شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

استراحت میان روزی و رفع کسلی

اگر در طول روز برای باز نگه داشتن چشمان خود تلاش می‌کنید، ممکن است نشانه‌ای باشد که به کمی چرت زدن بعد از ظهر نیاز دارید. از این گذشته، تقریباً یک‌سوم آمریکایی‌ها از چرت زدن برای رفع خواب‌آلودگی خود استفاده می‌کنند.

چرت زدن که زمانی یک ضرورت دوران کودکی بود، برای بسیاری از بزرگسالان به کاری تبدیل شده که به سختی انجام می‌شود. برای اینکه بفهمید بهترین طول، نوع و استراتژی چرت زدن برای نیازهای شما چیست، به کمی آزمون و خطا نیاز است. اگر می‌خواهید چرت زدن را به بهترین نحو انجام دهید، به خواندن نکات برتر ما برای بهینه‌سازی زمان چرت زدن خود ادامه دهید.

چرت زدن در مقابل خواب: درک تفاوت

چرت زدن و خوابیدن، در حالی که هر دو برای استراحت ضروری هستند، اهداف متفاوتی دارند. چرت زدن یک استراحت کوتاه است که بدون ورود به مراحل خواب عمیق، انرژی و تجدید قوای ذهنی سریعی را ارائه می‌دهد. این برای تجدید قوای فوری در طول روز ایده‌آل است. در مقابل، خواب شبانه شامل چرخه‌های خواب عمیق‌تر، از جمله خواب REM است که برای بازیابی کامل جسمی و روانی ضروری است. این شامل ترمیم بافت‌ها، تثبیت خاطرات و تنظیم هورمون‌ها می‌شود. درک این تفاوت به ما کمک می‌کند تا استراحت خود را بهینه کنیم، با چرت‌های  منظم برای هوشیاری کوتاه‌مدت و خواب کامل شبانه برای سلامتی بلندمدت روی یک مبل تخت خواب شو دو نفره.

https://benizma.com/product-category/مبل-تختخواب-شو-دو-نفره/

چرت زدن چقدر باید طول بکشد؟

چرت زدن به طور کلی باید 20 تا 90 دقیقه طول بکشد. اما طول چرت زدن بر اساس سن، سبک زندگی و نیازهای سلامتی شما متفاوت است. به عنوان مثال، نوزادان به 14 تا 17 ساعت خواب نیاز دارند، در حالی که سالمندان تنها به هفت تا هشت ساعت خواب نیاز دارند. ما به طور کلی با افزایش سن به خواب کمتری نیاز داریم، اما می‌توانید در هر سنی چرت بزنید.

شما می‌خواهید به اندازه‌ای چرت بزنید که کمی بخوابید بدون اینکه خطر بی‌میلی خواب را داشته باشید، که احساس گیجی است که بعد از بیدار شدن از یک چرت طولانی به سراغ شما می‌آید.

https://file.tesmino.ir/images/2024/05/images_1716540351_665053bfea2fa.jpg

۳ دسته چرت زدن

چرت زدن برنامه‌ریزی‌شده

چرت زدن برنامه‌ریزی‌شده یک رویکرد پیشگیرانه برای مدیریت سطح انرژی شماست. این کار به خصوص در صورتی مفید است که انتظار یک شب بیداری یا یک روز طولانی‌تر از حد معمول را داشته باشید. برای مثال، اگر عصرها رویدادی دارید، یک چرت برنامه‌ریزی‌شده در بعد از ظهر می‌تواند به شما کمک کند تا هوشیار بمانید و از رویداد بیشتر لذت ببرید.

چرت زدن اضطراری

چرت زدن اضطراری زمانی ضروری می‌شود که خستگی به طور غیرمنتظره‌ای به سراغ شما می‌آید. این نوع چرت زدن به ویژه برای ایمنی در مواقعی که تمرکز و هوشیاری غیرقابل مذاکره است، مانند رانندگی، بسیار مهم است. یک چرت اضطراری، حتی اگر کوتاه باشد، می‌تواند به طور قابل توجهی خطر تصادفات ناشی از خواب‌آلودگی را کاهش دهد.

چرت زدن عادتی

چرت زدن عادتی در مورد گنجاندن چرت زدن در برنامه روزانه شماست. همانطور که کودکان زمان‌های برنامه‌ریزی‌شده برای چرت زدن دارند، بزرگسالان نیز می‌توانند از این تمرین بهره‌مند شوند. چرت‌های کوتاه و منظم در همان زمان هر روز می‌تواند به طور قابل توجهی بر هوشیاری و عملکرد کلی شما بیافزاید مخصوصا اگر روی یک مبل تخت خواب شو یک نفره استراحت کنید.

https://benizma.com/product-category/مبل-تختخواب-شو-یک-نفره/

۷ نوع چرت زدن

بر اساس اهداف و نیازهای خواب خود، انواع مختلفی از چرت زدن وجود دارد که می توانید امتحان کنید. بیایید رایج‌ترین انواع چرت زدن را مرور کنیم تا ببینیم کدامیک را باید امتحان کنید.

https://file.tesmino.ir/images/2024/05/images_1716540392_665053e8a3c39.jpg

 • چرت انرژیبخش (Power Nap)
  • زمان: ۱۰ تا ۲۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و به افزایش انرژی نیاز دارند.
 • چرت بازیابی (Recovery Nap)
  • زمان: ۹۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که تا دیروقت بیدار مانده‌اند تا آخرین برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنند.
 • چرت پیشگیرانه (Prophylactic Nap)
  • زمان: ۹۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که می‌دانند خواب آن‌ها آن شب مختل خواهد شد.
 • چرت لذتبخش (Appetitive Nap)
  • زمان: ۱۰ تا ۹۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که نیاز به جبران کمبود خواب ندارند اما از یک چرت خوب لذت می‌برند.
 • چرت تکمیلی (Fulfillment Nap)
  • زمان: ۳۰ دقیقه به بالا
  • بهترین حالت برای: کودکانی که شب قبل به اندازه کافی نخوابیده‌اند.
 • چرت کافئینی (Caffeine Nap)
  • زمان: ۲۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که به افزایش انرژی دوقلو (بسیار زیاد) نیاز دارند. به این معنی که بعد از ۲۰ دقیقه چرت زدن، کافئین شروع به اثرگذاری می‌کند و باعث انرژی بیشتر می‌شود.
 • چرت ضروری (Essential Nap)
  • زمان: ۱۰ تا ۹۰ دقیقه
  • بهترین حالت برای: افرادی که به دلیل بیماری احساس ناخوشی می‌کنند.

جدول انواع چرت زدن

نوع چرت

زمان

برای چه سودی؟

چرت انرژی‌بخش

۱۰ تا ۲۰ دقیقه

انرژی گرفتن

چرت بازیابی

۹۰ دقیقه

جبران کمبود خواب

چرت پیشگیرانه

۹۰ دقیقه

آماده شدن برای یک شب بی‌خوابی

چرت لذت‌بخش

هر مدتی

چرت زدن به خاطر لذت بردن

چرت تکمیلی

۳۰ دقیقه به بالا

برآورده کردن نیاز کودک به خواب بیشتر

چرت کافئینی

۲۰ دقیقه

انرژی دو برابر

چرت ضروری

۱۰ تا ۹۰ دقیقه

احساس بهتر شدن در زمان بیماری

 

 فواید چرت زدن بر مبل تختخواب شو استقبال

چرت زدن فواید زیادی برای سلامت عاطفی و جسمی شما دارد. هنگامی که خواب زیبایی خود را به دست می‌آورید، می‌توانید از مزایایی مانند موارد زیر بهره‌مند شوید:

https://file.tesmino.ir/images/2024/05/images_1716540476_6650543cc057d.jpg

 • کمک به آرامش شما - درست مانند مدیتیشن، چرت زدن می تواند به شما زمانی برای استراحت و تجدید قوا بدهد.
 • می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد - تحقیقات نشان داده است که چرت‌های ۲۰ دقیقه‌ای در بهبود خلق و خو تأثیرگذار هستند.
 • می‌تواند خستگی شما را کاهش دهد - با وجود خستگی موقت ناشی از بی‌میلی خواب، چرت‌های استراتژیک می‌توانند به طور مؤثر خستگی را کاهش دهند.
 • ممکن است حافظه شما را بهبود بخشد - تحقیقات نشان می دهد که چرت زدن در مقایسه با سایر انواع استراحت، راه مؤثرتری برای تقویت حافظه شماست.

۶ نکته ساده برای چرت زدن بهتر

برای بهبود چرت زدن خود، این نکات مبتنی بر تحقیق را امتحان کنید تا خواب کوتاه‌تری داشته باشید و با احساس سرحالگی بیدار شوید.

۱. با هدف چرت بزنید

چرت زدن نمی تواند جای خواب شبانه را بگیرد، اما بسیاری از ما سعی می کنیم از آن به این شکل استفاده کنیم. اگر انتظارات شما از چرت زدن بیش از حد بالا باشد، از خواب خود ناامید خواهید شد.

قبل از چرت زدن، هدفی تعیین کنید. آیا می خواهید برای انجام کاری که به تعویق انداخته اید انرژی بیشتری داشته باشید؟ آیا به انرژی قبل از شام نیاز دارید؟ یا شاید فقط می خواهید لحظه‌ای برای خودتان داشته باشید؟

اگر با هدف چرت بزنید، به احتمال زیاد از چرت نیم‌روزی خود نتیجه دلخواه را خواهید گرفت. برای دریافت راهنمایی در مورد هدف‌گذاری، می‌توانید در حالی که چرت می‌زنید، مدیتیشن هدایت‌شده را امتحان کنید.

۲. از ساعت زنگدار استفاده کنید

اگر بدون زنگدار چرت بزنید، ریسک این را دارید که دیرتر از حد انتظار بیدار شوید - درست در منطقه خطرناکی قرار بگیرید که با گیجی شدید از خواب بیدار می‌شوید.

وقتی تصمیم گرفتید چه نوع چرت زنی می خواهید داشته باشید و چقدر طول خواهد کشید، برای اینکه خودتان را مسئول نگه دارید، یک زنگ هشدار تنظیم کنید. بسیار مهم است که زدن دکمه‌ی چرت زدن را متوقف کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی