`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

ساندویچ پانل سردخانه‌ای قوی‌ترین مانع در مقابل تبادل حرارت

سردخانه‌ها نقش مهمی در زندگی بشر امروز دارند و اهمیت آنها کمتر از بیمارستان‌ها یا کارخانه‌های تولید مواد غذایی نیست. اما در میان تمام کاربری‌های ساختمانی، سردخانه‌ها بیشترین اختلاف دمایی را با دمای محیط پیرامون دارند. این به معنای نیاز به مصرف انرژی بیشتر برای تأمین دمای داخلی مورد نظر است و ساندویچ پانل سردخانه‌ای با به حداقل رساندن تبادل حرارتی از جداره‌ها، امکان ساخت سردخانه‌هایی با بازدهی بیشتر را فراهم کرده است.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای قوی‌ترین مانع در مقابل تبادل حرارت

سردخانه‌ها از نظر طراحی، فضاهای پیچیده‌ای نیستند اما ایجاد دمای مورد نظر در آنها و حفظ این دما یکی از سخت‌ترین کارها در صنعت ساختمان است. از همین رو در طراحی و ساخت سردخانه مهمترین مرحله انتخاب متریال برای دیوارها و سقف و سپس اجرای این جداره‌ها است.

لازم است بدانید که میزان کارایی یک سردخانه رابطه‌ای مستقیم با عملکرد جداره‌های آن در جلوگیری از تبادل حرارتی دارد.

در گذشته متریالی که متناسب با نیازهای سردخانه باشد وجود نداشت و بنابراین سازندگان مجبور بودند دیوارهای سردخانه را با ضخامت زیاد بسازند و در نهایت باز هم به علت تبادل حرارتی زیاد از جداره‌ها، هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی بشدت بالا بود.

امروزه اما ساندویچ پانل بسیاری از مشکلات این حوزه را حل کرده و بهره‌وری سردخانه‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

سردخانه‌ها هم مانند هر کاربری دیگری در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. برای ساخت تمام انواع سردخانه‌ها، ساندویچ پانل سردخانه‌ای بهترین متریال برای اجرای دیوارها است.حتی گاهی در برخی از سردخانه‌ها برای جلوگیری از تبادل حرارتی از کف سردخانه، ساندویچ پانل را به عنوان متریال کفسازی نیز استفاده می‌کنند.

ساندویچ پانل سردخانه ای

اما از میان انواع ساندویچ پانل سردخانه‌ای کدام بهترین انتخاب است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با انواع سردخانه‌ها آشنا شد. سردخانه‌ها را می‌توان بر چند مبنا دسته‌بندی کرد:

 • انواع سردخانه از نظر مساحت

 • انواع سردخانه از حیث ارتباط فضایی

 • انواع سردخانه از لحاظ دمای داخلی

سردخانه‌ها بر مبنای مقیاس به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند.

سردخانه‌ها از جنبه ارتباط فضایی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • سردخانه‌های مستقل

 • سردخانه‌هایی که جزئی از یک کاربری وسیع‌تر هستند

البته سردخانه‌های متحرک هم وجود دارند که برای حمل اقلام فاسد شدنی کاربرد دارند.

مهمترین معیار برای دسته‌بندی سردخانه‌ها دمای داخلی آنها است. سردخانه‌ها از این لحاظ به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • سردخانه‌های بالای صفر

 • سردخانه‌های زیر صفر

سردخانه‌های بالای صفر برای نگهداری برخی از اقلام برای مدت زمان نه چندان طولانی کاربرد دارند. اما سردخانه‌های زیر صفر برای حفظ کالاهایی با حساسیت بیشتر برای مدت زمانی طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سردخانه‌ها دمای داخل فضا، بیشترین تأثیر را بر انتخاب نوع ساندویچ پانل سردخانه‌ای دارد.

معرفی ساندویچ پانل سردخانه‌ای و مزایای آن

ساندویچ پانل سردخانه‌ای قوی‌ترین متریال عایق ساختمانی است. این متریال از ساختاری ساندویچی برخوردار بوده که عموماً دارای سه لایه است. همین چند لایه بودن ساندویچ پنل سردخانه‌ای مهمترین تفاوت آن با سایر عایق‌های ساختمانی به شمار می‌رود. لایه‌های تشکیل دهنده ساندویچ پانل سردخانه‌ای عبارتند از:

یک لایه مرکزی که در واقع هسته ساندویچ پانل است و وظیفه عایق‌بندی را بر عهده دارد.

دو لایه جانبی که وظیفه شکل‌دهی به پانل (https://panelmammutco.com) و مواجهه با محیط اطراف(خارجی و داخلی) را دارند.

سردخانه با ساندویچ پانل

در تولید ساندویچ پانل‌های معمولی از مواد مختلفی از جمله پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه بعنوان ماده عایق هسته استفاده می‌شود. از میان این مواد، پلی یورتان بیشترین همخوانی را با نیازهای ساندویچ پانل سردخانه‌ای دارد. فوم پلی یورتان وقتی در لایه مرکزی ساندویچ پانل جای می‌گیرد بهره‌وری انرژی بسیار بالایی را سبب می‌شود. این عایق به دو شکل برای تولید پانل ساندویچی استفاده می‌شود.

 • ساندویچ پانل با فوم PUR

 • ساندویچ پانل با فوم PIR

تفاوت عمده این دو نوع ساندویچ پانل سردخانه‌ای در نحوه مواجهه و مقابله آنها با آتش است. ساندویچ پنل PIR مقاومت بیشتری در برابر آتش گرفتن دارد و همچنین از سرایت آتش به سایر بخش‌ها جلوگیری می‌کند.

برای لایه‌های جانبی ساندویچ پنل سردخانه‌ای بهینه‌ترین انتخاب ورق آلوزینک است اما ساندویچ پانل گالوانیزه و ساندویچ پانل آلومینیومی هم گزینه‌های دیگری هستند که می‌توان مد نظر داشت.

مهمترین مزیت‌های پانل سردخانه‌ای که سبب شده این متریال به بهترین گزینه برای ساخت دیوارها و سقف سردخانه‌ها تبدیل شود از این قرار هستند:

 • عایق‌بندی کامل جداره‌ها و به حداقل رساندن تبادل دمایی

 • مقاومت بالا در مقابل رطوبت

 • بهداشتی بودن و قابلیت شستشو

 • دوام بالا در شرایط دمایی خاص

 • استحکام کافی در برابر نیروهای جانبی وارده

 • امکان جای‌گذاری و نصب در کوتاه‌ترین زمان ممکن

 • ممانعت از نفوذ حشرات و جانوران موذی

ساندویچ پانل سردخانه ای

لزوم دقت در انتخاب ضخامت ساندویچ پانل سردخانه‌ای

ساندویچ پانل سردخانه‌ای در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود و بسته به نوع سردخانه باید ضخامت مناسب را انتخاب نمود. در هنگام انتخاب ضخامت پانل باید به دو نکته توجه داشت:

 • با افزایش ضخامت پنل ساندویچی، قیمت آن هم افزایش می‌یابد

 • با افزایش ضخامت ساندویچ پانل، کارایی آن در مقابله با تبادل حرارتی و برودتی افزایش می‌یابد.

مهمترین عامل موثر در انتخاب ضخامت ساندویچ پنل، دمای داخلی سردخانه(بالای صفر یا زیر صفر) است. به طور کلی:

 • در سردخانه‌های بالای صفر از ساندویچ پانل با ضخامت 8 سانتی‌متر و بیشتر استفاده می‌شود

 • در سردخانه‌های زیر صفر از پانل‌های ساندویچی با ضخامت 12.5 یا 15 سانتیمتر استفاده می‌شود

آیا قیمت ساندویچ پانل سردخانه‌ای نقطه ضعف آن است؟

ساندویچ پانل سردخانه‌ای به نسبت مصالح بنایی و متریال‌های سنتی قیمت بالاتری دارد اما این مسئله دلیلی موجه برای استفاده نکردن از ساندویچ پانل در ساخت سردخانه نیست. پنل سردخانه‌ای به واقع تنها متریال کارآمد برای ساخت دیوارها و سقف سردخانه است. این متریال نه‌تنها بهره‌وری انرژی در سردخانه را افزایش می‌دهد بلکه بازدهی اقتصادی بالاتری هم دارد.

 • ساندویچ پنل سردخانه‌‌ای عمر مفید بالایی دارد و با گذشت زمان دچار کاهش کیفیت نشده و نیاز به تعویض و تعمیر نخواهد داشت. این در حالی است که تمام انواع دیگر مصالح مصرفی در ساخت سردخانه‌ها، بعد از مدتی کوتاه دچار افت کارایی شده و چاره‌ای بجز تعویض آنها باقی نمی‌ماند.

 • اگر از مصالح دیگری استفاده شود باید ضخامت جداره‌ها را چندین برابر بیشتر در نظر گرفت. بدین ترتیب هم هزینه خرید مصالح افزایش می‌یابد و هم به نیروی کار بیشتری برای ساخت دیوارها و سقف نیاز است. به علاوه نتیجه نهایی هم به اندازه ساندویچ پانل کارایی ندارد.

 • ساندویچ پانل دیواری با عایق‌بندی کامل جداره‌ها از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و هزینه‌های جاری مربوط به مصرف انرژی را بشدت کاهش می‌دهد.

نصب ساندویچ پانل مهمترین مرحله در ساخت سردخانه

در ساخت تمام انواع سردخانه مهمترین مرحله عملیات اجرایی، جایگذاری و نصب ساندویچ پانل در محل مورد نظر و اجرای دیوارها است. کوچکترین اشتباهی در مرحله نصب باعث ایجاد درز در جداره‌ها می‌شود و بهره‌وری انرژی در سازه را با خطر جدی روبه‌رو می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل باید به نکات زیر توجه داشت.

 • توصیه جدی، اجرای ساندویچ پانل توسط نصابان حرفه‌ای و آموزش‌دیده است

 • باید پیش از نصب ساندویچ پانل، زیرساخت مناسب آماده و هرگونه ناهمواری در محل نصب اصلاح گردد

ساندویچ پانل سردخانه ای

اهمیت شرکت تولیدکننده در کیفیت ساندویچ پانل سردخانه‌ای

کارایی ساندویچ پانل سردخانه‌ای بجز جنس عایق، جنس ورق و ضخامت به عوامل دیگری هم وابسته است.

 • چگالی یا دانسیته عایق

 • ضخامت ورق‌های جانبی

 • تکنولوژی تولید

این سه عامل، مستقیماً با شرکت تولیدکننده در ارتباط هستند. بر مبنای همین سه فاکتور و با در نظر گرفتن سایر عوامل دخیل در کیفیت، با قطعیت می‌توان گفت که ساندویچ پانل سردخانه‌ای ماموت سطح بالاتری از کارایی را نسبت به تمام تولیدات مشابه دارد.

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها