`
شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

نکاتی که باید قبل از خرید بلیط چارتر بدانیم ؟

بلیط چارتری به معنی دربست کرایه کردن است. در حالت عادی، فرایند فروش بلیط هواپیما و جابجایی مسافران توسط شرکت‌های هواپیمایی صورت می گیرد. در این حالت بلیط هواپیما به صورت سیستمی به دست مسافران می‌رسد و نرخ‌ مصوبی دارد.

نکاتی که باید قبل از خرید بلیط چارتر بدانیم ؟

 

بلیط چارتر چیست ؟

بلیط چارتری به معنی دربست کرایه کردن است. در حالت عادی، فرایند فروش بلیط هواپیما و جابجایی مسافران توسط شرکت‌های هواپیمایی صورت می گیرد. در این حالت بلیط هواپیما به صورت سیستمی به دست مسافران می‌رسد و نرخ‌ مصوبی دارد.

اما گاهی اوقات  نیز پیش می‌آید که شرکت‌های چارتر کننده و یا برخی دفاتر گردشگری، تمام یا بخشی از صندلی‌های پرواز را از ایرلاین خریداری کرده و سپس بلیط این پروازها را به دست مسافران می‌رسانند.

بلیط چارتر معمولاً برای سفرهای گروهی، مانند مسافرت‌های توریستی، ورزشی، دینی و... استفاده می‌شود. در این نوع سفر، صاحبان تورها یا گروه‌های مسافرتی می‌توانند با تعیین زمان و مقصد مورد نظر، از شرکت هواپیمایی یا اشخاص خصوصی درخواست بلیط چارتر دهند و هواپیمایی یا اشخاص خصوصی پرواز را برای آن‌ها تنظیم کنند.

 

چرا بلیط چارتر قیمت مناسب‌تری دارد؟

به طور کلی، هدف ایرلاین‌ها از فروش بلیط کسب سود است و برای تامین هزینه‌های خود، قیمت مصوبی را برای هر صندلی پرواز در نظر می‌گیرند. گاهی ایرلاین‌ها موفق به فروش تمام صندلی‌های خود نمی‌شوند و در این صورت متحمل ضرر خواهند شد.

اما چارتر کننده‌ها با خریداری تمامی صندلی‌های پرواز، بلیط هواپیما را با تخفیف و قیمت بسیار کمتری از ایرلاین خریداری می‌کنند. در نتیجه، ایرلاین بلیط های خود را با قیمت کمتری به چارتر کننده می‌فروشد و سود چارتر کننده هم از محل این تخفیف‌ها بدست می آید.

 

به عبارت دیگر، چارتر کننده‌ها بلیط‌ هواپیما را با قیمت‌های دلخواه و بدون اینکه ایرلاین دخالتی در سیستم قیمت‌گذاری آن‌ها داشته باشد، به فروش می‌رسانند.

اگرچه چارتر کننده‌ها همچنان مسئول پرداخت هزینه اجاره صندلی‌ها به شرکت هواپیمایی هستند، اما در صورت نتوانستن فروش تمامی صندلی‌های چارتر شده، مجبور به پرداخت کل هزینه اجاره خواهند بود.

بنابراین، چارتر کننده‌ها عموماً بلیط‌های هواپیما را به خصوص در زمان‌های نزدیک به پرواز، بلیط هواپیما را با قیمت کمتری در اختیار مسافران قرار می‌دهند تا بدین ترتیب موفق به فروش تمام صندلی‌ها بشوند.

 

آیا این بلیط را می توان پس داد؟

در مورد پس دهی یا استرداد بلیط های چارتر طبق تاکید سازمان هواپیمایی کشوری حتما باید قوانین استرداد برای بلیط های چارتر هم حاکم باشد.به همین خاطر چارترکننده ها هم برای امر کنسلی از طرف مسافر با توجه به نزدیکی به پرواز قوانین مختلفی را پیش بینی کرده آمد و اجرا میگردد.لذت قبل از زمان استرداد ،مقدار جریمه از چارتر کننده استعلام میگردد.

 

آیا برای هر مسیری می تواند بلیط چارتر خرید؟

خیر، بلیط چارتر فقط برای برخی مسیرها و در شرایط خاصی قابل تهیه است. معمولاً شرکت‌های هواپیمایی در شرایطی که تقاضای بلیط سیستمی برای یک مسیر زیاد نباشد و یا در روزها و ساعاتی که پرواز‌های سیستمی کمتری برای آن مسیر وجود دارد، برای جذب مسافران، بلیط‌های چارتر را عرضه می‌کنند. همچنین در برخی موارد، شرکت‌های گردشگری و توریستی نیز می‌توانند برای تورها و سفرهای گروهی، بلیط‌های چارتر را تهیه کنند. اما در کل بلیط چارتر به صورت تصادفی و برای هر مسیری در دسترس نیست و بسته به شرایط سفر می‌تواند موجود باشد یا خیر.

 

سفرآنلاین (2)

 

چه زمانی بلیط چارتر نخریم؟

باید گفت در فصل‌های سفر، تفاوت قیمت بلیط هواپیمای چارتر با بلیط سیستمی چندان قابل ملاحظه نیست. زیرا در این شرایط، تقاضا برای سفر به حد کافی بالا است و اغلب کسانی که بلیط هواپیمای چارتر را ارائه می‌دهند، به دنبال کاهش قیمت نیستند. به همین دلیل، ممکن است قیمت بلیط هواپیمای چارتر حتی بیشتر از بلیط سیستمی باشد. در صورتی که قیمت بلیط هواپیمای چارتر با بلیط سیستمی برابر باشد، توصیه می‌شود که بلیط سیستمی را تهیه کنید؛ زیرا بلیط هواپیمای چارتر به علت برخی عیوب و ایرادات، معایبی دارد که در برابر بلیط سیستمی کمتر جا به جا می‌شود.

 

اما بیایید بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیمای چارتر را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به اینکه قیمت بلیط های هواپیمای چارتر متغیر است، برای بهره‌برداری حداکثر از این وضعیت، بهتر است که پیش از خرید بلیط، مدتی نوسانات قیمت را مشاهده کرده و در زمان مناسب، بلیط خود را با قیمت مناسب تهیه کنید. معمولاً در زمان هایی که اکثر مردم با مسائل خود مشغول هستند، قیمت بلیط هواپیمای چارتر کاهش می‌یابد؛ به عنوان مثال، آخرین ماه سال (اسفند) که بسیاری از افراد با خریدهای عید و امور خانگی مشغول هستند، به عنوان بهترین زمان برای مسافرت شناخته می‌شود. برای مثال، می‌توانید برای سفر به جزیره کیش، در این ماه زمان مناسبی را پیدا کنید و با خرید بلیط هواپیمای چارتر با قیمت مناسب، از آرامش و رهایی در این جزیره لذت ببرید. شرایط مشابه، بلافاصله پس از عید نوروز نیز نمایان می‌شود. این یکی از ویژگی‌های مثبت بلیط های هواپیمای چارتر است که در زمان‌های کم تقاضا، قیمت آن‌ها کاهش می‌یابد و با نزدیک شدن به زمان پرواز، این کاهش بیشتر می‌شود. این نوع بلیط به عنوان بلیط لحظه آخری شناخته می‌شود.

برای خرید بلیط هواپیمای چارتر با قیمت مناسب، کافی است که زمان مناسب خود را برای سفر در نظر بگیرید و در طول زمان، تغییرات قیمت‌ها را دنبال کنید. از آنجایی که ممکن است قیمت بلیط هواپیمای چارتر در طول فصل، بسیار متغیر باشد، بهتر است پیش از خرید، با مقایسه قیمت‌ها و مشاهده نوسانات، بهترین گزینه را انتخاب کنید. بلافاصله پس از خرید بلیط، باید جزئیات سفر را با دقت بررسی کنید و در صورت نیاز، با شرکت هواپیمایی یا آژانس مسافرتی تماس بگیرید تا مشکلات ممکن را در پیشگیری و رفع کنید. با رعایت این نکات، می‌توانید با قیمت مناسب و بدون مشکلات زیاد، از مسافرت خود لذت ببرید.

 

تصورات غلط در مورد پرواز چارتر

از نکات مهم خرید بلیط چارتر این است که با تصورات غلطی که در مورد پروازهای چارتر وجود دارد آشنا باشید. این باورهای غلط در موارد زیر خلاصه می شود:

  • ظاهراً هواپیمای مورد استفاده برای چارتر از مدل قدیمی و غیر قابل اعتماد خواهد بود
  • گفته می شود مسافری که در یک پرواز چارتر است تغذیه مناسبی در طول پرواز نخواهد داشت
  • ظاهراً لغو پروازهای چارتری بسیار رایج است
  • فرضاً اگر مسافر کافی نباشد، پرواز اصلا انجام نخواهد شد

 

بلیط‌ چارتر را از کجا تهیه کنیم ؟

یکی دیگر از موارد مهمی که در زمان خرید بلیط چارتری  باید به آن توجه داشته باشید خرید آن از مراکز و شرکت‌های معتبر است. گاهی اوقات ممکن است برای خرید بلیط چارتر با قیمت‌های وسوسه برانگیزی مواجه شوید و بدون توجه به نهادی که بلیط چارتر را به فروش می‌رساند، اقدام به خرید آن کنید، اما در صورتی که بلیط چارتر را از مراکز معتبر خریداری نکنید، در فرایند خرید با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

به همین دلیل توصیه ما به شما این است هنگام خرید بلیط چارتر، بلیط خود را حتما از آژانس‌ها و یا سامانه‌های فروش اینترنتی بلیط هواپیما معتبر مانند سفر آنلاین خریداری نمایید. همچنین می توانید هتل برای خود رزرو نمایید.

 

سفرآنلاین با ارائه بلیط پرواز شرکت‌های معتبر چارترکننده، این اطمینان را به شما می‌دهد که بلیط خود را از میان معتبرترین پروازهای چارتری انتخاب کرده و با خیال آسوده اقدام به خرید بلیط هواپیما نمایید. همچنین می توانید کارهای مربوط به ویزا خود را با سفر آنلاین به آسانی انجام دهید.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied