کد خبر : 886464

برگزاری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک؛ نهم و دهم بهمن‌ماه

دیواندری اعلام کرد: فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده، رمزارزها، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال ، مهم‌ترین محور‌های هشتمین همایش بانکداری الکترونیک هستند.

خبرنگار پایگاه خبری شما نیوز نوشت، علی دیواندری روز (دوشنبه) در نشست خبری هشتمین همایش بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با اشاره به برگزاری این همایش در روز‌های ۹ و ۱۰ بهمن ماه، اظهار کرد: هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک چین در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد که مهم‌ترین هدف آن، بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک است.

بلاک چین و تحولات ایجاد شده در حوزه رمزارز‌ها مهمترین محور همایش بانکداری الکترونیک

وی اهداف این همایش را تبیین و بررسی روند‌های صنعت بانکداری و پرداخت با استفاده از فناوری بلاک‌چین، روند‌های بین‌المللی بانک‌داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، تحولات ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات با فناوری بلاک چین، موانع و چالش‌های پیش‌روی صنعت بانکداری و پرداخت، تحولات ایجاد شده در حوزه رمزارز‌ها و فضای جدید کسب و کار مالی خواند.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به محور‌های این همایش دو روزه، تصریح کرد: فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده، رمزارزها، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال مهم‌ترین محور‌های این همایش هستند.

دیواندری ادامه داد: در این همایش تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ داده شود که این پول‌های دیجیتالی تهدیدی به شمار می‌روند یا اینکه مکمل پول‌های سنتی هستند، همچنین مسائل فقهی و شرعی و کاربری این رمزارز‌ها و چالش‌های قانونی آن بحث و بررسی خواهد شد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین گفت: اگر نگران آثار سوء و تهدید‌های «رمز ارزها» هستیم باید برای آن اندیشید، مقررات گذاری کرده و تصمیم شفاف بگیریم.

دیواندری افزود: این فضا امکانات خوبی برای استفاده از «رمز ارز» ملی ایجاد می کند، اما در کشور هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

وی اظهار کرد : بسیاری از کشور‌ها امروز «رمز ارزها» را به رسمیت شناخته و برای آن مقررات گذاری کرده اند؛ ما نیز باید با این واقعیت کنار بیاییم و با پذیرفتن و مقررات گذاری، آثارسوء آن را کمتر کنیم.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درباره طراحی ارز دیجیتال در پژوهشکده پولی و بانکی گفت: «نمی خواهیم به طور مستقل «رمز ارز» طراحی و اجرا کنیم؛ کاری که انجام شده زمانی عملیاتی میشود که بانک مرکزی علاقه‌مند به ایجاد «رمز ارز» ملی باشد.»

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی ایران «رمز ارز» را به رسمیت نمیشناسد و مجوز فعالیت به آن نمی‌دهد.

دیواندری درباره اینکه آیا میتوان با «رمز ارز» تحریم‌ها را دور زد، گفت: این انتظار واقعی نیست، چون «رمز ارز» در دنیا فراگیر نشده است.

وی تاکید کرد: هرچند «رمز ارز» دور از نظارت بانک مرکزی است اما حجم عملیات ارزی ما به گونه‌ای نیست که تحریم‌ها را دور بزنیم.

وی همچنین با اشاره به مطالعات این پژوهشکده درباره حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: پژوهشکده در گذشته زمانی که حذف صفر مطرح بود، مطالعه‌ای را انجام داد و گزارش آن به بانک مرکزی ارائه شد، اما بحث حذف چهار صفر جدید بود و دلیل آن لایحه قانون بانک‌داری است که رییس کل هم توضیح دادند که کاری طولانی و زمان‌بر خواهد بود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه موضوع کارمزد حل نشده و نباید از دستورکار خارج شود، گفت: اگر در حوزه کارمزد تصمیم مناسبی نگیریم، سرمایه‌گذاری در آی‌تی با مشکل مواجه می‌شود.

دیواندری افزود: بانک مرکزی از پژوهشکده خواسته در این حوزه مطالعه کند و پروژه‌ای در پژوهشکده شکل گرفته و در حال انجام است که نتایج آن به بانک مرکزی ارائه می‌شود، البته مقاومت‌هایی در این حوزه وجود دارد و اگر فکری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: سیستم بانک‌داری ما کارمزد محور نیست و از سود تسهیلات درآمد کسب می‌کند، اما این سیستم در دنیا متفاوت است و نرخ‌های سود تسهیلات یک درصد تا یک و نیم درصد بالاتر لحاظ می‌شود، اما در ایران نرخ تسهیلات باید بالا باشد، چون کارمزد مبنا نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید