`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

آیا ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی یکی هستند؟

با گسترده‌تر شدن بازار رمزارز‌ها مفاهیم و ابزار‌های جدیدی وارد دنیای ارزهای دیجیتال یا دنیای کریپتوکارنسی شده است. بنابراین شناخت اصطلاحات و کلمات آن ما را با این فناوری جدید، آشناتر می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا با پایه‌ای‌ترین اصطلاحات از قبیل «ارز دیجیتال چیست» و «چیست کریپتوکارنسی» بیشتر آشنا شویم.

آیا ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی یکی هستند؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال می‌تواند به معنای چند چیز متفاوت باشد. به طور خلاصه، این اصطلاح به پولی اشاره دارد که به صورت آنلاین وجود دارد، اگرچه ارز دیجیتال می‌تواند یکی از دو تعریف کلی را داشته باشد:

  • ارز دیجیتال به هر ارزی گفته می‌شود که روی رایانه‌ها ثبت و منتقل می‌شود، مثلاً دلار در یک حساب آنلاین.

  • ارز دیجیتال پولی است که فقط در رایانه ثبت و منتقل می‌شود. هیچ مشابه فیزیکی ندارد، به این معنی که در دنیای واقعی هیچ شکل چاپی یا ضرب شده‌ای ندارد.

تفاوت این است که بر اساس تعریف رایج‌تر، دلار، پوند و یورو می‌توانند به عنوان ارزهای دیجیتال زمانی که به صورت آنلاین نگهداری می‌شوند و منتقل می‌شوند، وجود داشته باشند.

مثال از ارز دیجیتال

برای مثال، فرض کنید یک حساب بانکی با 10000 دلار در آن باز کرده‌اید. ممکن است بانکی پیدا کنید که به معنای واقعی کلمه یک خزانه پر از پول نقد را در دست نگه می‌دارد و 10000 دلار شما در آن ذخیره می‌شود. در این صورت تمام پول شما به ارز فیزیکی نگهداری می‌شود. اما به احتمال زیاد بانکی را خواهید یافت که پول نقد شما را به عنوان ورودی در پایگاه داده خود نگه می‌دارد. آنها 10000 دلار شما را ثبت می‌کنند و آن را با ارز دیجیتال نگه می‌دارند. می‌توانید آن را به عنوان یک ارز دیجیتال خرج کنید (مثلاً اگر از کارت نقدی خود برای پرداخت هزینه استفاده می‌کنید) یا می‌توانید آن را به عنوان ارز فیزیکی خرج کنید (مثلاً اگر از دستگاه خودپرداز برداشت می‌کنید). بسته به نحوه نگهداری، پول شما می‌تواند بین شکل فیزیکی و دیجیتالی حرکت کند.

ارز دیجیتال هیچ شکل فیزیکی ندارد

دومین تعریف محدودتر ارز دیجیتال به ارزی اشاره دارد که هیچ اسکناس یا سکه فیزیکی ندارد، طبق این تعریف یک ارز استاندارد نمی‌تواند شکل دیجیتالی داشته باشد.

این تعریف به ندرت استفاده می‌شود، زیرا نمونه‌های کمی از ارزهای دیجیتال خالص در جهان وجود دارد. برخی از بانک‌ها و دولت‌ها شروع به بررسی ایجاد ارزهای دیجیتال به‌عنوان شکلی از ارزش واسطه‌ای برای استفاده در هنگام اجرای تراکنش‌های فرامرزی کرده‌اند تا جایی که ارزهای دیجیتال خالص وجود دارند، دولت ایالات متحده با آنها به عنوان پول رفتار نمی‌کند. بر اساس قوانین IRS، ارزهای دیجیتال (یا مجازی) برای اهداف مالیاتی دارایی در نظر گرفته می‌شوند و بر اساس ارزش دلاری آن، مالیات می‌پردازید. به عنوان مثال، شما بر اساس 0.25 بیت کوین مالیات پرداخت نمی‌کنید. شما باید بر اساس ارزش بازار 0.25 بیت کوین به دلار مالیات بپردازید.

توجه به این نکته مهم است زیرا، در حالی که ارز دیجیتال به طور غیر رسمی به عنوان یک ارز تعریف می‌شود، از نظر قانونی اینطور نیست. تا آنجا که به IRS (و معمولاً SEC) مربوط می‌شود، این یا نوعی دارایی است یا یک محصول مالی و به عنوان پول در نظر گرفته نمی‌شود. این تمایز بسیار مهم است زیرا این روزها تقریباً تمام پول‌ها از نظر عملکرد دیجیتال هستند.

کریپتوکارنسی چیست؟

همانند ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی به دو صورت تعریف می‌شود:

  • کریپتوکارنسی یک ارز کاملاً مجازی است، به این معنی که دارایی فیزیکی رسمی ندارد و در پایگاه داده بلاکچین ثبت و ذخیره می‌شود. این رایج‌ترین تعریفی از کریپتوکارنسی است که معمولاً استفاده می‌شود و برای دارایی‌هایی مانند بیت کوین اعمال می‌شود.

  • طبق تعریف دوم، شما می‌توانید از هر نوع امنیت دیجیتالی برای ایجاد یک ارز دیجیتال استفاده کنید. عموماً به دلایلی مردم از این اصطلاح استفاده نمی‌کنند؛ از جمله، طبق این تعریف، تقریباً هر ارزی می‌تواند یک ارز دیجیتال باشد. اما در حالی که بانک شما می‌تواند از رمزنگاری برای ایمن کردن دلار در حساب شما استفاده کند، این باعث نمی‌شود که دلار شما یک ارز رمزنگاری شده باشد.

در عین حال، کریپتوکارنسی و بلاکچین تا حد زیادی جدایی‌ناپذیر هستند. تقریباً تمام پروژه‌های رمزنگاری از بلاکچین برای امنیت و ذخیره داده‌های خود استفاده می‌کردند.

بررسی کریپتوکارنسی

وقتی صاحب یک کریپتوکارنسی هستید، به معنای واقعی کلمه صاحب یک ورودی در یک پایگاه داده هستید. دفتر کل ثبت خواهد کرد که برای مثال بیت کوین A که در فلان زمان خریداری شده است، متعلق به شماست. وقتی آن را خرج می‌کنید، دفتر کل آن ورودی را به روز می‌کند تا مالک جدید بیت کوین را منعکس کند و در واقع هیچ دارایی یا موجودیت فیزیکی دیگری وجود ندارد که یک بیت کوین واحد باشد.

در نتیجه، کریپتوکارنسی نوعی ارز دیجیتال است؛ اما همه ارزهای دیجیتال کریپتوکارنسی نیستند. ارز دیجیتال هر ارزی است که به شکل دیجیتال نگهداری می شود. در حالی که گاهی اوقات می توان از این اصطلاح برای اشاره به ارزی استفاده کرد که شکل فیزیکی ندارد و فقط به صورت آنلاین وجود دارد.

کریپتوکارنسی به ارز دیجیتالی انحصاری اشاره دارد که بر اساس فرمت ذخیره‌سازی بلاکچین است. اگرچه گاهی اوقات می‌توان از این اصطلاح برای اشاره به هر ارزی که با رمزنگاری ایمن شده است استفاده کرد.

جمع‌بندی

ممکن است ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی یکی به نظر برسند، اما معنای آن‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد. ارز دیجیتال (Digital Currency) به هر ارزی اطلاق می‌شود که ماهیت دیجیتال داشته باشد. از سوی دیگر، کریپتوکارنسی یا رمزارز، ارزی است که بر بستر بلاکچین یا یک محیط رمزنگاری شده، ایجاد شده است. شاید اصطلاح رمزارز برای اشاره به این دسته از ارزها مناسب‌تر باشد اما عبارت “ارز دیجیتال” به عنوان ترجمه و جایگزینی برای کریپتوکارنسی جا افتاده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ورود به دنیای پر رمز و راز رمز ارزها به وب‌سایت صرافی والکس مراجعه کنید.

منبع مقاله ارز دیجیتال چیست

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها