شمانیوز

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در نشست سراسری مدیران ستاد و شعب بانک با بیان چالش‌های پیش رو، اولویت‌های بانک صنعت ومعدن در سال آینده را اعلام کرد.

مدیر عامل بانک اعلام کرد: اولویت‌های بانک صنعت ومعدن در سال آینده
روابط عمومی بانک صنعت ومعدن نوشت: حسین مهری با تاکید بر اهمیت بانک صنعت و معدن در عرصه اقتصاد کشور گفت: در شرایطی که در جنگ اقتصادی قرار داریم باید با توجه به تاکتیک‌های مقابله با این مقوله، فعالیت‌های بانک را به پیش ببریم.
وی ادامه داد:واحد‌های تولیدی درچنین وضعیتی با مشکلات عدیده‌ای مواجه اند. قیمت مواد اولیه نسبت به سال گذشته دو تا چهار برابر افزایش یافته است بنابراین تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی در اولویت بانک صنعت ومعدن است.
وی با تاکید براینکه اولویت دیگر، طرح‌های نیمه تمام بانک است که باید هرچه سریع‌تر به بهره برداری برسند، اظهار کرد: همچنین طرح‌های توسعه‌ای باید مورد توجه ویژه قرار گیرد زیرا اگر واحد‌ها همزمان با پیشرفت‌های روز و آخرین تکنولوژی‌ها هماهنگ نباشند قادر به تولید محصولات با کیفیت نخواهند بود.
مهری تصریح کرد:حمایت از طرح‌های صادرات محور در شرایط کمبود منابع ارزی کشور، بسیار حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه تجهیز منابع بانک برای برون رفت از بحران اقتصادی بسیار مهم است، افزود: روش‌های جذب منابع باید مورد بازنگری قرار گرفته و در بحث سپرده‌های چهارگانه پیگیری بیشتری صورت گیرد. مدیر عامل بانک صنعت ومعدن تصریح کرد: ما برای وصول مطالبات که راه دیگری برای افزایش منابع مالی بانک است جلسات استانی را آغاز کردیم. باید از مکانیزم‌های موثر و قانونی همچون مذاکره با مسئولان استانی و نمایندگان استفاده کنیم.
وی افزود: تملیک بنگاه‌ها آخرین اهرم است و ما در پی تعطیلی واحد‌ها و بیکاری نیرو‌های کار نیستیم.
مدیر عامل بانک صنعت ومعدن گفت: فروش دارایی‌های غیرمولد و مازاد بانک ابزار دیگری برای افزایش منابع مالی است. این بانک شرکت‌های لاستیک پارس، نخ خمین، فومنات و آتیه دماوند را واگذار کرده وسهام بانک در شرکت صنایع شیمیایی ایران نیز تا پایان سال تعیین وضعیت خواهد شد.
وی تصریح کرد: جلسات متعددی با اعضای هیات مدیره بانک برای افزایش سرمایه برگزار شده و پنج راهکار را با چهار کمیسیون اصلی مجلس شورای اسلامی مطرح کرده و مذاکراتی داشته ایم.
مهری با تاکید براینکه کاهش هزینه‌ها و مصارف با جدیت دنبال می‌شود، افزود: مصرف منابع باید هدفمند باشد و لازم است اهلیت و صلاحیت متقاضیان تسهیلات با دقت بررسی شود.
وی ادامه داد: باید پرتفوی بانک را از ۵۶ درصد به ۸۷ درصد برسانیم.
وی راهکار دیگر برای افزایش سرمایه بانک را، توسعه خدمات بانکی و تنوع بخشی و جذب منابع کارمزدی دانست واظهار کرد: باید از پذیرش طرح‌های فاقد اولویت و توجیه بالای اقتصادی خودداری شود تا از هدر رفت منابع مالی بانک جلوگیری کنیم زیرا بسیاری از واحد‌های تولیدی در حال حاضر با ظرفیت‌های پایین فعالیت می‌کنند و با پذیرش طرح‌هایی از این دست سرمایه‌های ملی اتلاف خواهد شد.
رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن با تاکید بر مشتری مداری و تسریع در تسهیل خدمت رسانی به آنان ادامه داد: برای چابک سازی سازمان و کاهش زمان اجرای فرایند‌ها، اصلاح ساختار سازمانی در ستاد و شعب بانک با جدیت پیگیری می‌شود و برای استفاده از توانمندی و ظرفیت شعب و سرپرستی‌ها به آنان اختیارات لازم داده شده است.
وی از تشکیل شورای راهبردی و کمیته مالی بانک به عنوان اقدامات موثر برای سیاست گذاری و پیگیری نامه‌ها یاد کرد و گفت: در همه سطوح عملیاتی و مدیریتی بانک لازم است رویکرد حل مسئله مد نظر قرار گیرد و واحد‌های ستادی به عنوان واحد کنترلی شعب، ارتباط مستقیم با سرپرستی‌ها برقرار کنند.
اصغر پاک طینت عضو هیات مدیره بانک نیز در این نشست به اهمیت جذب منابع و نظارت دقیق بر فرآیند تخصیص این منابع تاکید کرد و گفت: بانک‌ها در جذب سپرده‌ها و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد نقش مهمی دارند.
وی افزود: این بانک سرمایه گذاری عظیمی در طرح‌هایی مانند نیروگاه‌ها، پتروشیمی، فولاد، راه آهن و مترو، صنایع دارویی و ... داشته است، بنابراین باید از روش‌های علمی و به روز برای نظارت بر فرآیند اعطای تسهیلات بهره ببریم.
وی در خصوص وصول مطالبات در امسال گفت: مبلغ کل وصول‌های بانک ۶۶ هزار میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجه برخوردار است.
پاک طینت افزود: برای کاهش مراجعات مشتریان و تسریع پاسخگویی در بخش فناوری اطلاعات، سامانه نظام بانکداری جامع و متمرکز (Core Banking) اجرایی شد تا با کاهش زمان عملیات و فرآیند‌های کاری دسترسی به آمار و اطلاعات برای بخش‌های مختلف و ذینفعان بانک بهبود یابد.
حسن رهباریان، مدیر امور وصول مطالبات بانک صنعت ومعدن، بر نقش استانداران و ستاد تسهیل برای مساعدت و همکاری در بحث وصول مطالبات غیرجاری تاکید کرد و افزود: با حمایت از مشتریان باید در وهله اول به مذاکره بپردازیم و در مرحله بعد با استفاده از راهکار‌های قانونی اقدام کنیم و تملیک واحد‌های تولیدی روش مد نظر بانک نیست.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه