`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

نکات مهم در متن آگهی ترحیم پدر و مادر+ نمونه قالب آگهی ترحیم خام

طرح دات آی آر مرجع دانلود طرح اعلامیه ترحیم لایه باز

نکات مهم در متن آگهی ترحیم پدر و مادر+ نمونه قالب آگهی ترحیم خام

آگهی ترحیم به ­عنوان دعوت­نامه­ای از سوی خانواده متوفی است که به­وسیله آن از آشنایان و دوستان خواسته می­شود تا در مراسم عزاداری شرکت کنند. از آنجایی که در کشور ما به عزیزان فوت­شده اهمیت زیادی داده می­شود و معمولا مراسم­های مختلفی از زمان فوت تا سالگرد مرحوم برگزار می­کنند، انتخاب طرح اعلامیه ترحیم اهمیت زیادی دارد. متن اعلامیه فوت معمولا توسط بازماندگان انتخاب می­شود که متناسب با جنسیت و نسبت فرد متوفی می­تواند متفاوت باشد. در واقع مهم­ترین استفاده اعلامیه فوت، آگاهی دادن به دوستان و نزدیکان در خصوص تاریخ و مکان برگزاری مراسم عزاداری است.

آگهی ترحیم از گذشته تا امروز

تاریخ دقیقی برای چاپ اولین برگه با عنوان اعلامیه ترحیم تا کنون مشخص نشده است اما به­ طور کلی در قرن شانزدهم اروپایی­ها در روزنامه آگهی­هایی شامل نام، تاریخ تولد و مرگ و همچنین علت فوت را درج می­کردند. سال­ها بعد و در قرن نوزدهم روزنامه انگلیسی تایمز این نوع آگهی­ها را به ­صورت گسترده­تری در قالب شعر، زندگی­نامه یا دعایی کوتاه برای متوفیان منتشر می­کرد.

با گذشت زمان و با توجه به پیشرفت­هایی که در زمینه صنعت چاپ به­وجود آمد طرح­های مورد استفاده برای اعلامیه فوت نیز دچار تغییر و تحول شد. آگهی­هایی که در ابتدا به ­صورت مستقل تحت عنوان اطلاعیه ترحیم چاپ می­شد به ­صورت سیاه و سفید بود اما با پیشرفت در زمینه چاپ امروزه شاهد انواع اعلامیه رنگی با طراحی­های گوناگون هستیم.

بخش­های مختلف طرح اعلامیه فوت

درست است که بازماندگان در سوگ عزیز از دست­رفته خود ناراحت و غمگین هستند اما به ­طور کلی افرادی که قصد سفارش چاپ اطلاعیه ترحیم را دارند برای انتخاب طرح آگهی ترحیم حساسیت زیادی به ­خرج می­دهند. اعلامیه مرگ با یک عنوان شامل بازگشت همه به ­سوی اوست، انا لله و انا الیه راجعون یا جملاتی از این قبیل آغاز می­شود.

در ادامه متن با توجه به نسبت متوفی با یک شعر مناسب در وصف او آغاز شده و در ادامه نام مرحوم، اطلاعات مربوط به تاریخ و مکان برگزاری مراسم درج می­شود. در نهایت نیز آگهی عمدتا با تقدیر و تشکر از افرادی که در مراسم حضور پیدا کرده­اند و با معرفی بستگان مرحوم که اعلامیه از طرف آن‌ها عنوان شده است به پایان می­رسد.

نکات مهم در متن آگهی ترحیم پدر و مادر

نمونه طرح آگهی ترحیم پدر-طرح دات آی آر

نکاتی درباره اعلامیه ترحیم

چاپ اطلاعیه فوت معمولا در دو سایز A4 و A3 انجام می­شود که جنس کاغذ آن نیز می­تواند از کاغذ گلاسه یا تحریر باشد. البته این را هم در نظر بگیرید که در حال حاضر گسترش فضای مجازی روی فرآیند اطلاع­رسانی درباره فوت عزیزان تاثیرگذار بوده است و معمولا افراد فایل آگهی­ها را برای نشر در این فضا لازم دارند.

یکی از پیشرفت­های خوبی که در زمینه طراحی این نوع از آگهی­ها رخ داده است استفاده از آگهی ترحیم لایه باز است که به ­صورت طرح آماده و در سریع­ترین زمان در اختیار متقاضیان قرار می­گیرد. اعلامیه ترحیم لایه باز در واقع شامل تمام قسمت­های لازم یک آگهی است که برای درج اطلاعات مکان و زمان برگزاری مراسم قابلیت ویرایش دارد.

اگر قصد دارید برای انتشار آگهی فوت در فضای مجازی، غم خود را در مرگ عزیزان­تان به آشنایان و دوستان اعلام کنید می­توانید با دریافت فایل لایه باز آگهی ترحیم و درج اطلاعات این کار را انجام دهید. آگهی ترحیم خام یک قالب آماده همراه با طراحی و متن مناسب است که افراد می­توانند نمونه­های باکیفیت آن را از سایت­های معتبر دریافت کنند.

در هنگام سفارش طرح آگهی ترحیم نیز لازم است نکاتی را در نظر بگیرید که شامل موارد زیر است.

متن و شعری که در آگهی نوشته می­شود

یکی از موارد بسیار مهمی که در هنگام انتخاب اطلاعیه فوت باید به آن دقت کرد نمونه شعر و متنی است که قرار است در آگهی نوشته شد.

به ­طور مثال برای آگهی ترحیم مادر باید شعری در وصف ستایش مقام او انتخاب کنید، در شروع متن نیز بهتر است الفاظی مانند مادری دلسوز و فداکار یا کلماتی از این قبیل را بیان کنید. نمونه­ای از شعرهایی که می­توان برای اطلاعیه مادر استفاده کرد شامل موارد زیر است:

  • قلبم شده رنجور ز هجران تو مادر/فکرم شده این­گونه پریشان تو مادر
  • باورم نیست مادر رفتی و خاموش شدی/ترک ما کردی و با خاک هم­آغوش شدی

در صورتی که بخواهید آگهی ترحیم جوان را سفارش دهید می­توانید شعری سوزناک در خصوص از دست دادن فرزند را انتخاب کنید.

نکات مهم در متن آگهی ترحیم پدر و مادر

نمونه طرح آگهی ترحیم مادر-طرح دات آی آر

نام متوفی کاملا دقیق نوشته شود

بعد از انتخاب شعر مناسب و استفاده از عناوین صحیح در اعلامیه ترحیم، لازم است نام فرد فوت­شده را به­ طور دقیق عنوان کنید. در صورتی که شخص علاوه­ بر نام شناسنامه­ای دارای اسم دومی است که اغلب فامیل و آشنایان از آن مطلع هستند بهتر است در پرانتز درج شود.

البته برخی افراد برای احترام ترجیح می­دهند القاب خاصی که معمولا به متوفی نسبت داده می­شود همچون کربلایی، حاج، حاجیه و مواردی مانند این­ها را در کنار نام او عنوان کنند. در صورتی که قصد سفارش طرح برای آگهی ترحیم پدر دارید معمولا اگر آن فرد به­ عنوان بزرگ خاندان شناخته می­شود، بازماندگان در کنار نام متوفی این مطلب را نیز بیان می­کنند.

نوع برگزاری مراسم را مشخص کنید

از آنجایی که در ایران معمولا تشییع جنازه، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد برگزار می­شود لازم است که در بخش مربوطه حتما به این مورد اشاره شود.

آدرس مکان برگزاری و زمان دقیق آن نوشته شود

در صورتی که قصد دارید مراسم را در مسجد، حسینیه، تالار یا هر مکان دیگری برگزار کنید باید آدرس آن را به­طور کامل در آگهی بنویسید تا مهمانان برای پیدا کردن محل برگزاری مشکلی نداشته باشند. در ضمن درج تاریخ و زمان دقیق انجام مراسم نیز اهمیت زیادی دارد که باید در متن اعلامیه به آن پرداخته شود.

از عکس با کیفیت استفاده کنید

به ­طور معمول اغلب بازماندگان دوست دارند که در اعلامیه ترحیم عکس متوفی را در گوشه­ای از آن درج کنند، بنابراین بهتر است در انتخاب عکس دقت کافی داشته باشید و از فایل با کیفیتی برای این کار استفاده کنید.

جمع­بندی

آگهی ترحیم به ­عنوان دعوت­نامه­ای از سوی بازماندگان در نظر گرفته می­شود که در متن آن از دوستان، اقوام و آشنایان خواسته می­شود تا در مراسم عزاداری شرکت کنند. معمولا اعلامیه مربوط به ترحیم شامل بخش­های مختلفی است که در ابتدا با عنوانی مربوط به بازگشت به­سوی حق آغاز می­شود و با معرفی بازماندگان درجه یک مرحوم به پایان می­رسد.

برای انتشار آگهی در فضای مجازی می­توان از اعلامیه لایه باز استفاده کرد که قابلیت ویرایش دارد، برای دانلود طرح آگهی ترحیم خام می­توانید به سایت طرح دات آی آر به نشانی اینترنتی tarh.ir مراجعه کنید. از نکاتی که باید برای سفارش اعلامیه به آنها توجه کرد می­توان به انتخاب متن، اعلام زمان و مکان برگزاری مراسم و انتخاب عکس مناسب اشاره کرد.

منبع: طرح دات آی آر مرجع دانلود طرح آگهی ترحیم لایه باز- tarh.ir

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها