`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی

ارزش خرید دوج کوین! چرا دوج کوین ارزشمند است؟

این روزها تبلیغات و برندسازی شدیداً در تصمیمات روزانه ما تاثیرگذار هستند. حتی هنگام خریدهای روزانه نیز تاثیر برند یک محصول در انتخاب آن موثر است. البته این مسئله مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد. در دنیای رمز ارزها نیز می‌توان تاثیر این مسئله را به وضوح مشاهده کرد. بسیاری اوقات سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در پروژ‌ه‌های کریپتویی آینده‌دار تصمیم به خرید میم کوین‌هایی مانند دوج و شیبا می‌گیرند. دوج کوین را می‌توان یکی از ارزهایی دانست که مشکل خاصی از فضای بلاک چین حل نمی‌کند، بلکه به دلیل حمایت افرادی مانند ایلان ماسک به شهرت رسیده است. اما واقعا چه چیزی دوج را ارزشمند می‌کند؟

ارزش خرید دوج کوین! چرا دوج کوین ارزشمند است؟

دوج کوین؛ شوخی یا واقعی!

 

دوج کوین یکی از ارزهای قدیمی بازار است که ابتدا به عنوان یک شوخی با بیت کوین به وجود آمد، اما بعد از مدتی طرفداران دو آتشه خود را پیدا کرد و در عین حال افرادی مانند ایلان ماسک نیز از آن حمایت کردند. تمام این اتفاقات باعث شد که دوج سقف‌های قیمتی جدیدی به ثبت برساند. رشد شدید قیمت این رمز ارز باعث شد افراد تازه‌وارد بازار کریپتو نیز به خرید دوج کوین و سرمایه گذاری در آن بپردازند.

بلاک چین‌ها در حقیقت بستری برای نقل و انتقال دارایی‌های دیجیتال هستند. این تراکنش‌ها برای اطمینان‌سنجی از درست بودن نیاز به افرادی دارند که در شبکه مشارکت کرده و اعتبار آن‌ها را تضمین کنند، به این فرایند اجماع گفته می‌شود. اجماع در شبکه‌های بلاک چینی مختلف شیوه‌های گوناگونی دارد، اما دو مکانیزم اصلی آن عبارت هستند از: الگوریتم اثبات کار (Proof Of work)  و الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake).

به طور خلاصه در اثبات کار اعتبارسنج‌های شبکه، ماینرها هستند و در اثبات سهام کسانی که مقداری از توکن‌های خود شبکه را درون بلاک چین قفل کنند. در واقع این موارد شروطی هستند که برای تبدیل شدن به اعتبارسنج شبکه لازم هستند. دلیل آن هم ساده است: در حقیقت این موارد به عنوان یک وثیقه‌ کاربرد دارند تا ولیدیتور‌ها در شبکه خرابکاری نکنند.

دوج کوین نیز یک ارز دیجیتال بر بستر الگوریتم اثبات کار است به این معنی که قابلیت استخراج دارد. جالب است بدانید که در هر دقیقه نزدیک به ۱۰ هزار واحد دوج استخراج می‌شوند. استخراج دوج کوین علاوه بر اینکه برای ماینرها یک درآمد محسوب می‌شود، امنیت شبکه را نیز تامین می‌کند.

همچنین همانطور که می‌دانید دوج یک میم کوین است. اعضای جامعه دوج نیز بر ماهیت میم کوینی این رمز ارز واقف هستند، اما در این بین افرادی مانند ایلان ماسک نیز وجود دارند که این ارز دیجیتال را به دلیل کارمزد پایین شبکه آن به عنوان بستری برای پرداخت‌های رمز ارزی مناسب می‌دانند. جالب است بدانید که ایلان ماسک در شرکت تسلا امکان خرید محصولات توسط دوج را نیز فراهم کرده است.

آیا دوج کوین 1 دلار خواهد شد؟

سال ۲۰۲۱ سال رمز ارزها بود. توکن‌های بسیاری سقف‌های تاریخی خود را شکستند و سودهای بسیار جذابی به معامله‌گران خود پس دادند. دوج کوین نیز جزو ارزهای بسیار پرسود بازار در این سال بود و قیمت آن از ۰.۰۰۳ به محدوده ۰.۷۵ دلار رسید.

به دلیل ریزش‌های شدید بازار در سال ۲۰۲۲، فعلا این ارز دیجیتال از سقف تاریخی (ATH) خود فاصله زیادی دارد ولی آیا ممکن است دوج کوین به ۱ دلار برسد؟ برای پاسخ به این سوال باید چندین فاکتور مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از این فاکتورها عرضه دوج کوین است.

 

 

ارزش خرید دوج کوین! چرا دوج کوین ارزشمند است؟

 

یکی از مفاهیم پایه در بازارهای مالی عرضه و تقاضا (Supply & Demand) است، به طور خلاصه به هم خوردن توازن میان عرضه و تقاضا است که باعث رشد یا ریزش قیمت می‌شود. مثلا هنگامی که تقاضا برای کالایی مانند برنج افزایش پیدا می‌کند، ابتدا شاهد رشد قیمت برنج خواهیم بود، ‌اما بعد از مدتی با افزایش کشت و بیشتر شدن عرضه یا کاهش تقاضای آن، شاهد کاهش قیمت این محصول خواهیم بود.

در بازار رمز ارزها نیز برخی کوین‌ها مانند بیت کوین سقف عرضه محدودی دارند، این مسئله باعث می‌شود که نهایتا در بلند مدت این رمز ارز کمیاب‌تر شده و در نتیجه قیمت آن با شیبی مثبت افزایش پیدا کند. اما این مسئله برای دوج کوین وجود ندارد. از آنجایی که این میم کوین سقف عرضه ندارد  و در هر دقیقه بیش از ۱۰ هزار واحد  DOGE استخراج می‌شود، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که روند صعودی پایداری را در پیش بگیرد.

البته دوج کوین تا به امروز این مفاهیم بنیادی اقتصاد را به نوعی نقض کرده است! در حالی که بسیاری معتقد بودند دوج نمی‌تواند در آینده دوام بیاورد، سال‌هاست که این میم کوین جایگاه خود را در میان ارزهای برتر بازار تثبیت کرده است. در حقیقت تا به امروز بیشتر پامپ‌هایی که در چارت دوج اتفاق افتاده مربوط به اخبار فاندامنتالی به خصوص توییت‌های ایلان ماسک بوده است.

به همین دلیل است که تاثیر اخبار و اتفاقاتی که در پشت پرده برای این میم کوین می‌افتد را نباید نادیده گرفت. به طور مثال در اکتبر ۲۰۲۲ شاهد پامپ قدرتمند این رمز ارز بودیم. این اتفاق زمانی افتاد که بازار کریپتو همچنان با ریزش‌های شدید دست به گریبان بود. اما چرا دوج در این زمان رشد شدیدی را تجربه کرد؟ دلیل این مسئله تنها خرید توییتر توسط ایلان ماسک بود! از آنجایی که ماسک همواره بر حمایت خود از این میم کوین تاکید داشته و بارها باعث رشد قیمت آن شده است، این مسئله چندان دور از انتظار نبود.

چه عواملی بر قیمت دوج کوین تاثیرگذار هستند؟

قیمت ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی مانند سایر بازارهای مالی از عوامل بی‌شماری تاثیر می‌پذیرد. این موارد را می‌توان به دو دسته کلی عوامل تکنیکالی و فاندامنتالی تقسیم کرد. در ادامه به بررسی این موارد به طور تخصصی می‌‌پردازیم.

  • رشد بیت کوین

بیت کوین لیدر و رهبر بازار کریپتوکارنسی است. این ارز دیجیتال بیشترین دامیننس (تسلط) بازار را در اختیار خود دارد. دامیننس بیت کوین به معنی این است که این رمز ارز بیشترین سهم مارکت را در اختیار خود دارد. این نکته آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که متوجه می‌شویم با رشد بیت کوین،‌ آلت کوین‌ها نیز رشد قابل توجهی را تجربه می‌کنند. ماهیت میم کوینی دوج باعث می‌شود نوسانات قیمتی شدیدی داشته باشد و هنگام رشد BTC دوج کوین به صورت اهرمی از این مسئله تاثیر می‌پذیرد.

البته توجه داشته باشید که این فاکتور به تنهایی و لزوماً در بلند مدت تنها شاخص تاثیرگذار نیست و حتی ممکن است بعد از مدتی تاثیر آن کمتر شود. به این دلیل که با رشد بازار استقبال مردم از سایر رمز ارزها نیز بیشتر شده و دامیننس آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. این مسئله باعث می‌شود سلطه بیت کوین در نهایت کاهش پیدا کرده و تاثیر فعلی خود را از دست بدهد.

  • عرضه و تقاضا

بالاتر مفهوم عرضه و تقاضا را با یک مثال توضیح دادیم. هرچه تقاضا برای یک دارایی مانند دوج کوین افزایش پیدا کند رشد قیمت آن را در پی خواهد داشت.

  • اخبار دوج کوین

اخبار فاندامنتالی شدیداً در قیمت دوج کوین تاثیرگذار هستند. دلیل این مسئله ماهیت میم کوینی این ارز دیجیتال است. اما شاید بتوان گفت که مهم‌ترین فاکتوری که در قیمت دوج تاثیر دارد، اخبار مربوط به ایلان ماسک است. قبلتر هم اشاره کردیم که ماسک از هواداران پر و پا قرص دوج است و بارها حمایت خود از این ارز را در مصاحبه‌ها و توییت‌های بی شمار خود اعلام کرده است. حمایت ثروتمندترین مرد دنیا از این ارز دیجیتال فاکتور فاندامنتالی مثبتی برای دوج است. البته یادمان باشد که ممکن است ماسک نهایتا نظر خود را تغییر دهد. در این صورت احتمالا شاهد سقوط ویرانگر ارزش دوج باشیم.

 

 

ارزش خرید دوج کوین! چرا دوج کوین ارزشمند است؟

 

شیبا در برابر دوج؛ کدام یک در این رقابت زنده خواهد ماند؟

یکی دیگر از میم کوین‌های محبوب بازار و رقیب سرسخت دوج کوین، ارز شیبا اینو است. شیبا را در سال ۲۰۲۱ شدیداً ترند شد و حتی توانست برای مدتی از نظر ارزش بازار از دوج کوین نیز بالا بزند. اما نهایتا کدام یک جایگاه برترین میم کوین را به خود اختصاص خواهد داد؟

شیبا نیز درست مانند دوج یک میم کوین است که برای تصرف جایگاه این رمز ارز خلق شد. بعد از مدتی با انباشت سرمایه و استقبال سرمایه گذاران از آن، شاهد رشد جذاب شیبا بودیم. در ادامه این پروژه به همینجا راضی نشد و با توسعه پلتفرم متاورسی خود قدم‌های بیشتری برای تثبیت جایگاه خود در میان ارزهای بازار برداشت.

هرچند شیبا سعی کرده با ورود به حوزه‌های کریپتویی مختلف پروژه خود را توسعه دهد، ‌اما در نهایت به نظر می‌رسد دوج کوین در برابر شیبا از محبوبیت بالاتری برخوردار بوده و مورد علاقه سرمایه گذاران قدیمی و جدید بازار است. از آنجایی که حجم معاملات این رمز ارز از شیبا بیشتر است،‌ سیگنال ارز دیجیتال بهتری می‌توان از آن گرفت و برای خریدهای کوتاه مدت گزینه مناسب‌تری است.

آینده دوج کوین چگونه خواهد بود؟

مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت دوج کوین را بررسی کردیم و بیراه نیست اگر بگوییم تاثیرگذارترین فاکتور در این لیست اخبار مربوط به ایلان ماسک است. البته این مسئله به معنی این نیست که سایر فاکتورها بی‌تاثیر هستند. همانطور که اشاره کردیم ایلان ماسک توییتر را خریداری کرد و دوج نیز بعد از این اتفاق یک پامپ قدرتمند را تجربه کرد. وی قبلتر نیز اشاره کرده بود که در صورت خرید توییتر امکان پرداخت با این رمز ارز را در این پلتفرم ایجاد خواهد کرد، هرچند تا به امروز این اتفاق نیفتاده است.

اکنون که دوج کوین حمایت ثروتمندترین مرد دنیا، مدیر تسلا،‌ استارلینک و اکنون توییتر را به عنوان پشتوانه خود دارد،‌ بد نیست اگر نتیجه گیری کنیم که این ارز دیجیتال دیگر چندان هم بدون ارزش نیست. به طور کلی چشم انداز فاندامنتالی این توکن مثبت به نظر می‌رسد ولی دو مورد را همچنان باید در نظر داشت:

اول اینکه آقای ماسک فرد قابل اعتمادی نیست و این مسئله را پیش از این هنگامی که اعلام کرد شرکت تسلا از پرداخت با بیت کوین پشتیبانی می‌کند نشان داد. در حالی که امکان خرید با بیت کوین در تسلا، قیمت این ارز دیجیتال را شدیداً صعودی کرده بود،  ماسک به طور ناگهانی اعلام کرد که به دلیل مصرف انرژی بالای بلاک چین بیت کوین و مسائل مرتبط با محیط زیست دیگر شرکت تسلا از پرداخت با BTC پشتیبانی نخواهد کرد. این مسئله البته تاثیر ویرانگری بر قیمت بیت کوین و کل بازار کریپتوکارنسی داشت. به همین دلیل، همانطور که اشاره کردیم، ممکن است این اتفاق بعدها برای دوج کوین نیز به وقوع بپیوندد. دومین مورد هم نامحدود بودن عرضه دوج است. عدم وجود سقف عرضه برای دوج کوین باعث می‌شود در بلند مدت این ارز دیجیتال نتواند رشد پایداری داشته باشد.

دوج کوین طرفداران زیادی در بین فعالان بازار رمز ارزها دارد و در عین حال به به دلیل ترند بودن در بازار، از ارزهای مورد علاقه تازه واردان مارکت کریپتوکارنسی است. معامله دوج کوین حجم بسیار بالایی در بازار به خود اختصاص داده است. دوج تقریبا در اکثر صرافی‌های خارجی و داخلی معتبر مثل بایننس و Pooleno لیست شده و به همین دلیل خرید و فروش آن بسیار آسان است.

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها