`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

نمودار قیمت پروفیل در شهریور و پاییز 1401 + پیش بینی قیمت پروفیل در زمستان 1401

پروفیل، یکی از مقاطع پرفروش در بازار است؛ در این متن به بررسی نمودار قیمت پروفیل، در ماه های اخیر پرداختیم و تحلیل کردیم که قیمت آن در فصل آتی چه روندی را می تواند تجربه کند.

 نمودار قیمت پروفیل در شهریور و پاییز 1401 + پیش بینی قیمت پروفیل در زمستان 1401

روند نرخ‌های بازار آهن دربهار و تابستان ۱۴۰۱، با سال‌های قبل متفاوت بود. همیشه در فصل‌های گرم سال، ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و صنایعی که از مقاطع فولادی استفاده می‌کنند، پُرکار می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل، تقاضا در بازار افزایش پیدا می‌کند و هزینه‌ها بالا می‌رود. اما تابستان ۱۴۰۱، ماه‌های رکود بازار بود؛ این رکود به ایران محدود نمی‌شد و بازار فولاد همه کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داد. در این گزارش، قیمت پروفیل در شهریور و پاییز ۱۴۰۱ و دلایل نوسانات آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

عوامل موثر بر نوسانات قیمت انواع پروفیل در ماه های اخیر

برای برآورد قیمت پروفیل در بازار، ابتدا باید عوامل تأثیرگذار روی بهای این محصول را بررسی کنید. هزینه مقاطع فولادی براساس عرضه وتقاضا تعیین می‌شود؛ کارخانه‌ها همیشه باتوجه به هزینه تمام شده، مبلغی را برای فروش در بازار اعلام می‌کنند و اگر مشتریان حاضر به پرداخت آن باشند، قیمت پروفیل سبک و سایر قوطی‌های بازار، در همین مقدار باقی می‌ماند و حتی ممکن است افزایش پیدا کند؛ اما اگر شرایط بازار مطلوب نباشد و خریداران حاضر به خرید محصولات با نرخ اعلام شده نباشند، روند نمودار نزولی می‌شود تا خریداران را برای خرید تشویق کند و عرضه و تقاضا به حالت معمول برگردد.

از نظر کارشناسان آهن آنلاین:

"قیمت پروفیل سبک مبلی، با نرخ ورق ورغنی که از آن تولید می‌شود رابطه مستقیم دارد و از اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت این محصول محسوب می‌شود. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت روز پروفیل سبک می‌توان به مواردی از جمله: نرخ پروفیل، میزان عرضه و تقاضا، قیمت پروفیل مبلی در بازار جهانی و هزینه تمام شده برای مواد اولیه، اشاره کرد."

مهم‌ترین عواملی که در ماه‌های اخیر نرخ انواع پروفیل و تقاضا برای این محصولات را تحت تأثیر قرار داد را در ادامه نام می‌بریم:

  • رکود جهانی
  • نامشخص بودن نتیجه طرح فرابرجام
  • نوسان دلار و نامشخص بودن روند رشد یا کاهش آن در ماه‌های بعد
  • کاهش میزان ساخت‌وساز
  • کاهش میزان صادرات و حضور رقبای قدرتمند در بازار جهانی

عوامل متعددی بر نوسانات قیمت انواع پروفیل اثرگذار است.

عوامل متعددی بر نوسانات قیمت انواع پروفیل اثرگذار است.

 

تحلیل نمودار قیمت پروفیل در شهریور و پاییز 1401 به نسبت زمان مشابه در سال 1400

در این بخش، تغییرات قیمت پروفیل در شهریور و پاییز ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ روند قیمت انواع پروفیل (https://ahanonline.com/product-category/انواع-پروفیل/) و شیب نمودار سایزهای مختلف این محصول شبیه به یکدیگر است، اما در این گزارش برای درک بهتر روندها، از اعداد مربوط به مقطع سایز ۲۰*۲۰ به‌عنوان نمونه استفاده می‌کنیم.

بهای پروفیل در ابتدای شهریور ۱۴۰۱، به کف رسیده بود و از روندهای نزولی تیر و مرداد عبور کرده بود. هزینه این محصول در ابتدای شهریور، ۱۸۴,۶۰۰ بود. سیر صعودی نمودارهای پروفیل از همان روزهای ابتدایی شروع شد و کم‌کم از ۱۷۰ هزار ریال عبور کرد؛ شیب مثبت ادامه داشت و در روزهای آخر شهریور، نرخ ۲۰۰ هزار ریالی هم برای پروفیل ۲۰*۲۰ ثبت شد؛ سپس در هفته های آغازی مهر روند صعودی را برای این محصول شاهد بودیم.

در تیر و مرداد ۱۴۰۰، قیمت پروفیل با شیب ملایم صعودی پیش می‌رفت، اما از هفته آخر مرداد تا شروع شهریور، این شیب تندتر شد و هزینه این محصول را از حدود ۲۵۳ هزار ریال به ۲۶۷ هزار رساند. در هفته اول شهریور، دو جهش ناگهانی ۲۷۱ و ۲۷۶ هزار ریالی تجربه شد، اما کم‌کم نمودار روند نزولی گرفت و نرخ به ۲۵۰ هزار ریال برگشت. کم‌کم شیب نزولی نمودار شدیدتر شد و شهریور ۱۴۰۰ با نرخ ۲۴۰ هزار ریال به پایان رسید و دوباره با افزایش همراه بوده است.

 

مقایسه روند تغییرات قیمت پروفیل 2*2 در تابستان و پاییز 1400 و 1401 را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

مقایسه روند تغییرات قیمت پروفیل 2*2 در تابستان و پاییز 1400 و 1401 را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

 

تخمین و پیش بینی قیمت پروفیل در ماه های پیش رو

پیش‌بینی بهای پروفیل آلومینیوم در روزهای آینده، به‌صورت دقیق ممکن نیست، زیرا بازار همیشه بر اساس پیش‌بینی‌ها رفتار نمی‌کند. گاهی اوقات هم عوامل غیرمنتظره‌ای پیش می‌آید که به‌طورکلی نوسان‌ها را تغییر می‌دهد. در مهر و هفته اول آبان، قیمت پروفیل آلومینیوم روند اصلاحی داشت و بخشی از نزول دو ماهه تیر و مرداد را جبران کرد؛ اما احتمال اینکه شیب نمودار صعودی باقی نماند و نزول را هم تجربه کند، وجود دارد.

 

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین: 

"قیمت پروفیل آلومینیوم، از جمله مواردی است که فعالان بازار فولاد روزانه در حال بررسی نوسان بهای آن هستند. از دلایل این نوسانات نرخ نیز می‌توانیم به حجم تقاضا زیادی که روزانه برای خرید انواع پروفیل آلومینیوم وجود دارد اشاره کنیم. البته کارخانه تولیدکننده پروفیل آلومینیوم نیز نقش مهمی در تعیین نرخ آن دارد. عده‌ای از تولیدکنندگان این محصول قیمت پروفیل آلومینیوم خود را به‌صورت روزانه تغییر می‌دهند و عده‌ای نیز ثبات نرخ بیشتری دارند. اما در نهایت با تاثیرگذاری عوامل اصلی مانند نرخ ارز، قیمت مواد تشکیل دهنده در بازار، نرخ پروفیل در بازار جهانی و … کارخانه‌ها مجبور به افزایش و یا کاهش نرخ محصولات خود می‌شوند."

 فعالان بازار فولاد بر این باورند که شیب‌های صعودی یا نزولی نمودار این محصولات در زمستان، خیلی تند نخواهد شد و با روند ملایمی به سمت بالا یا پایین پیش می‌رود.

 

سخن پایانی

در این گزارش روند قیمت پروفیل در شهریور و پاییز ۱۴۰۱، را مورد بررسی قرار دادیم؛ در این سال، بازار فولاد تا حد زیادی از تصمیمات سیاسی ایران و جهان تأثیر گرفت؛ در روزهای ابتدایی، بازار تحت تأثیر جنگ اوکراین و کاهش فعالیت صنایع قرار داشت، بعد از آن هم وارد موج اخبار مربوط به توافقات احیای برجام شد. در نهایت احیای برجام به توافق نرسید، تکلیف دلار تا حدودی مشخص شد و روند بازار تاحدودی به سمت اصلاح پیش رفت. در مجموعه آهن آنلاین می‌توانید قیمت به‌روز مقاطع فولادی مختلف را مورد بررسی قرار دهید؛ همچنین آهن آنلاین نمودارهای هفتگی نرخ محصولات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا بتوانند از داد‌ه‌های موجود، برای تحلیل روندها استفاده کنند.

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد سایت شما نیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها