شمانیوز
شما نیوز

صرفه‌جویی میلیون‌ها یورویی با تکیه بر توان داخلی:

پتروشیمی شیراز پیشگام در بومی‌سازی دانش فنی

 پتروشیمی شیراز پیشگام در بومی‌سازی دانش فنی

مهندس حیدرنیا گفت : بومی‌سازی توری‌های کاتالیست پلاتین -رودیوم ، نقطه عطفی در مسیر خودکفایی صنعت پتروشیمی است.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شیراز، در اقدامی بزرگ و افتخارآمیز، متخصصان داخلی با اتکا به دانش و توانمندی خود، موفق به بومی‌سازی دانش فنی ساخت توری‌های کاتالیست پلاتین-رودیوم راکتور اکسیداسیون آمونیاک واحد اسید نیتریک شدند. این دستاورد بزرگ که با همکاری شرکت دانش‌بنیان نانو پارس اسپادانا و حسن تدبیر و اهتمام مدیریت محترم عامل شرکت پتروشیمی شیراز به ثمر رسیده است، نقطه عطفی در مسیر خودکفایی و قطع وابستگی به منابع خارجی در صنعت پتروشیمی کشور محسوب می‌شود.

بر اساس همین گزارش پس از ۵ روز از سرویس قرار گرفتن راکتور، تولید روزانه ۱۰۹۵ تن اسید نیتریک با غلظت متوسط۵۶/۶ % وزنی و با راندمان متوسط ۵/۰ +۸۹% ثبت و گزارش شده است.

مهندس حیدرنیا مدیر عامل شرکت پتروشیمی شیراز ضمن ابراز خرسندی از این دستاورد بزرگ، اظهار داشت: “بومی‌سازی توری‌های کاتالیست پلاتین-رودیوم، نقطه عطفی در مسیر خودکفایی صنعت پتروشیمی کشور و تحقق ایران قوی محسوب می‌شود. این دستاورد، نشان‌دهنده عزم و اراده متخصصان ایرانی در مسیر خودکفایی و قطع وابستگی به منابع خارجی است.”

وی با اشاره به اهمیت این دستاورد در صنعت پتروشیمی کشور، گفت: “اسید نیتریک به عنوان ماده اولیه در تولید نیترات آمونیوم، یک محصول کاملاً راهبردی در صنایع مختلف است. بومی‌سازی کاتالیست توری‌های پلاتین-رودیوم، استمرار تولید این محصول را تضمین و کشور را از وابستگی به منابع خارجی بی‌نیاز می‌کند.”

مهندس حیدرنیا در ادامه به مزایای دیگر این دستاورد اشاره کرد و گفت: “صرفه‌جویی ارزی قابل توجه در حدود میلیون‌ها یورو در سال، حمایت از تولید دانش‌بنیان و ایجاد اشتغال از دیگر مزایای بومی‌سازی توری‌های کاتالیست پلاتین-رودیوم است.”

وی در ادامه گفت: “ما در نظر داریم با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مانند نانو پارس اسپادانا، زمینه را برای بومی‌سازی سایر محصولات راهبردی صنعت پتروشیمی فراهم کنیم. همچنین، با استفاده ازتوانمندی‌های داخلی، به دنبال قطع وابستگی به منابع خارجی در تأمین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز خود هستیم.”

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز در پایان، از تلاش‌های بی‌وقفه متخصصان داخلی در این پروژه قدردانی کرد و گفت: “ما در پتروشیمی شیراز، عزم خود را جزم کرده‌ایم تا با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توانمندی‌های داخلی، در مسیر خودکفایی صنعت پتروشیمی کشور گام برداریم.

وی ابراز امیدواری کرد که با تداوم تلاش‌های متخصصان داخلی، شاهد پیشرفت‌های روزافزون صنعت پتروشیمی کشور باشیم و به یاری خداوند متعال، ایران قوی در این عرصه مهم و راهبردی به منصه ظهور برسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی