`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

5 دلیل اهمیت بالانس چرخ خودرو

بالانس خودرو یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همه خودروداران باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ دلیل این امر چیست؟ بالانس نبودن چرخ‌های خودرو می‌تواند پیش‌زمینه بسیاری از مشکلات در آینده باشد؛ درنتیجه باید توجهی ویژه‌ای به این موضوع کرد تا در آینده مجبور به‌صرف هزینه‌های زیاد بابت مشکلاتی که می‌شد از آن جلوگیری کرد، نشویم.

5 دلیل اهمیت بالانس چرخ خودرو

چه زمانی باید به سراغ بالانس خودرو برویم؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که بالانس چرخ خودرو چه تعریفی دارد؟ بالانس چرخ به معنی تقسیم کامل وزن خودرو بین چهارچرخ خودرو است. این کار باهدف هم راستایی و تعادل چرخ‌ها صورت می‌گیرد. در صورت عدم بالانس چرخ‌ها، مشکلات متعدد و چه‌بسا هزینه‌بری برای خودروی شما پیش می‌آید.

حال این سؤال پیش می‌آید که چه زمانی باید برای بالانس چرخ خودرو اقدام کرد؟ا اگر به طور دقیق به این کار نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که نمی‌شود یک بازه زمانی یکسان را برای تمامی خودرو‌ها پیشنهاد کرد. عوامل مختلف و زیادی در برهم‌خوردن بالانس چرخ خودرو دخیل هستند. اما به‌طورکلی می‌توان گفت که بهتر است هر 6 ماه یک‌بار یا هر 8 تا 9 هزار کیلومتر یک‌بار نسبت به بالانس کردن چرخ خودروی خود اقدام کنید.

گاهی علائمی در خودرو مشاهده می‌شود که ممکن است عدم بالانس چرخ‌ها عامل ایجاد آن باشد؛ بهتر است نسبت به این علائم بسیار هشیار و آگاه باشید تا بتوانید نسبت به بالانس چرخ‌های خودرو در زمان مناسب اقدام کنید. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر فرمان خودروی شما دچار لرزش شده است.
  • اگر پایداری خودروی شما در هنگام دورزدن، بالارفتن از سربالایی و... کاهش پیدا کرده است.
  • اگر سرعت مصرف سوخت خودروی شما بیشتر شده است.
  • اگر بخشی از لاستیک یا کل لاستیک زودتر از موعد دچار ساییدگی شده است.
  • اگر قطعات خودروی شما نسبت به گذشته زودتر خراب می‌شوند.

به‌طورکلی توجه به مشکلات خودرو و چک‌کردن آن در تعمیرگاه، می‌تواند سلامت راننده سرنشینان و امنیت آن‌ها را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

چرا باید به بالانس چرخ خودرو اهمیت بدهیم؟

بالانس چرخ

بهتر است این سؤال را به‌گونه‌ای دیگر مطرح کنیم؛ اگر به بالانس چرخ اتومبیل اهمیت ندهیم چه اتفاقی می‌افتد؟! ما در ادامه این قسمت به توضیح و تشریح مشکلات متعددی می‌پردازیم که ممکن است در صورت عدم بالانس چرخ‌های خودرو گریبان‌گیر شما بشوند. دقت داشته باشید که ممکن است یک یا چند تا از این مشکلات برای خودروی شما پیش بیاید. از جمله مشکلات عدم بالانس چرخ خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.لرزش فرمان

لرزش فرمان در خودرو به علت عدم بالانس چرخ در همه خودرو‌ها یکسان نیست و به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع خودرو
  • وزن خودرو
  • سرعت خودرو
  • وزن چرخ‌ها

به‌طورکلی لرزش فرمان به دلیل عدم بالانس بودن خودرو در سرعت‌های پایین خود را به‌درستی نشان نمی‌دهد؛ اما با افزایش سرعت و شتاب گرفتن خودرو، این لرزش‌ها بیشتر می‌شوند و شما را بیشتر آزار می‌دهند. اغلب این لرزش‌ها در سرعت‌های بالای 80 کیلومتر بر ساعت خود را نشان می‌دهند.

2.لرزش چرخ‌های خودرو

لرزش چرخ‌های خودرو نیز می‌توان نشانگر عدم بالانس چرخ اتومبیل باشد. لرزش چرخ‌های جلو و عقب خودرو در سرعت‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد. چرخ‌های جلوی خودرو در صورت عدم بالانس بودن، در سرعت‌های بین 80 تا 90 کیلومتر بر ساعت و چرخ‌های عقب خودرو در سرعت‌های 120 تا 140 کیلومتر بر ساعت دچار لرزش می‌شوند. این لرزش‌ها را در همان روز اول جدی بگیرید و به تعمیرگاه مراجعه کنید؛ در غیر این صورت ممکن است رینگ‌های خودروی شما آسیب ببینند.

3.ضعف در ترمز و شتاب گرفتن خودرو

زمانی که چرخ‌های خودروی شما بالانس نباشند، اصطکاک کافی بین چرخ و سطح جاده ایجاد نمی‌شود و به‌اصطلاح چرخ خودروی شما لق می‌زند؛ اگر در این زمان ترمز بگیرید، بخشی از نیروی ایستایی ترمز صرف کنترل چرخ‌ها می‌شود؛ در همین زمان است که متوجه می‌شوید که میزان ترمزگرفتن شما با میزان نیروی بازدارنده چرخ‌ها یکسان نیست و دچار اختلال شده است. از طرف دیگر در صورت عدم بالانس چرخ‌ها، موتور باید نیروی بیشتری را صرف شتاب گرفتن خودرو بکند. تمامی این موضوعات بسیار مهم هستند و می‌توانند امنیت سرنشینان خودرو را در جاده‌های لغزنده، پیچ‌های خطرناک و... تضمین کنند.

4.فرسایش لاستیک‌های خودرو

وقتی که چرخ‌های خودرو بالانس نباشند، وزن خودرو به‌صورت مساوی بر روی چرخ‌ها تقسیم نمی‌شود؛ در نتیجه ممکن است یک یا دو حلقه از لاستیک‌های اتومبیل نسبت به سایر چرخ‌ها بیشتر دچار فرسودگی شوند. فرسودگی لاستیک می‌تواند خطراتی همچون ترکیدن لاستیک، پنچرشدن یا حتی چپ شدن خودرو را به همراه داشته باشد.

5.بالارفتن میزان مصرف سوخت خودرو

همان‌طور که در سطور بالا گفته شد، بالانس نبودن چرخ‌های اتومبیل باعث می‌شود که خودرو نتواند به حالت عادی شتاب بگیرد و سرعت خود را بالا ببرد. در این زمان است که موتور خودرو برای ایجاد شتاب موردنظر راننده، مجبور به‌صرف نیروی بیشتری می‌شود و در نتیجه سوخت بیشتری نیز مصرف می‌کند. بالانس چرخ اتومبیل تضمین‌کننده بازدهی کلی خودرو است.

بالانس چرخ خودرو، راه‌حلی ساده برای جلوگیری از مشکلات پیچیده

ما در این مقاله در مورد اهمیت بالانس چرخ اتومبیل صحبت کردیم و از عواقب عدم اهمیت به آن گفتیم؛ اما همواره به‌خاطر داشته باشید که استفاده از یک دستگاه بالانس مناسب در یک تعمیرگاه مطمئن، می‌تواند تضمین گر سلامت چرخ‌های خودروی شما باش. شما می‌توانید انواع دستگاه‌های بالانس چرخ اصل و باکیفیت را در سایت پارسیان صنعت مشاهده و با هم مقایسه کنید؛ همچنین می‌توانید به‌صورت آنلاین دستگاه بالانس چرخ را بخرید و آن را در بسته‌بندی کاملاً مناسب (بسته‌بندی که از ضربه دیدن دستگاه در حین حمل‌و‌نقل جلوگیری کند) در محل موردنظر خود دریافت کنید. از تخفیف‌های دوره‌ای سایت پارسیان صنعت غافل نشوید.

 

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها