شمانیوز
شما نیوز

مدیر ابزارهای نوین مالی تشریح کرد:

تغییر نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق اختیار فروش تبعی

مدیریت عملیات بازار ابزارهای نوین مالی بورس تهران گفت: طبق ابلاغیه شماره 12020187 مورخ 13 / 02 / 1400 سازمان بورس و اوراق بهادار، نصاب سرمایه گذاری صندوق ها در اوراق اختیار فروش تبعی تغییر کرد، بطوریکه مطابق این ابلاغیه، صندوق های سرمایه گذاری، مجاز به سرمایه گذاری در اوراق اختیار فروش تبعی حداکثر به میزان 50 درصد از حجم هریک از اوراق تبعی منتشره هستند، مشروط بر آنکه سرمایه گذاری صندوق در دارایی پایه و اوراق اختیار فروش تبعی مربوطه بیش از 5 درصد ارزش کل دارایی های صندوق نشود.

به گزارش شمانیوز و به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل بورس تهران، نگار نظری مدیر عملیات بازار ابزارهای نوین مالی ضمن بیان مظلب فوق با اشاره به کارکرد این ابزار در تامین مالی بنگاه­ ها، اذعان داشت: شرکت ­ها و بنگاه ­های اقتصادی می ­توانند با بهره­ گیری از ابزار اختیار فروش تبعی، فرایند تأمین مالی خود را در مقایسه با سایر ابزارهای تامین مالی، در زمان کوتاه ­تری به انجام برسانند. در این روش عرضه­ کننده از طریق عرضه سهام در بازار نقد، اقدام به تأمین ­مالی کرده و تضمینی در قالب اوراق اختیار فروش تبعی به خریداران می­ دهد. به عبارتی تأمین مالی به پشتوانه سهام صورت می­ گیرد.

نظری در خصوص مصوبه فوق افزود: پیش از این صندوق­ ها مجاز به سرمایه­ گذاری حداکثر به میزان 15 درصد از کل اوراق منتشره بودند که این موضوع فرایند تأمین مالی را برای عرضه­ کننده با مشکلاتی مواجه می ­ساخت. به عبارتی در هر تامین مالی حداقل 7 صندوق باید مشارکت می­ کردند. لذا با پیگیری­ های به عمل آمده، پیشنهاد افزایش سهم مشارکت صندوق ­ها و لحاظ درصد مربوطه از کل ارزش دارایی ­های تحت مدیریت صندوق به سازمان محترم بورس ارائه شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه عمده خریداران این اوراق، صندوق­ های سرمایه­ گذاری بوده و سهام پایه خریداری شده از محل خرید اوراق اختیار فروش تبعی که با هدف تامین مالی منتشر شده ­اند، در امیدنامه صندوق­ های سرمایه­ گذاری در طبقه اوراق با درآمد ثابت قرار می­ گیرد، لذا تغییر نصاب سرمایه­ گذاری و افزایش سقف خرید اوراق تبعی برای این گروه از خریداران، حائز اهمیت بوده و فرایند بازاریابی و فروش را برای متقاضیان تأمین مالی تسهیل می­ کند.

وی در پایان افزود: ارزش تأمین مالی صورت گرفته از محل انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در سال گذشته(سال1399) به بیش از 15600 میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سایر روش­ های تامین مالی در بورس (اوراق بدهی و افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی) سهم حدود 10 درصدی را به خود اختصاص داده است. همچنین در سال جاری نیز انتشار اوراق اختیار فروش تبعی با هدف تأمین مالی با استقبال قابل توجهی همراه شده و با توجه به ابلاغیه جدید سازمان محترم بورس انتظار می ­رود سهم تامین مالی از طریق این ابزار افزایش یابد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied