شمانیوز
شما نیوز

زمان واریز سود و ارزش روز سهام عدالت | دوشنبه 1 دی | 99/10/01

زمان واریز سود و ارزش روز سهام عدالت را در روز دوشنبه 1 دی را در سایت شمانیوز بخوانید .......

 

 

زمان واریز سود و ارزش روز سهام عدالت | دوشنبه 1 دی | 99/10/01

 

 

 

 

زمان واریز سود سهامداران عدالت اعلام شد +جزئیات جدید

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، گفت: سهامداران سهام عدالت که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند تا پایان سال به صورت تجمیع شده، سود سهام ۳۶ شرکت بورسی را دریافت می‌کنند.

سود سهام عدالت در روش غیرمستقیم تا پایان سال پرداخت می شود. سهام عدالت در زمان دولت احمدی نژاد برای مردم در نظر گرفته شد.سهام عدالت مختص به قشر خاصی نمی باشد.سهام عدالت در ابتدا سهم 1000000 میلیون تومانی بود که با گذشت زمان تبدیل به 500 واحد سهم شد. سهام عدالت در ابتدا قابل فروش نبود.

اکبر حیدری گفت: از مزایای انتخاب روش غیر مستقیم سهام عدالت، نحوی پرداخت سود سالانه سهام شرکت‌ها بصورت تجمیع شده است افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند باید برای دریافت سود سهام به ۳۶ شرکت بورسی مراجعه و از چگونگی دریافت سود خود مطلع شوند

وی ادامه داد: با توجه به حضور حجم بالایی از سهامدار خرد در بازار سرمایه، ۱۴ شرکت بورسی مصوب کردند که سود سهام را از طریق سامانه سجام پرداخت کنند.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نسبت به وصول سود ۳۶ شرکت بورسی اقدام می‌کنند و به صورت تجمیع شده، سود به حساب سهامداران واریز می‌شود.

وی افزود: سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند برای دریافت سود سهام خود نیاز به اقدام خاصی ندارند.

حیدری اضافه کرد: شرکت‌های سرمایه پذیر، میزان و نحوی توزیع سود را در مجامع سالانه خود مشخص می‌کنند و ۸ ماه فرصت دارند تا نسبت به انجام سازوکار پرداخت سود به سهامداران اقدام کنند.

وی گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی بورس، مقرر شد وصول سود ۳۶ شرکت سرمایه پذیر به صورت یکجا و بدون نیاز به مراجعه حضوری مردم، توسط شرکت‌های استانی پرداخت شود.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت افزود: سود سال مالی شرکت‌ها بصورت منظم در همان سال پرداخت شده و برای پرداخت سود سال مالی ۹۸ شرکت‌ها، با سازمان خصوصی سازی در تعامل هستیم تا با امضای تفاهم نامه‌ای به مانند سال‌های گذشته، از سامانه سهام عدالت در پرداخت سود، استفاده شود.

وی ادامه داد: در سامانه سهام عدالت، شماره حساب افراد وجود دارد و نیاز به اقدام جدیدی برای دریافت سود سهام نیست.

حیدری گفت: با توجه به رشد بازار سرمایه، حجم سودهای پرداختی بیشتر نیز می‌شود.

وی افزود: با توجه به مهیا شدن زیر ساخت‌های سامانه سهام عدالت برای واریز سود سهام، سود سهام عدالت افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند تاپایان سال پرداخت می‌شود.

حیدری درباره برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نیز گفت: تعاونی‌های سهام عدالت، نماینده قانونی سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند هستند و در مجامع حضور پیدا می‌کنند، اما چون سهامداران این شرکت‌ها بسیار زیاد هستند برخی معتقداند که مجامع به صورت الکترونیک برگزار شود.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت افزود: با توجه به اینکه حدود ۳.۵ میلیون خانوار دسترسی به کوچکترین زیرساخت های، چون تلفن همراه و اینترنت ندارند اگر اصرار به برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به صورت الکترونیکی باشد در حق این افراد اجحاف می‌شود.

گفتنی است: ۱۹ میلیون نفر دارنده سهام عدالت روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند. / مثلث آنلاین 

 

 

جزئیات اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

آخرین اخبار از آمادگی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای ارائه سرویس‌های لازم به بانک‌ها برای اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت حکایت دارد و بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار اقدام کنند.

 آخرین اخبار از آمادگی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای ارائه سرویس‌های لازم به بانک‌ها برای اعطای کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت حکایت دارد و بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار اقدام کنند. کارت اعتباری سهام عدالت بر مبنای ارتباط بین بازار پول و بازار سرمایه‌ طراحی شده و فرد یا وثیقه‌گذار می‌تواند از طریق درگاه الکترونیک بانک‌ها درخواست خود را ارسال ‌کند و پس از آن سرویس‌ها و تبادلات اطلاعاتی بین شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی و بانک‌ها برقرار می‌شود.

جزئیات اعطای اعتبار از سوی بانک‌ها

بر این اساس، برخی از بانک‌ها طرح را در قالب اعطای کارت اعتباری دیده‌اند و برخی از بانک‌ها در صدد این هستند که یکی از حساب‌های مشتری را شارژ کنند و سهامدار بتواند از تسهیلات مربوطه در بانک‌ها برخوردار شود. در واقع هر بانکی متناسب با سطح پوشش ریسک  درصدی از دارایی خود را در قالب اعتبار ارائه می‌دهد. برخی بانک‌ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا صددرصد هم برای اعطای تسهیلات پیش‌بینی کرده‌اند که مکانیسم آن بستگی به بانک عامل دارد.

در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود. این درخواست‌ها به‌صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می‌افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می‌کند که سهام فرد توثیق شد و بانک می‌تواند به سهامدار اعتبار دهد.برخی از بانک‌ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی از طریق روش‌های نوین پرداخت شارژ کنند.این طرح به‌صورت ویژه برای مشمولانی است که روش غیرمستقیم‌ را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند.

در حال حاضر برای مستقیم‌ها چند بانک از جمله بانک ملی این کار را انجام می‌دهند، اما با توجه به اینکه غیرمستقیم‌ها حدود ۳۰ میلیون هستند تعداد بانک بیشتری به این طرح می‌پیوندند.

مشمولان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

به گزارش ایسنا،  مشمول سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده است، باید سجامی باشد و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن‌های مربوط به بانک‌های عامل و پس از اینکه شرکت سپرده‌گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تأیید کرد، می‌تواند دارایی خود را مشاهده کند و متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند. فرآیند کاملاً به‌صورت الکترونیکی است و متقاضیان می‌توانند درخواست خود را از طریق اپلیکیشن‌های بانکی ارائه دهند.

در این راستا، شایعاتی مبنی بر اختصاص وام با ۵۰ درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیر مستقیم سهام عدالت منتشر شده است که از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تکذیب شد.به گزارش روابط عمومی سمات، برخی از سایت‌ها و کانال‌های مجازی در روزهای اخیر اخباری منتسب به معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر اختصاص وام با 50 درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود 18 درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت منتشر کرده‌اند که این اخبار غیر واقعی است.

براساس این گزارش، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از امروز آماده ارائه سرویس‌های لازم به بانک‌ها برای اعطای کارت‌های اعتباری به سهامداران سهام عدالت است و بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار بر اساس مکانیسم‌های اعتباری خود اقدام نمایند. همچنین نرخ سود و دوره بازپرداخت کارت‌های اعتباری سهام عدالت به سیاست‌های بانک‌های عامل بستگی داشته و هنوز بانک‌ها در این باره اعلام نظر رسمی نکرده‌اند.

 جاماندگان سهام عدالت به گوش باشند

غلامرضا مرحبا، نماینده مردم آستارا در مجلس نیز معتقد است روند ثبت‌نام از «جاماندگان سهام عدالت» بلافاصله پس از رأی نمایندگان و تأیید شورای نگهبان آغاز خواهد شد تا آن دسته از جاماندگان سهام عدالت که در زمره ۶دهک پایینی جامعه قرار دارند نیز از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.کمیسیون اقتصادی مجلس از ماه‌ها قبل طرحی را برای ثبت‌نام از جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار داد.

براساس این طرح، افراد و خانواده‌های ۶دهک پایینی جامعه که شرایط دریافت این سهام را دارند اما در نوبت قبلی موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، امکان ثبت‌نام و دریافت سهام عدالت را پیدا می‌کنند.

این مصوبه بعد از بررسی‌های فراوان در کمیسیون اقتصادی نهایی شد و برای تصمیم‌گیری راهی صحن شده و بزودی تعیین تکلیف خواهد شد.مرحبا با اشاره به دلایلی که در نهایت اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس را نسبت به طراحی و تدوین این طرح مجاب کرد، گفت: بر اساس آمارهای رسمی نهادهای نظارتی، بیش از ۲میلیون و ۳۰۰هزار نفر از مددجویان بهزیستی و افزون بر یک میلیون نفر از اعضای خانواده کمیته امداد، با وجود محرومیت‌های جدی در فهرست دریافت‌کنندگان سهام عدالت قرار ندارند. این در حالی است که فلسفه وجودی ایجاد و توزیع این سهام، حمایت از اقشار محروم جامعه است. بر این اساس نمایندگان در قالب طرح ثبت‌نام دوباره از جاماندگان تلاش می‌کنند تا جهت‌گیری کلی طرح را به سمت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بازگردانند.

ارزش روز سهام عدالت

شاخص بورس دیروز افت 5 هزار و 870 واحدی را تجربه کرد.در پایان معاملات دیروز بازار سرمایه، ارزش هر برگ سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به 10 میلیون و 563 هزار تومان و سهام یک میلیون تومانی به 21 میلیون و 126 هزار تومان رسید. / تجارت نیوز 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied