شمانیوز
شما نیوز

در نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح شد؛

اعتراض به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی

اعتراض به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای اعتراضی اعلام کرد: اختصاص ارز برای واردات ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌گردد.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به روند افزاینده تخصیص ارز و واردات مقاطع فولادی به کشور اعتراض کرد. در حال حاضر این واردات شامل محصولاتی است که توان تولید آن در داخل کشور وجود دارد و عرضه‌های صورت گرفته در بورس کالا بدون مشتری مانده است. علاوه بر عدم وجود استراتژی و برنامه در واردات مقاطع فولادی به کشور، واردات محصولات فولادی بدون کیفیت به کشور مورد اعتراض صنعتگران کشور بوده است.

در نامه سید رسول خلیفه سلطانی دبیر این انجمن خطاب به محتشمی‌پور، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است. از سوی دیگر آمار واردات دو ماهه نیز حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور می‌باشد در حالی که حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوشش‌دار خالی است! در چنین شرایط خطیری، اختصاص ارز برای واردات این ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌گردد. علاوه بر این تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانجات تولیدکننده این ورق‌های فولادی بر اساس میزان فروش آنها در بورس کالا در شرایط رکودی فعلی موجب کاهش تولید کارخانجات و در نتیجه پیامدهای اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی می‌گردد که برخلاف شعار سال مبنی بر جهش تولید است. لذا با عنایت به موارد یاد شده و ضمن ارائه درخواست بازنگری در رویکردهای فوق، تقاضا دارد وقت جلسه‌ای برای ملاقات تولیدکنندگان ورق‌های فولادی با جنابعالی تعیین و امر به ابلاغ فرمائید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی