`
شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی//

8 روش آسان تشخیص برنج ایرانی از خارجی + عکس

از مهم ترین مشکلات خریداران برنج میتوان به تشخیص برنج ایرانی و مرغوب را از برنج بی کیفیت خارجی اشاره کرد.فروشندگان سودجو همیشه از فروش برنج نامرغوب به جای برنج اصیل ایرانی به دنبال سود بیشتر هستند. پیشنهاد میشود از همیشه از فروشگاه های معتبری مثل دیجی کالا، اسنپ فود ، راکافا و … خرید کنید.

8 روش آسان تشخیص برنج ایرانی از خارجی + عکس

یکی از راه های رفع این مشکل اینه که روش های مختلف تشخیص برنج اصیل و ایرانی از برنج خارجی و بی کیفیت بشناسید تا فروشنده ها نتوانند جنس بی کیفیت را به جای با کیفیت به شما بفروشند و به راحتی بتوانید اقدام به خرید برنج طارم ، برنج دم سیاه ، برنج صدری و انواع مختلف برنج نمایید.

نحوه ی تشخیص برنج ایرانی از خارجی

تشخیص برنج ایرانی از خارجی امر مهمی است که امروزه در بازار بسیار به کار می آید. به علت بیشتر شدن افرادی که به صورت تقلبی برنج ایرانی را به فروش می‌رسانند نحوه تشخیص برنج ایرانی نسبت به سایر کشور های دیگر بسیار حائز اهمیت شده است. در این مقاله می‌خواهیم راهنمای تشخیص برنج ایرانی از خارجی را مورد بررسی قرار دهیم. به این ترتیب به راحتی می‌توانید برنج ایرانی را از خارجی تشخیص داده و به دام متقلبان بازار برنج نیفتید.

راه های تشخیص برنج اصل

امروزه به علت افزایش افراد سودجو، خریداران این برنج با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. به همین دلیل باید به عنوان یک خریدار ویژگی های برنج اصل ایرانی را بدانید. در ادامه می‌خواهیم ترفند هایی برای تشخیص اصیل بودن برنج ایرانی را بررسی کنیم.

1. عطر و بو

برنج ایرانی به عطر فوق العاده اش بسیار معروف است. برای مثال کسانی که اقدام به خرید برنج هاشمی محلی کردند همیشه از عطر بی نظیر آن به وجد می آیند.میزان معطر بودن این برنج به قدری خاص است که به هیچ عنوان قابل مقایسه با برنج های دیگر نیست. برای این کار تنها کافی است دو نوع برنج را در کف دست خود قرار دهید. حال هر دوی آن ها را بود کنید. همانطور که گفته شد برنج های ایرانی از عطر بیشتری برخوردارند به این ترتیب برنجی که عطر بیشتری را داشت انتخاب نمایید. البته لازم به ذکر است برخی از فروشندگان به برنج های خارجی مقداری برنج معطر یا موادی معطر به آن اضافه می‌کنند. با این کار برنج خارجی کمی عطر و بوی برنج ایرانی معطر را خواهد گرفت و در این صورت افرادی که با این موضوع آشنایی نداشته باشند به دام افتاده و برنج غیر اصل را تهیه می‌کنند. برای حل این مشکل تنها کافی است قبل از بو کردن آن را چند بار فوت کنید. با این کار اگر مواد معطری به آن کیسه برنج اضافه کرده باشند کمتر شده و می‌توانید تشخیص دقیق تری داشته باشید.

 

1

 

2. میزان ری طبیعی و پخت مناسب

پس از بررسی ظاهری و خرید آن با پختن برنج می‌توانید به اصیل بودن آن پی ببرید. برنج ایرانی پس از دم ری می‌کند. علت کشیده شدن این برنج نداشتن رطوبت است. هنگام دم کشیدن مقدار آبی که در قابلمه وجود دارد را به خود جذب می‌کند به همین دلیل ری می‌کنند. نکته مهم اینهکه کشیده شدن دانه های برنج باید به نسبت اندازه اولیه آن ها باشد. این اندازه به هیچ عنوان نباید زیاد باشد. برنج هایی که پس از پخت بسیار کشیده می‌شوند تقلبی می‌باشد. برای اصل و مرغوب بودن برنج ایرانی پیشنهاد می‌کنیم دو نوع برنج را دم کنید و در آخر پس از پخت طول آن ها را به نسبت اندازه اولیه شان بررسی کنید. برنجی که طول متوسطی نسبت به اندازه اولیه خود داشته است اصیل تر هست..

3. مشخصات ظاهری برنج ایرانی

یکی دیگر از راه های تشخیص این برنج نسبت به برنج های خارجی مشخصات ظاهری آن است. اگر برنج دارای یکسری ترک یا برش های عرضی بودند باید بدانید که تقلبی است. برای اطمینان خاطر از اصل بودن برنج می‌توانید به میزان شکستگی آن دقت کنید؛ اگر برنجی به راحتی قابل شکستن و خردن شدن بود به این معنا است که آن را در روندی جهت خشک کردن بیرون از فضای کارخانه آورده و در هوای سرد یا باد قرار گرفته است.

4. میزان مقاومت برنج ها در برابر رطوبت

اصولا اگر برنجی تقلبی و پلاستیکی باشد پس از خیس کردن آن و نگهداری به مدت سه روز کپک نخواهند زد. به این ترتیب یکی از ویژگی های شناسایی برنج تقلبی و غیر اصل ایرانی میزان مقاومت آن در برابر رطوبت است.

5. چگالی پایین

یکی دیگر از نکات راهنمای تشخیص برنج ایرانی از خارجی میزان چگالی دانه های برنج در آب است. برای تشخیص برنج تقلبی می‌توانید مقداری از آن را در ظرف آبی بریزید؛ پس از آن با مشاهده وضعیت قرارگیری دانه ها می‌توانید به تقلبی یا اصل بودن آن پی ببرید. برنج های تقلبی وزن کمتری را نسبت به برنج ایرانی اصل دارند. به این ترتیب اگر دانه های برنج روی آب آمدند بدین معنا است که تقلبی می‌باشد. در غیر این صورت (یعنی اگر دانه های برنج در کف ظرف ته نشین شدند) برنج ایرانی اصل خواهد بود.

6. مقاومت بالا در برابر نور خورشید

یکی دیگر از ویژگی های برنج های تقلبی در بازار میزان مقاومت در برابر خورشید است. برای این کار تنها کافی است مقداری از برنج را به مدت 6 روز در برابر نور خورشید قرار دهید. در این حالت اگر برنج کپک نزد یعنی تقلبی و غیر اصل است. چرا که برنج های اصل ایرانی طوری است که اگر در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرند پس از مدتی کپک خواهند زد.

7. خشک بودن برنج

به عنوان معمول ترین روش تشخیص برنج ایرانی اصل می‌توان به خشکی برنج اشاره کرد که میزان مرغوبیت آن را مشخص می‌کند. برنج هنگام برداشت از زمین رطوبت بالایی دارد. به همین دلیل برنج های مرطوب مشکلات بسیاری را برای شما هنگان پخت و پز به وجود می‌آورد. هرچه میزان خشکی برنج بیشتر باشد مرغوب تر و اصیل تر خواهد بود. لازم به ذکر است برنج های مرطوب نه تنها باعث مشکلاتی در پخت و پز می‌شود بلکه بسیار آسیب پذیر است. این میزان آسیب پذیری بالا در برابر انواع حشرات یکی دیگر از ویژگی های برنج تقلبی و بی کیفیت است.

 

 

8. نوع بافت روی برنج

برنج های ایرانی اصل اصولا دارای بافتی یک دست هستند. یکی از راه های تشخیص برنج ایرانی بافتی یک دست و نداشتن دانه های شکسته است. اگر در کیسه برنجی که تهیه کرده اید مقداری دانه های شکسته وجود داشت به این معناست که تقلبی است. این برنج ها اصولا ترکیبی هستند برای مثال در یک کیسه برنج ایرانی مقداری از برنج های خارجی یا از نوع دیگری قاطی می‌کنند. به همین دلیل نمیتوان گفت که این کیسه برنج کاملا ایرانی و اصل است.

 

 

2

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد امروزه به دلیل افزایش برنج های تقلبی در بازار بسیاری از شما به دنبال برنج هایی با کیفیت بالا و اصل هستنید. راکافا با بیش از 6 سال فعالیت در حوزه تجارت مواد غذایی می تواند بهترین محصولات را به مشتریان خود ارائه دهد. سطح کیفیت برنج های ایرانی در فروشگاه آنلاین برنج راکافا در حد درجه یک و اعلاء می باشد. اگر قصد خرید برنج ایرانی را دارید پیشنهاد می کنیم به این وبسایت مراجعه کنید.

منبع

 

 

*مطلب فوق رپورتاژآگهی بوده و سایت شما نیوز هیچ مسئولیتی بابت نشر آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها