شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

اولین ساختمان با اسکلت فلزی در سال ۱۸۸۵ ساخته شد. این ساختمان ۱۰ طبقه داشت و به‌عنوان یکی از مقاوم‌ترین سازه‌های ساخته‌شده توسط بشر شناخته می‌شود. اسکلت فلزی به دلیل مقاومتی که در برابر باران دارد، عمر طولانی‌تری نسبت به ساختمان‌های بتنی خواهد داشت. علاوه‌بر این، اسکلت فلزی نسبت به بتن از دوام بیشتری برخوردار است و نصب آن دردسرهای کمتری را به همراه دارد. اما نکته‌ای که برای نصب اسکلت فلزی وجود دارد و قابل چشم‌پوشی نیست، دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی است. برای آشنایی با این اصول و ساخت و نصب اسکلت فلزی در امن‌ترین حالت ممکن، فقط کافی است 5 دقیقه از وقت خود را به مطالعه این مقاله اختصاص دهید.

 

استفاده از تجهیزات ایمنی برای کارگران؛‌ الزام نصب سازه فلزی

اولین و مهم‌ترین اصول در دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی، تهیه تجهیزات خود‌ایمنی برای کارگران است. کارگرانی که در فرایند نصب اسکلت فلزی دائما در ارتفاع مشغول به کار هستند، عوامل خطرناک بسیاری آن‌ها را تهدید می‌کند؛ از‌همین‌رو، مهندسان پروژه باید قبل از شروع ساخت و نصب اسکلت فلزی، وسایل ایمنی فهرست زیر را برای کارگران تهیه کنند:

 • کلاه ایمنی کار در ارتفاع
 • کمربند سیمبانی
 • کمربند پاراشوتی
 • طناب رابط قابل تنظیم
 • طناب افقی نجات
 • قرقره ترمزدار با کابل فولادی
 • لباس کار یکسره
 • دستکش

 

با تهیه این ابزار و استفاده از آن‌ها در زمان نصب اسکلت فلزی، امنیت کارگران تامین خواهد شد و خطرات احتمالی کاهش می‌یابد. علاوه‌بر فهرست بالا استفاده از کفش کار طبی و عینک نیز پیشنهاد می‌شود. عینک پلاستیکی مانع ورود ذرات گرد و غبار به چشم کارگران خواهد شد و کفش کار نیز یکی از مهم‌ترین اقلام موردنیاز در امور ساختمان سازی است.

 

برنامه ریزی؛ یکی از اصول دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی

در فرایند نصب استراکچر فلزی، قطعات اسکلت فلزی به صورت طبقه‌ای نصب می‌شود. به زبانی ساده‌تر یعنی ابتدا طبقه اول نصب شده و پس از مدتی طبقه دوم روی آن اجرا خواهد شد. دلیل مکث بین نصب طبقات اسکلت فلزی، تست پیچ و مهر‌ه‌ها و استحکام سازه فلزی است.

البته دومین دلیلی که باعث می‌شود نصب اسکلت فلزی به صورت طبقه‌ای انجام شود، آب و هوا نام دارد. در آب و هوای بارانی حتما باید از بارانی مردانه ضد آب و سایر تجهیزات مناسب کار در باران استفاده کرد. البته این کار خطرات بسیاری برای کارگران خواهد داشت، به همین دلیل توصیه می‌شود در آب و هوای آفتابی نصب اسکلت فلزی را انجام دهید. علاوه‌بر این، یک اصل مهم برای برنامه ریزی نصب اسکلت فلزی را بررسی خواهیم کرد.

 

قبل از نصب اسکلت فلزی آب و هوا را چک کنید

طبق دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای نصب سازه فلزی بررسی آب و هوا است. در آب و هوای بارانی نباید هیچ‌گونه فعالیت در ارتفاع انجام شود؛ زیرا خطرات جانی بسیاری برای کارگران و کارمندان خواهد داشت. علاوه‌بر این، به‌ دلیل خاکی بودن زمین ساختمان، احتمال بوجود آمدن گل بسیار بالا است که باعث گیر کردن ماشین‌ها در خاک خیس خواهد شد.

حتما قبل از شروع ساخت اسکلت فلزی، آب و هوای یک هفته آینده را بررسی کرده و در صورت آفتابی بودن نسبت به اجرای مراحل نصب اسکلت فلزی پیچ و مهره اقدام کنید. حتما توجه داشته باشید که در زمان مساعد بودن آب و هوا نیز باید از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده شود. شما برای تهیه انواع تجهیزات مخصوص کار در ارتفاع یا مشاهده قیمت کفش ایمنی ، کلاه و کمربند پاراشوتی، فقط کافی است به سایت فروشگاهی ماه ایمن سر بزنید.

 

 

نصب تجهیزات ضد سقوط؛ حافظ جان کارگران برای ساخت و نصب اسکلت فلزی

یکی از اصولی که در «دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی» ذکر شده است، استفاده از تجهیزات ضد سقوط است. تجهیزات ضد سقوطی که باید برای کار در ارتفاع در اطراف اسکلت فلزی نصب کنید، به شرح زیر است:

 • نردبان
 • داربست
 • سکوهای دسترسی
 • طناب
 • تور جلوگیری از سقوط
 • نصب تابلوهای هشدار
 • استفاده از تیرک‌های ایمنی برای اتصال کمربند
 • حفاظ امنیتی برای جلوگیری از سقوط کارگران
 • صندلی کار در ارتفاع

با نصب این تجهیزات در زمان اجرای استراکچر فلزی، امنیت کارگران تضمین خواهد شد. فراموش نکنید که در صورت رعایت این اصول نیز احتمال سقوط و آسیب‌های جانی به دلیل سهل انگاری وجود دارد؛ به همین خاطر باید حتما کارگران خود را بیمه کنید.

 

بهترین ابزار خود ایمنی برای نصب اسکلت فلزی را از ماه ایمن بخواهید

در این مقاله «دستورالعمل ایمنی در نصب اسکلت فلزی» را بررسی و نکات ایمنی نصب سازه فلزی را بیان کردیم. با رعایت این نکات، می‌توانید به‌راحتی مراحل نصب اسکلت فلزی پیچ و مهره را جلو ببرید. حتما توجه داشته باشید که در زمان جابه‌جایی تیر آهن‌ها و نصب آن‌ها روی سازه فلزی، نیروی انسانی روی زمین در حال فعالیت نباشد. افرادی که در ارتفاع اتصالات را نصب می‌کنند نیز باید تجهیزات ایمنی کاملی داشته باشند که شما می‌توانید آن‌ها را از ماه ایمن تهیه کنید.

فروشگاه ماه ایمن با 40 سال تجربه در زمینه فروش لوازم خود ایمنی، محصولاتی با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به فروش می‌رساند. علاوه‌بر این، شما می‌توانید در فروشگاه ماه ایمن لوازم خود ایمنی مخصوص کار در ارتفاع را به صورت اینترنتی سفارش دهید و در منزل تحویل بگیرید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied