`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

برای تبدیل شدن به فول نود بیت کوین چه اقدامی باید انجام شود؟

یادگیری اینکه گره‌ها چه کاری انجام می‌دهند و چگونه کار می‌کنند به درک آنچه در پشت تسویه تراکنش رخ می‌دهد کمک می‌کند. هر کسی می‌تواند به یک اپراتور نود بیت کوین تبدیل شود و به سادگی با دانلود نرم افزار Bitcoin Core در ایمن‌سازی شبکه مشارکت کند، بنابراین می‌توان بلاک چین را شفاف، تغییرناپذیر و غیرمتمرکز دانست. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع نودها بپردازیم و مسیر تبدیل شدن به یک فول نود را توضیح دهیم.

برای تبدیل شدن به فول نود بیت کوین چه اقدامی باید انجام شود؟

انواع نود بیت کوین

فول نود یا گره‌های کامل

این نودها از تمامی قوانین در شبکه بلاک چین پیروی می‌کنند و تمامی تراکنش‌ها را بصورت قانونی پردازش می‌کنند تا از مسئله دوبار خرج کردن جلوگیری کنند، به این معنی که بیت‌کوین‌های پردازش‌ شده باید قبلاً در جای دیگری خرج نشده باشند.

یک نود یا گره کامل برنامه‌ای است که به طور کامل تراکنش‌ها و بلوک‌ها را تأیید می‌کند. تقریباً تمام گره‌های کامل نیز با پذیرش تراکنش‌ها و بلوک‌ها از سایر گره‌های کامل، اعتبارسنجی آن تراکنش‌ها و بلوک‌ها و سپس انتقال آن‌ها به گره‌های کامل دیگر، از شبکه پشتیبانی می‌کنند.

لایت نود یا گره‌های سبک

گره‌های سبک فقط داده‌های ضروری تراکنش‌های پردازش‌شده را دانلود می‌کنند، به عنوان کیف پول استفاده می‌شوند و به گره‌های کامل متصل می‌شوند. آنها فقط هدر بلوک را دانلود می‌کنند، که خلاصه‌ای از یک بلوک حاوی یک مرجع هش به بلوک قبلی، زمان استخراج و nonce (شماره شناسایی منحصر به فرد) تراکنش‌های قبلی است.

گره‌های سبک، مانند فول نودها، تنها بخش‌های کوچکی از بلاک چین را پردازش می‌کنند. آنها برای گره‌هایی که ظرفیت ذخیره‌سازی یا پردازش زیادی ندارند و نسبت به گره‌های کامل مقرون به صرفه‌تر هستند، ایده آل هستند.

یک گره سبک وظیفه دارد بررسی کند که آیا تراکنش‌ها از طریق تأیید پرداخت ساده (SPV) در یک بلوک گنجانده شده‌اند یا خیر. همچنین به غیرمتمرکز نگه داشتن شبکه بلاک چین کمک می‌کند، اما تمام تراکنش‌های آن را تایید نمی‌کند و یک نسخه از کل بلاک چین را ذخیره نمی‌کند.

ماینینگ نود یا گره‌های استخراج

به غیر از ذخیره کل نسخه بلاک چین، گره‌های ماینینگ از تجهیزات و نرم افزارهای استخراج نیز برای حل مشکلات محاسباتی پیچیده با هدف استخراج بیت کوین و تولید بلوک‌های جدید برای افزودن به بلاک چین استفاده می‌کنند.

تا سال 2010، یک CPU خانگی ساده همچنان می‌توانست به عنوان گره ماینر استفاده شود. با گسترش روزافزون شبکه بیت‌کوین، یک CPU دیگر برای استخراج ارز دیجیتال کافی نبود، بنابراین تجهیزات استخراج گران‌تر و انرژی‌برتر ضروری شد. گره‌های ماینینگ بسیار رقابتی هستند زیرا هدف آنها این است که اولین کسانی باشند که یک بلوک جدید ایجاد می‌کنند و در حال حاضر برای ایجاد آن با 6.25 بیت کوین پاداش دریافت می‌کنند.

فول نود بیت کوین در مقابل ماینینگ نود بیت کوین

گره‌های کامل و گره‌های ماینر اجزای ضروری شبکه بیت‌کوین هستند؛ اگرچه عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند. در حالی که یک ماینر لزوماً یک گره را اجرا می‌کند، یک گره رانر کامل لزوماً یک ماینر نخواهد بود. وظیفه میانگین گره بیت کوین اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بلاک‌ها است، در حالی که گره ماینر سخت افزار استخراج تخصصی لازم را برای حل مشکلات پیچیده ریاضی برای ایجاد یک بلوک جدید و آپلود تراکنش های جدید در آن فراهم می کند.

برخلاف نظر عمومی، ماینرها در واقع قدرت محدودی دارند. آنها به طور بالقوه می‌توانند زنجیره بلوکی را سازماندهی مجدد کنند و تراکنش‌ها را اضافه یا حذف کنند، اما باید مقدار فوق‌العاده‌ای از توان محاسباتی خود را صرف کنند. یک ماینر قدرتمند می‌تواند به بیت کوین حمله کند، اما ماینرها نمی‌توانند بیت کوین را به طور کامل تغییر دهند یا از بین ببرند، زیرا گره‌های کامل تنها برای چند توابع برجسته شده قبلی به ماینرها متکی هستند.

نحوه راه اندازی و اجرای یک فول نود بیت کوین

چندین مشتری نرم افزار را برای دانلود تاریخچه کامل بلاک چین بیت کوین ارائه می‌دهند. با این حال، Bitcoin Core بیشترین تعداد گره‌های کامل را به خود اختصاص می‌دهد. برای اجرای یک گره، می‌توانید نرم‌افزار Bitcoin Core را دانلود کنید و به آن اجازه دهید کل بلاک چین را از گره‌های دیگر کپی کند و سپس گره شما آماده است تا خود هر بلوک را تأیید کند. ابزار مورد نیاز آن به شرح زیر است:

برای راه‌اندازی یک گره جدید، باید از طریق IBD (دانلود بلوک اولیه) اقدام کنید که همگام‌سازی گره‌ها را در شبکه در اولین اجرا فعال می‌کند. BTC Core در حین دانلود از فضای ذخیره‌سازی زیادی استفاده خواهد کرد، اگرچه کاهش فضای ذخیره سازی با چند مرحله ساده امکان پذیر است.

یک (alternative) جایگزین، اجرای گره‌ها بر روی ابر است. ذخیره سازی و پردازش منابع با اتصال به یک ارائه‌دهنده خدمات ابری و نصب BTC Core برون سپاری می‌شوند.

هنگامی که تاریخچه کامل بلاک چین بیت کوین را دانلود کردید، تقریباً هر 10 دقیقه شاهد اضافه شدن بلوک‌های جدید خواهید بود. دستورالعمل‌های دقیق در مورد راه‌اندازی و اجرای یک گره بیت کوین در سیستم عامل‌های مختلف را می‌توانید در وب‌سایت رسمی بیت کوین بیابید.

چرا اجرای نود بیت کوین مهم است؟

اگر چه اجرای یک نود بیت کوین هیچ انگیزه پولی ارائه نمی‌دهد، اما همچنان مزایای متعددی دارد:

  • اجرای یک گره کامل، حریم خصوصی و ناشناس بودن بیشتری نسبت به تکیه بر سرورهای شخص ثالث برای پردازش تراکنش‌های شما ارائه می‌دهد. در حالی که سرویس‌های واسط می‌توانند آدرس کیف پول شما را فاش کنند و حریم خصوصی شما را به خطر بیندازند. 

  • کنترل کامل بر ذخایر بیت کوین شما امکان‌پذیر می‌شود.

  • کمک به امنیت و یکپارچگی شبکه، حصول اطمینان از اینکه تمام قوانین پروتکل بیت کوین به شدت اعمال می‌شود.

  • در مورد فورک‌ها، شما تصمیم می‌گیرید که کدام بلاک چین را می‌خواهید دنبال کنید. بنابراین، گره شما برابر است با یک رای در صورت وقوع تغییرات مهم در بلاک چین به شمار می‌رود.

  • گره‌های بیت‌کوین همچنین کمک می‌کنند تا هزینه‌های مضاعف را کاهش دهند و از تلاش کاربران برای دوبار خرج کردن یک ارز دیجیتال جلوگیری کنند.

جمع بندی

شناخت نود‌ها و وظایف مربوط به آنها می‌توانند درک ما را در پردازش و اعتبارسنجی نود بیت کوین افزایش دهد. یک فول نود می‌تواند تمامی پردازش‌های گذشته را از ابتدا در خود داشته باشد در حالی که هیچ سود واقعی در راه اندازی یک نود بیت کوین وجود ندارد، سایر بلاک چین‌ها از طریق گره‌های استیکینگ راه‌هایی برای انگیزه بخشی را ارائه می‌دهند.

منابع:

https://cointelegraph.com/bitcoin-for-beginners/what-is-a-bitcoin-node-a-beginners-guide-on-blockchain-nodes

https://wallex.ir/blog/types-of-nodes-in-the-bitcoin-network/

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها