`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی

تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان

تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان یکی از سوالات رایج بسیاری از بیماران است که از دندانپزشک خود می پرسند.

تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان

تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان یکی از سوالات رایج بسیاری از بیماران است که از دندانپزشک خود می پرسند. زمانی که شما به دلیل پوسیدگی یا از دست دادن دندان، به دندانپزشک مراجعه می کنید، او گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد که شامل ایمپلنت دندان یا تاج دندان نیز می شود.

در نگاه اول شاید گمان کنید که این دو گزینه بسیار مشابه هستند و می توان آنها را به جای یکدیگر به کار برد. با این حال، هر روش نسبت به دیگری از مزایایی برخوردار است. درک مزایا و معایب هر گزینه و تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان برای بهترین تصمیم گیری بسیار مهم است. از این رو، در ادامه بیشتر با این تفاوت ها آشنا خواهیم شد.

تفاوت ایمپلنت با تاج دندان

به طور کلی اگر یک یا چند دندان شما تحت تأثیر پوسیدگی یا ضربه قرار گرفته باشند، دندانپزشک شما ممکن است تاج دندان یا ایمپلنت را به عنوان راه حل به شما پیشنهاد دهد. ایمپلنت یک دندان مصنوعی است که به عنوان جایگزینی برای کل دندان از جمله ریشه استفاده می شود.

با این حال، تاج فقط یک جایگزین برای قسمت بالایی دندان بوده و نمی تواند مورد مناسبی برای ریشه دندان باشد. تاج همچنین به عنوان کپ یا کلاهک نیز شناخته می شود، زیرا به عنوان یک کلاه دندان را می پوشاند. در ادامه با برخی از تفاوت های میان ایمپلنت دیجیتال و تاج آشنا خواهیم شد.

- تفاوت ایمپلنت با تاج دندان از نظر طول عمر

به طور کلی، ایمپلنت های دندانی طول عمر بیشتری دارند. ایمپلنت به عنوان دندان دائمی در نظر گرفته می شود. این در حالی است که تاج دندان هر 10 تا 15 سال نیاز به تعویض دارد. از آنجایی که ایمپلنت در فک قرار می گیرد، احتمال افتادن آن وجود ندارد و عملکرد آن نیز بسیار مشابه با دندان های طبیعی است.

- نصب ایمپلنت دندان به زمان بیشتری نیاز دارد

کاشت دندان به طور کلی زمان بیشتری را نسبت به تاج می طلبد. گاهی اوقات تکمیل فرآیند جایگذاری ایمپلنت چندین ماه به طول می انجامد. بیمارانی که برای آماده سازی فک خود برای ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان دارند، ممکن است قبل از کاشت شش ماه منتظر بمانند. به طور کلی، یکی از تفاوت های ایمپلنت دندان با تاج در مدت زمان درمان بوده و درمان ایمپلنت نسبت به تاج دندان طولانی تر می باشد. این مدت زمان اغلب به سرعت بهبودی ما و میزان کار لازم برای ایمن سازی ایمپلنت بستگی دارد.

- ایمپلنت های دندانی گران تر هستند

از نظر هزینه باید گفت که ایمپلنت دندانی گران تر از تاج هستند. نصب تاج یک روش ساده تر بوده و به زمان و مقدمات کمتری نیاز دارد. در نتیجه، این گزینه مقرون به صرفه تر است. با این حال، ایمپلنت دندان می تواند بیشتر از تاج دوام بیاورد و نیازی به تعویض نخواهند داشت. به طور کلی، بسته به مدت زمانی که هر دو گزینه دارند، ایمپلنت می تواند در دراز مدت مقرون به صرفه تر باشد.

- همه بیماران واجد شرایط کاشت دندان نیستند

اگرچه ایمپلنت از بسیاری جهات نسبت به تاج دندان ارجحیت دارد، اما همه افراد واجد شرایط ایمپلنت دندان نیستند. هر کسی که تمایل دارد تا از این گزینه درمانی برای دندان های از دست رفته خود استفاده کند باید از سلامت کامل برخوردار باشد، چرا که ایمپلنت یک جراحی جدی است. مهمتر از آن، شما باید استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت داشته باشید.

مزایا و معایب تاج دندان

در ادامه با مزایا و معایب تاج دندان بیشتر آشنا خواهیم شد تا شما بتوانید بهتر تصمیم گیری نمایید.

مزایای تاج دندان

  • تاج از دندان هایی که در اثر پوسیدگی آسیب دیده اند پشتیبانی می کنند.

  • تاج مانع از پوسیدگی بیشتر دندان می شود.

  • آنها به نگه داشتن دندان ترک خورده در جای خود کمک می کنند.

  • ظاهر دندان را بهبود می بخشد زیرا شکل و رنگ آن را تغییر می دهد.

معایب

  • ماندگاری تاج دندان نسبت به ایمپلنت کمتر است.

  • حساسیت دندان ها پس از درمان افزایش می یابد.

  • خطر خرد شدن تاج وجود دارد.

  • سیمان دندان که برای نگه داشتن روکش در محل استفاده می شود، ممکن است به مرور زمان از بین برود.

جمع بندی

به طور کلی، اگر شما بتوانید از نظر مالی هزینه ایمپلنت دندان را بپردازید، ایمپلنت دندان انتخاب بهتری نسبت به تاج می باشد. از مطالب بالا در مورد تفاوت ایمپلنت با تاج نیز به خوبی متوجه این مسئله شده اید. ایمپلنت روی دندان های اطراف اثر نگذاشته و با خطر عفونت کمتری نیز همراه هستند. با این حال، این قوانین برای همه یکسان نبوده و این دندانپزشک شما است که بهترین تصمیم را پس از ارزیابی دندان های شما خواهد گرفت.

* این مطلب رپرتاژ آگهی میباشد و سایت شمانیوز هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها