شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

6 راهکار تضمینی برای قبولی در آزمون محاسبات عمران

شرکت در دوره آزمون محاسبات عمران سبزسازه را می توان به عنوان یک منبع مطالعاتی خوب و معتبر معرفی کرد که همه ویژگی های یک منبع مطالعاتی ذکر شده در بالا را دارد و می توانید با شرکت در این دوره به بهترین شکل ممکن برای آزمون محاسبات نظام مهندسی آماده شوید.

آزمون محاسبات نظام مهندسی، یکی از مراحل مهم برای ورود به حرفه‌ مهندسی عمران است هر گامی که در آن برداشته می‌شود، تصمیم‌گیری‌ها و مسیرهای آینده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این آزمون با سطح سختی بالا و تنوع وسیع در تعداد مباحث آزمون همراه است به همین دلیل، ضروری است که افراد از مشاورین متخصص در حوزه عمران کمک بگیرند تا با گذراندن این آزمون، در جاده‌ی حرفه مهندسی پیش بروند. در این نوشته قصد داریم 6 راهکار تضمینی را که مشاوران و متخصصان عمران به افراد شرکت کننده در آزمون نظام مهندسی توصیه می کنند، بررسی کنیم

با در نظر گرفتن این نکات، می‌توانید به راحتی استراتژی‌های اساسی را برای آماده‌سازی در آزمون محاسبات عمران تدوین کنید و با اعتماد به نفس بیشتری در جهت موفقیت در آزمون نظام مهندسی گام بردارید.

 

زمان شروع و مدت زمان لازم برای مطالعه

https://sabzsaze.com/wp-content/uploads/2024/01/barname.jpg

 

مدت زمان لازم برای مطالعه آزمون محاسبات عمران وابسته به تعداد ساعاتی است که به صورت روزانه برای مطالعه اختصاص می‌دهید. همچنین میزان تجربه و دانش شما در این زمینه نیز تاثیر گذار است. این مسئله برای یک فردی که در حوزه مهندسی فعالیت می‌کند با فردی که به تازگی وارد این حرفه شده است و میخواد آزمون را شرکت کند، متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی برای اینکه بتوانید نتیجه بگیرید حداقل 4 تا 6 ماه به صورت مداوم و با تمرکز بالا زمان بگذارید. این زمان می‌تواند بر اساس سطح دانش فعلی شما و توانایی یادگیریتان سریعتر یا کندتر تعیین شود.

تعیین مدت زمان مطالعه به میزان ساعاتی که می‌توانید به صورت روزانه برای این موضوع اختصاص دهید و همچنین برنامه ریزی شخصی شما بستگی دارد. همچنین، پیشنهاد می شود که با کمک کارشناسان مشاور در این حوزه، برنامه مطالعه‌ای مناسب برای خود ترتیب دهید.

 

انتخاب منبع مطالعاتی خوب و ویژگی های آن

یک منبع مطالعاتی خوب برای قبولی در آزمون محاسبات نظام مهندسی دارای ویژگی های زیر است:

 

 1. تطابق با مباحث آزمون: منبع انتخابی باید با مواردی که در آزمون محاسبات نظام مهندسی مطرح می‌شود، هماهنگ باشد. حتما اطمینان حاصل کنید که منبع انتخابی شامل تمام مباحث و نکات کلیدی مورد نیاز برای آزمون است.
 2. سطح سختی: منبع باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که همچنان چالش‌هایی را برای شما ایجاد کند.
 3. تدریس موثر: منبع باید به شیوه‌ای مناسب و موثر تدریس شده باشد که شما بتوانید مفاهیم را به خوبی درک کرده و به خودآموزی بپردازید. توضیحات و مثال‌ها باید واضح و قابل فهم باشند.
 4. تمرینات و تست های شبیه سازی شده: منابعی که در حین آموزش تست های شبیه سازی شده و تمرینات دارند، به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های خود را تقویت کنید و با ساختار سوالات آشنا شوید.
 5. آپدیت شدن با آخرین تغییرات: اطمینان حاصل کنید که منبع انتخابی شما با آخرین تغییرات و به‌روزرسانی‌های آیین نامه هماهنگ است.
 6. نظرات و بازخوردها: مطالعه نظرات و بازخوردهای دیگران در مورد منبع باعث می شود تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید و تصمیم بهتری بگیرید.

برای مثال شرکت در دوره آزمون محاسبات عمران سبزسازه را می توان به عنوان یک منبع مطالعاتی خوب و معتبر معرفی کرد که همه ویژگی های یک منبع مطالعاتی ذکر شده در بالا را دارد و می توانید با شرکت در این دوره به بهترین شکل ممکن برای آزمون محاسبات نظام مهندسی آماده شوید.

 

استفاده از تجربیات قبول شدگان

https://sabzsaze.com/wp-content/uploads/2024/01/moshaver2.jpg

 

مصاحبه با قبول شدگان آزمون محاسبات نظام مهندسی می‌تواند یک راهکار موثر برای بهبود برنامه آموزشی و آمادگی شما باشد. در این راستا، می‌توانید از تجربیات زیر بهره‌مند شوید:

 1. مطالعه تجربیات موفق: گوش دادن به تجربیات قبول شدگان و مطالعه داستان‌های موفقیت آن ها می‌تواند به شما انگیزه و اطمینان بدهد که می‌توانید با تلاش و تمرین مناسب به موفقیت دست یابید.
 2. شناخت الگوهای سوالات متداول: با مطالعه تجربیات قبول شدگان، می‌توانید الگوها و نحوه پرسش‌های متداول در آزمون را درک کنید و برنامه مطالعاتی خود را بر اساس این نکات بهبود دهید.
 3. استفاده از راهنمایی‌ها و توصیه‌ها: افرادی که موفق شده‌اند، معمولاً توصیه‌ها و راهنمایی‌های خود را در مورد چگونگی مطالعه و آمادگی به اشتراک می‌گذارند. از این توصیه‌ها به عنوان یک راهنمایی در مسیر آموزشی خود استفاده کنید.
 4. شرکت در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی: بسیاری از قبول شدگان در کلاس‌ها و دوره های آموزشی شرکت کرده‌اند. شرکت در این کلاس‌ها و بهره‌مندی از تجربیات افراد حاضر در آنها، می‌تواند باعث تقویت مهارت های شما شود.

همچنین، به یاد داشته باشید که هر فرد دارای شرایط و توانایی‌های منحصر به فردی است؛ بنابراین، از تجربیات دیگران الهام گرفته و با توجه به ویژگی‌ها و نیازهای خود، برنامه آموزشی خود را تنظیم کنید.

 

مطالعه کلی مباحث ایین نامه

از جمله منابع مهمی که می‌توان برای مطالعه و آماده‌سازی در آزمون‌های نظام مهندسی استفاده کرد، آخرین ویرایش‌های آیین‌نامه مربوط به آزمون موردنظر است. از آن جایی که آیین‌نامه‌ها به‌صورت دوره‌ای بروزرسانی می‌ شوند و در هر بروزرسانی، تغییراتی می‌تواند در آنها اعمال شود. بنابراین، مطالعه و آشنایی با آخرین ویرایش‌های آیین‌نامه‌ها، بسیار مهم است و می‌تواند به‌شدت در قبولی آزمون و همچنین به‌روز بودن دانش فنی و تخصصی شما کمک کند.

در اینحا مباحثی که در آزمون محاسبات عمران از آن سوال می آید را قرار داده ایم:

 • مبحث ششم ( بارهای وارد بر ساختمان )
 • مبحث هفتم ( پی و پی‌سازی )
 • مبحث هشتم ( طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)
 • مبحث نهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه )
 • مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)
 • استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها
 • مکانیک خاک- گودبرداری – پی سازی و سازه های نگهبان

 

حذف نکردن یک یا چند مبحث خاص

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که برخی داوطلبین در هنگام مطالعه برای آزمون نظام مهندسی انجام می دهند حذف یک یا چند مبحث خاص می باشد. شما با حذف یکی از این دروس مسلما تعداد سوال قابل توجهی را از دست خواهید داد. از آنجایی که سطح سختی و آسانی سوالات مباحث قابل پیش بینی نیست و ممکن است که از آن مبحثی که حذف کردید سوالات آسان تری مطرح شود پس این ریسک بزرگ را مرتکب نشوید و از همین شروع کار همه مباحث را در برنامه مطالعاتی خود جای دهید.

https://sabzsaze.com/wp-content/uploads/2024/01/delete.jpg

 

برای شروع بهتر است، مطالعه خود را از مباحث اصلی و سخت تر شروع کنید تا زمان کافی برای یادگیری آن ها داشته باشید. مباحثی مانند:

 1. مبحث نهم
 2. مبحث دهم
 3. استاندارد 2800 (زلزله)
 4. مبحث ششم

 

خلاصه نویسی

بهترین زمان خلاصه نویسی برای آزمون محاسبات حین مطالعه است زیرا در این زمان ذهن ما فرصت بیشتری برای جذب مطالب خواهد داشت و یادگیری ما در این حالت بیشتر خواهد بود.

بهترین حالت در یادداشت برداری این است که یادداشت ها و خلاصه برداری های ما شامل نکات و فرمول ها باشند. یعنی ما باید در هر صفحه نکات اصلی را پیدا کرده و بنویسیم. بهتر است در یادداشت برداری نکات اصلی را یادداشت کنیم و از نوشتن جزئیات پرهیز کنیم

 

لیبل گذاری مباحث

لیبل گذاری مباحث در فرایند مطالعه و آمادگی برای آزمون نظام مهندسی به شما کمک می‌کند تا به شیوه‌ای سازمان یافته و موثر به مطالعه بپردازید. با لیبل گذاری مباحث، شما می‌توانید با سرعت بیشتری نکات و فرمول ها را پیدا کرده و زمان و انرژی خود را در سر جلسه آزمون ذخیره کنید.

 

https://sabzsaze.com/wp-content/uploads/2024/01/lable.jpg

 

کلام اخر

در پایان باید گفت، آزمون محاسبات نظام مهندسی به عنوان یک چالش اساسی برای ورود به حرفه مهندسی عمران مطرح می شود. با توجه به تنوع مباحث، نحوه مطالعه و داشتن یک برنامه منسجم برای قبولی در آزمون محاسبات عمران از اهمیت بالایی برخوردار است با کمک مشاورین متخصص و استفاده از تجربیات قبول شدگان این آزمون و همچنین تلاش و پشتکار مستمر، می‌توان به بهترین شکل ممکن به موفقیت در این چالش مهم دست یافت.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied