`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

سوالات مربوط به مهریه

مهریه یا به نوع قدیمی آن کابین در واقع به مالی است که مرد به هنگام انعقاد عقد نکاح به همسر خود می پردازد یا متعهد به پرداخت آن می شود.

سوالات مربوط به مهریه

مرد به هنگام اجرای صیغه عقد چیزی را به همسرش تقدیم مینماید که در اصطلاح مهریه یا صداق گفته می شود امروزه این هدیه که بخشش از طرف مرد است به هدف پایبندی و لوازم زندگی مشترک در ارتباط با زندگی زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن است در قوانین و آموزه های دینی مقداری برای مهریه تعیین نشده است بلکه این امر بنا به توافق زن و مرد تعیین میشود در نوع مهریه محدودیتی وجود ندارد همانند طلا نقره املاک پولهای رایج لوازم زندگی و حتی آموزش قرآن.

 

گرفتن مهریه بعد از مرگ همسر

زوجه هم در زمان حیات و هم در زمان فوت همسر خویش می تواند مهریه خویش را مطالبه نماید مهریه زن جزو دیون ممتاز محسوب شده و در صورت مطالبه زن قبل از پرداخت ارثیه یا هر دیون ووصیتی ابتدا میبایست مهریه زن که در الویت قرار دارد پرداخت گردد. برای تسهیل در دریافت سریع و حفظ کامل حقوق خویش میتوانید از تجربه یک وکیل برای سوال در مورد مهریه و در این زمینه استفاده نمایید.

حق الوکاله وکیل برای مهریه در ایران برای وکیل متخصص مهریه بر اساس توافق طرفین و برطبق مدارک و شرایط هر پرونده با توجه به میزان مهریه و اسناد و مدارک متغییر بوده و در این خصوص با توافق طرفین اقدام صورت میگیرد برای مثال بخشی از حق الوکاله در ابتدا و باقی در مقاطع گوناگون با توافق اخذ میشود.

مهریه عند المطالبه :

اصل بر عند المطالبه بودن مهریه است یعنی با تعیین مهریه توسط زوج در هر زمان که زوجه مهریه را مطالبه کند زوج باید مهریه را پرداخت نماید و قانون حمایت از خانواده مرد را تا ۱۱۰ سکه مهریه زن مکلف به پرداخت نموده و در صورت عدم پرداخت اقساط یا این میزان از مهریه شامل ماده ۳ نحوه اجرای محکومیتهای مالی شده و تا زمان پرداخت مرد حبس می شود .

خیانت همسر و روابط نامشروع زن و مهریه :

سوال آیا خیانت و روابط نامشروع زن باعث عدم تعلق مهریه به زن میشود؟

پاسخ یک شخص وکیل در مورد سوال پرسیده شده در زمینه مهریه حق زن بوده و مانند دینی بر دوش مرد بوده و هیچگونه ارتباطی به تمامی موارد فوق حتی در صورت اثبات نداشته و برخلاف تصور عموم مبنی بر عدم تعلق کاملا قابل مطالبه بوده و دریافت میشود.

وکیل مهریه

پاسخ وکیل متخصص مهریه : وصول مهریه در صورت درخواست طلاق از طرف هریک از زوجین چه مرد چه زن قابل مطالبه بوده و قانون فرقی میان این دو قرار نداده است و با درخواست طلاق از طرف زوجه کاملا به صورت قانونی بر خلاف نظر عموم مردم قابل دریافت است.

مهریه بالای ۱۱۰ سکه قابل دریافت و مطالبه میباشد ولیکن این امر در صورت اثبات ملائت زوج امکانپذیر بوده و در صورت عدم وجود مال از زوجه قابل دریافت نمیباشد.

مهریه عندالاستطاعه : اغلب مهریه های تعیینی به صورت عندالمطالبه بوده ولیکن بعضا به صورت عندالاستطاعه منعقد میشود فرق مهریه عند المطالبه و عندالاستطاعه در زمان مطالبه مشخص میشود زیرا شرط عندالاستطاعه یعنی اینکه هر زمان که مرد توانایی و ملائت پرداخت را داشته باشد زن قادر به دریافت مهریه خویش میباشد و ابتدا باید این امر را به ارایه مدارک مستند به اثبات برساند.

اجرا گذاشتن مهریه

گرفتن مهریه در طلاق توافقی : گرفتن مهریه در این نوع طلاق تماما براساس توافق زوجین میباشد زیرا در این از طلاق زن میتواند حتی بابخشش یک سکه برای اجرای صیغه طلاق به مرد بذل نماید و در صورت قبول مرد صیغه طلاق اجرا شود و یا حتی به بیشتر از مهریه و یا نصف و کل مهریه تماما توافقی بوده و اصل در این نوع طلاق این می باشد که زن میزانی از مهریه را ببخشد حتی ۱۰ هزار تومان هم که باشد مشکلی وجود ندارد .پس از طلاق توافقی زوجه میتواند به میزان باقیمانده مهریه مراجع نماید

مهریه دوران عقد و مهریه دختر باکره در صورت عدم دخول (رابطه زناشویی ) در صورت مطالبه نصف میزان کل مهریه بوده و تا زمان پرداخت زن قادر به دریافت مهریه و عدم تمکین از مرد بوده و به اصطلاح حق حبس زن در صورت عدم تمکین نامیده میشود.

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها