`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

بهترین برند پمپ شناور

پمپ‌ها دستگاهی برای جابجایی آب از یک نقطه ‌به ‌نقطه‌ای دیگر هستند. پمپ شناور، نوعی پمپ است که به‌طور کامل در داخل سیال مستغرق هستند، به همین دلیل قابلیت بهره‌وری بیشتری در مقایسه با پمپ‌های معمولی دارند.

بهترین برند پمپ شناور

بهترین برند پمپ شناور

پمپ‌های شناور ایرانی در مقایسه با نمونه‌های خارجی، قیمت مناسب‌تری دارند و در برندهای مختلفی موجود هستند که در دسته بهترین پمپ‌های شناور قرار می‌گیرند.

یکی از معتبرترین شرکت‌های پمپ‌سازی، پمپیران است که فعالیت گسترده‌ای در این زمینه دارد و در انواع پمپ شناور، پمپ فشارقوی و پمپ گریز از مرکز تولید و ارائه می‌شوند. پمپ گریز از مرکز پمپیران، جزء محصولات باکیفیت این برند است که ساختمانی یک طبقه دارد و طراحی آن افقی است. محفظه این پمپ حلزونی است و پروانه آن از نوع یکسر آویز است.

پمپ فشارقوی نیز از دیگر محصولات آن است که می‌توان گفت در کیفیت و عملکرد رقیب ندارد، به همین دلیل قیمت پمپ فشار قوی پمپیران بیشتر از انواع دیگر است اما با توجه به کارایی آن، مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

پمپ شناور به‌صورت یک طبقه و چندطبقه تولید می‌شود، پروانه آن در انواع شعاعی و مختلط موجود هست و توسط برق تک فاز و 3 فاز می‌تواند کار کندقیمت پمپ شناور پمپیران، با توجه به کیفیت و عملکرد مناسبی که دارد مقرون‌به‌صرفه است و این ویژگی‌ها سبب شده جزء بهترین برند پمپ شناور به شمار آید. به همین خاطر اگر قصد خرید پمپ شناور دارید، حتما محصولات پمپیران را بررسی نمایید.

نحوه عملکرد پمپ شناور

پمپ‌های شناور به‌طور کامل در مایع قرار می‌گیرند و به یک موتور الکتریکی وصل هستند. عملکرد آن‌ها به‌گونه‌ای است که موتور، باعث چرخش پروانه‌ها شده و به‌موجب آن هر پروانه سیال را پمپاژ می‌کند. این پمپ‌ها می‌توانند در زیرآب کار کنند و عمل پمپاژ را ادامه دهند.

از نظر نحوه قرارگیری، پمپ شناور به‌صورت عمودی قرار می‌گیرد و الکتروموتور در زیر آن نصب می‌شود و توسط جریان آب خنک می‌گردد. ساختمان آن‌ها به نحوی آب‌بندی‌ شده است که مانع از ورود آب به داخل پمپ می‌شود. جنس آن‌ها معمولاً از چدن یا استیل است که کاربری استیل به دلیل مقاومت بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن بیشتر است و امروزه بیشتر از این جنس ساخته می‌شوند.

انواع پمپ شناور

انواع پمپ شناور

پمپ‌های شناور ازنظر میزان برق مصرفی به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم‌بندی می‌شوند. ازنظر محل قرارگیری نیز پمپ شناور یکپارچه؛ پمپ و موتور در یک پوسته قرار می‌گیرند و در نمونه دو تکه؛ موتور و پمپ به‌صورت جداگانه هستند و هنگام نصب مونتاژ می‌گردند.

از نظر تعداد طبقات، پمپ‌های شناور به‌صورت یک طبقه و چندطبقه تولید و در بازار ارائه می‌شوند که تعداد طبقات در نحوه نصب آن‌ها تأثیرگذار است.

پمپ‌های شناور از نظر ساختار و عملکرد به انواع زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. پمپ شناور شافت غلافی: در چنین پمپ‌هایی، پمپاژ از طریق پروانه‌ها به سمت خروجی صورت می‌گیرد. برای پر شدن محفظه لازم است سیال از روانکاری مناسبی برخوردار باشد.

 2. پمپ شناور توربینی: پروانه‌های این پمپ‌ها، جریان مختلط هستند و سبب می‌شوند سیال به‌ موازات محور پمپ حرکت کند و زاویه‌دار از آن خارج گردد. کاربرد این نوع پمپ‌ها بیشتر در ایستگاه‌های پمپاژ، چاه‌ها، استخرهای مکش و سیستم‌های بزرگ آبرسانی است.

 3. الکتروپمپ شناور: این مدل پمپ‌ها از یک الکتروموتور و یک موتور کوپله شده به آن تشکیل‌ شده‌اند. با توجه به عملکرد بالایی که دارند، در چاه‌های با عمق زیاد استفاده می‌شوند. سیال در این پمپ‌ها، وظیفه خنک‌سازی موتور و روغن‌کاری یاتاقان‌ها را بر عهده دارد.

 4. پمپ شناور جریان محور: از نظر عملکرد شباهت به پمپ شناور توربینی دارند ولی پروانه آن‌ها به‌صورت باز است. این نوع پمپ برای موقعیت‌هایی که دبی کم و ارتفاع زیاد است مورداستفاده قرار می‌گیرند. مسیر پمپاژ در پمپ شناور جریان محور به‌صورت موازی با شافت و سپس خروج از پروانه است.

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ‌های شناور چاه عمیق در بازار به اسم پمپ شناور شناخته‌ شده‌اند و دارای ساختار دو لایه می‌باشند. این پمپ‌ها جزء پمپ‌های مستغرق هستند و برای مصارف کشاورزی، صنعت، تأمین آب آشامیدنی و سیستم آب آشامیدنی و تصفیه آب کاربرد دارند.

پمپ شناور تخلیه

کف کش یا پمپ شناور تخلیه، نمونه دیگری از پمپ‌های شناور هستند.

پمپ شناور فاضلاب و تخلیه

این نوع پمپ‌ها به پمپ‌های لجن کش معروف هستند.

پمپ شناور چه مزایایی دارد؟

مزایای پمپ شناور

بهترین برند پمپ‌ شناور با توجه به راندمان بالایی که دارد موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود و می‌تواند به‌صورت دائم عمل پمپاژ را انجام دهد به‌نحوی‌که موجب افزایش دمای محیط اطراف نشود. این پمپ‌ها ساختمان ساده‌ای دارند و همین ویژگی سبب کاهش هزینه‌های راه‌اندازی در آن‌ها می‌شود. از دیگر مزیت‌های آن‌ها می‌توان به عدم نیاز به هواگیری، استحکام بالا و کارکرد بدون صدا اشاره داشت. فشار داخلی آن‌ها برای پمپاژ کافی است و به‌طور کامل در آب شناور می‌شوند.

نکته مهم دیگر اینکه کابل پمپ‌های شناور توانایی کار در آب‌های شور و شیرین را دارند و قبل از شروع عملیات نیازی به پر کردن منبع نیست. ضمن اینکه خطر نشتی و تماس الکتریکی در آن‌ها وجود ندارد.

کاربردهای بهترین برند پمپ شناور

از بهترین برند پمپ‌ شناور در موارد مختلفی می‌توان بهره گرفت ازجمله:

 • آب‌نما

 • استخر

 • نیروگاه‌ها

 • کشاورزی

 • کارخانه‌ها

 • پمپ دوغاب

 • آبیاری بارانی

 • آبیاری گلخانه

 • پمپاژ فاضلاب

 • پمپاژ آب از چاه

 • تخلیه و کنترل سیلاب

 • تصفیه‌خانه و تصفیه آب

 • آتش‌نشانی و اطفاء حریق

 • حوضچه‌های پرورش ماهی

 • آب‌شیرین‌کن‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی

نحوه نصب پمپ شناور چگونه است؟

اکثراً پمپ‌های شناور به‌صورت عمودی نصب می‌گردند اما گاهی با توجه به تعداد طبقات پمپ و همچنین سایز موتور آن، به‌صورت افقی نیز نصب می‌شوند. برای نصب آن‌ها به لوازم جانبی مانند تابلو برق، فلوتر، شیر یک‌ طرفه، ادوات کنترلی و لوله و اتصالات مناسب با موقعیت نیاز است.

چگونه پمپ شناور را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب پمپ شناور باید به مواردی مانند جنس پمپ، تعداد طبقات ساختمان، ارتفاع (هد) موردنظر، مساحت زمین، سایز لوله‌کشی و تعداد اتصالاتشان را در نظر گرفت.

معایب پمپ‌های شناور چیست؟

معایب پمپ شناور

پمپ‌های شناور در کنار مزیت‌های زیادی که دارند، دارای عیب‌هایی نیز هستند که شامل موارد زیر است:

 • این احتمال وجود دارد که در چاه گیر کنند.

 • در مقایسه با سایر پمپ‌ها، هزینه بالایی دارند.

 • باید مراقب بود که دمای پمپ بیش‌ازحد زیاد نشود.

 • در قطر چاه محدودیت وجود دارد و حداقل لازم است 4 اینچ باشد.

 • پمپاژ سیال به همراه ذرات جامد یا گازهای حل‌شده در آن، امکان‌پذیر نیست.

 • درصورتی‌که پمپ به‌طور کامل در آب شناور نشود، قطعات آن دچار آسیب می‌شوند.

 • باید میزان ظرفیت قابل بهره‌برداری از چاه، با توان پمپاژ پمپ همخوانی داشته باشد.

 • لازم است سطح سیال برای جلوگیری از خشک کار کردن موتور، به‌طور پیوسته چک شود.

 • عیب‌یابی در آن‌ها بسیار سخت است و همین قضیه باعث ایجاد خسارت در قطعات داخلی پمپ می‌شود.

عمر مفید بهترین برند پمپ شناور

برخی از پمپ‌های شناور چینی باکیفیت هستند و برخی دیگر از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و برای استفاده در چاه‌های عمیق پیشنهاد نمی‌شوند. چنین پمپ‌هایی طول عمر کمی دارند و به‌سرعت کارایی خود را از دست می‌دهند. این پمپ‌ها نسبت به سایر پمپ‌های خارجی قیمت کمتری دارند.

مزیت استفاده از بهترین برند پمپ شناور، این است که ضمن بهره‌مندی از عملکرد بالا، عمر مفید پمپ‌ها نیز زیاد است و می‌توان گفت به‌طور متوسط سال کار خواهند کرد. همچنین یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در طول عمر کارکرد پمپ آب شناور، الکتروموتور است. (یکی از باکیفیت‌ترین الکتروموتورهای ایرانی الکتروموتور موتوژن می‌باشد.)

نکات مهم در نصب و نگهداری پمپ شناور

برای استفاده از حداکثر توان پمپ، باید موارد زیر رعایت شود:

 1. پمپ را از هرگونه رسوب، تمیز نمایید تا در عملکرد آن اختلال ایجاد نشود.

 2. از تمیز بودن پروانه‌ها و اطراف شافت اطمینان حاصل نمایید.

 3. از قرار دادن موتور در مقابل رسوبات آهکی و قلیایی خودداری نمایید.

 4. برای جلوگیری از برگشت آب به داخل پمپ از شیر یک‌ طرفه در قسمت خروجی پمپ استفاده نمایید.

 5. برای جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد پمپ، جهت سر سیم‌های الکتروپمپ باید به‌درستی بسته شوند.

 6. به‌صورت سالانه از اتصالات، لوله‌ها، پمپ و مخزن بازدید کرده و در صورت وجود مشکل آن را رفع نمایید.

 7. جهت پیشگیری از سوختن دینام پمپ، از یک سیستم محافظتی در برابر جریان برق استفاده کنید که در صورت ایجاد اختلال و نوسان در برق، موجب داغ شدن دینام و درنتیجه سوختن پمپ نشود.

 8. اگر قدرت مکش پمپ کم باشد باعث می‌شود در حین مکش سیال، هوا به درون پمپ وارد شود و همین امر موجب اختلال در عملکرد آن شده و خرابی پمپ را رقم می‌زند.

 9. درصورتی‌که جهت قرارگیری پمپ افقی است، لازم است حداقل یک متر زیر سیال قرار گیرد تا مانع از مکیده شدن هوا به درون شناور گردد.

 10. برای پیشگیری از رسوب زدن یاتاقان، لازم هست هر 8 روز، الکتروپمپ به مدت 5 دقیقه روشن باشد.

علت خرابی پمپ شناور

حتی بهترین برند پمپ شناور در صورت بروز مواردی ازجمله نوسانات برق، کاهش آب چاه، آمپر کشیدن پمپ، ایجاد حفره هوا در پمپ، انسداد مسیر خروجی پمپ، وارد شدن هوا به داخل پمپ، نفوذ شن و ماسه به داخل پمپ، برعکس بودن جهت دوران پمپ، قرار نگرفتن صحیح لوله درون سیال کارایی خود را از دست می‌دهند و خراب می‌شوند.

در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید پمپ شناور را دارید، حتما پمپ‌های شناور شرکت پمپیران را بررسی نمایید.

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شما نیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها