کد خبر : 894500

رهبر معظم انقلاب امسال را سال رونق تولید نامگذاری کردند و موضوع اقتصاد و تولید را در سال ۹۸ نیز مانند سال‌های گذشته در محور توجهات قرار دادند. مقام معظم رهبری همواره بر موضوع بهبود وضعیت اقتصادی و تقویت بخش تولید در نامگذاری‌های سال‌های مختلف تاکید ویژه دارند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از روابط عمومی بانک گردشگری، می‌توان یکی از گام‌های جدی و موثر در سال ۹۸ و در راستای حمایت از بخش تولید را تحقق اصلاح نظام بانکی که از سوی دولت و مجلس پیگیری می‌شود قرار داد. تحقق این مهم می‌تواند قدم محکم رو به جلو برای بهبود فرایند‌ها و عملکرد‌های نظام بانکی تلقی شود.
حرکت جهادی بانک گردشگری در مسیر تحقق شعار رونق تولید
امید است نظام بانکی بتواند هم راستا با دولت و برنامه‌های کلان اقتصادی کشور و در سال رونق تولید، اقدامات ارزشمند و ماندگاری در حمایت از تقویت بخش تولید، توسعه اقتصادی و اشتغال زایی داشته باشد.
مسئله بانک محور بودن اقتصاد کشور و تامین مالی بیش از ۹۰ درصد پروژه‌های کشور از طریق سیستم بانکی، بار مسئولیت بانک‌ها در برنامه ریزی برای رونق بخش تولید در سال ۹۸ را بیش از پیش کرده است.
در همین راستا بانک گردشگری تمام توان خود را بکار میگیرد تا با حمایت از بنگاه‌های تولیدی به خصوص صنعت گردشگری با تجهیز منابع و توسعه اشتغال در خدمت اقتصاد ملی به ایفای نقش خود بپردازد. در همین راستا بر اساس بررسی صورت‌های مالی بانک منتهی به پایان سال ٩٧ در بانک گردشگری شاخص‌ها از تغییر مثبت وضعیت سودآوری بانک در پایان سال مالی حکایت دارد.
با افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک تراز عملیاتی آن بهبود یافته و متعادل خواهد شد ضمن آنکه بررسی صورت سود و زیان «وگردش» در ۹ ماهه نخست امسال حکایت از رشد ۳۷۸ درصدی درآمد‌های غیرمشاع آن همچنین رشد ۲۹ درصدی مجموع درآمد‌ها است.
بانک گردشگری که با سرمایه ثبت شده ۶۰۰۰ میلیارد ریالی در بازار فرابورس تهران حضور دارد، درصدد افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی است که مرحله نخست این افزایش سرمایه از ۶۰۰۰ به ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران خواهد بود و در مرحله دوم افزایش سرمایه از ۱۵۰۰۰ به ۳۶۰۰۰ میلیارد ریال در مرحله دوم اجرایی خواهد نمود
مطابق با آخرین صورت‌های مالی منتشر شده بانک گردشگری منتهی به دوره مالی سی ام آذر ماه سال ۹۷ دارایی‌های ثابت مشهود این بانک با رشد ۲۰ درصدی ۴۲۲۰ میلیارد ریال و سایر دارایی‌ها با رشد ۱۶۸ درصدی ۸۳۴.۷ میلیارد ریال بوده است.
افزایش هزینه مطالبات مشکوک الوصول در این بانک علی رغم آنکه سود بانک را کاهش داده گویای شفافیت و درستی صورت‌های مالی و عدم شناسایی سود‌های کاغذی و غیر واقعی است.
بر این اساس با عملیاتی شدن برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌های این بانک تراز عملیاتی بانک گردشگری که اکنون بدهی‌های آن از دارایی هایش پیشی گرفته، متعادل می‌شود و برخی اظهارات ناشی از عدم بررسی دقیق وضعیت بانک و اتفاقات پیش رو است.
بانک گردشگری در راستای اصلاح ساختار مالی، توسعه خدمات بانکی و بهینه نگه داشتن نسبت نطارتی، پیشنهاد افزایش سرمایه را به مجمع عمومی فوق العاده طی دو مرحله در نظر دارد.
مرحله اول افزایش سرمایه از مبلغ ۶.۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵.۰۰۰ میلیارد ریال (همزمان با مجمع عمومی فوق العاده) انجام شود و مرحله دوم افزایش سرمایه نیز از مبلغ ۱۵.۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۳۶.۰۰۰ میلیارد ریال در طی مدت دو سال و با اختیار هیأت مدیره صورت پذیرد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید