`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

ارز فی

بیمه شخص ثالث چیست؟ راهنمای خرید بیمه شخص ثالثvv

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های اجباری برای تمامی وسایل نقلیه است و در صورت نداشتن آن جریمه خواهید شد، این بیمه نامه به دلیل کاربرد فراوان اجباری بوده و باید حتما آنرا برای خودرو خود خریداری کنید، به همین خاطر در این گزارش قصد داریم تا به نکاتی که باید در خرید بیمه شخص ثالث به آن توجه داشته باشید، اشاره کنیم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث بیمه ای کاربردی و اجباری برای تمامی وسایل نقلیه است که خسارت های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث در تصادفات رانندگی را جبران می کند. اما سوال اینجاست که شخص ثالث کیست؟

اگر راننده مقصر را شخص اول و شرکت بیمه گر را ثانی در نظر بگیریم، به شخص خسارت دیده شخص ثالث گفته می شود.

خسارت های پرداختی در بیمه شخص ثالث

باید بدانید بیمه شخص ثالث خسارت های جانی و مالی وارد شده به شخص ثالث را تا سقف تعیین شده پرداخت خواهد کرد. سقف خسارت های مالی و جانی در این بیمه نامه در ادامه ذکر شده است.

سقف خسارت در بیمه شخص ثالث چقدر است؟

در پوشش خسارت های جانی در بیمه شخص ثالث، سقف این خسارت برابر با دیه کامل شخص فوت شده در ماه های حرام و عادی می باشد.

اما سقف خسارت مالی در بیمه شخص ثالث با توجه به حق بیمه پرداختی از طرف بیمه گذار از 16 میلیون تا 320 میلیون تعیین خواهد شد.

نرخ بیمه شخص ثالث

شاید برای شما سوال باشد که نرخ بیمه شخص ثالث چقدر است و بر چه اساسی تعیین می شود، باید بدانید نرخ بیمه شخص ثالث مبلغ ثابتی نیست و برای هر خودرو متفاوت می باشد، برخی از عوامل تاثیر گذار در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث عبارت هستند از:

دیه کامل

یکی از اصلی ترین مواردی که در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر گذار می باشد، دیه کامل هر فرد می باشد و به دلیل این که مبلغ دیه هر ساله افزایش می یابد، نرخ بیمه شخص ثالث نیز افزایش دارد. مبلغ دیه کامل در سال 1400 مطابق جدول زیر می باشد. 

دیه کامل

مدل وسیله نقلیه بیمه شده

از دیگر عوامل تاثیر گذار در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث، مدل وسیله نقلیه می باشد به همین خاطر، نرخ بیمه شخص ثالث در خودرو های مختلف با هم تفاوت دارد.

سال ساخت و عمر خودرو

عمر خودرو نیز از عوامل مهم در تعیین نرخ حق بیمه می باشد و هرچه عمر خودرو قدیمی تر باشد، حق بیمه آن نیز بیشتر خواهد بود. جالب است بدانید در برخی از شرکت های بیمه، بیمه شخص ثالث برای خودرو های قدیمی صادر نخواهد شد.

نوع کاربری وسیله نقلیه

برای خرید بیمه شخص ثالث، باید حتما نوع کاربری وسیله نقلیه خود را به شرکت بیمه گر اعلام کنید، زیرا این مورد می تواند در حق بیمه شما تاثیر داشته باشد. به طور مثال حق بیمه خودرو تاکسی های شهری به دلیل ریسک بالاتر، مبلغ بیشتری نسبت به سواری های شخصی می باشد.

جریمه بیمه شخص ثالث

همانطور که گفته شد، بیمه شخص ثالث بیمه ای اجباری برای وسایل نقلیه می باشد و در صورتی که مدت بیمه شخص ثالث خودرو شما به اتمام رسیده باشد، شما جریمه خواهید شد و برای تمدید بیمه نامه خود باید جریمه های دیرکرد را پرداخت نمایید، به همین خاطر این مورد نیز می تواند موجب افزایش حق بیمه شما گردد.

تخفیفات بیمه شخص ثالث

همانطور که می دانید، در صورت نداشتن تصادفات رانندگی و عدم دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث به شما تخفیف تعلق می گیرد، به همین خاطر نداشتن خسارت می تواند موجب کاهش حق بیمه شما شود.

بهترین بیمه شخص ثالث

در ادامه برخی از موارد مهمی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید بدانید را برای شما عنوان خواهیم کرد.

توانگری مالی شرکت بیمه

یکی از مواردی که باید در خرید بیمه شخص ثالث به آن دقت داشته باشید، توانگری مالی شرکت های بیمه است. توانگری مالی به توانایی یک شرکت بیمه در پرداخت خسارت گفته می شود که هر ساله توسط بیمه مرکزی اعلام می شود. باید بدانید نسبتا توانگری بالاتر به معنی توانایی بیشتر آن شرکت بیمه می باشد. در جدول پایین می توانید توانگری مالی شرکت های بیمه را مشاهده کنید.

جدول توانگری مالی

با توجه به جدول بالا، شرکت بیمه ما، بیمه ملت، بیمه پاسارگاد دارای توانگری بالایی می باشند و برای خرید بیمه عمر مناسب هستند.

سقف پوشش های بیمه

یکی دیگر از مواردی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید به آن توجه داشته باشید، سقف پوشش های این بیمه نامه می باشد. هر شرکتی که سقف پوشش های بالاتری داشته باشد، می تواند گزینه مناسب تری برای خرید بیمه شخص ثالث باشد.

تعداد مراکز دریافت خسارت

از دیگر مواردی که باید در خرید این بیمه نامه به آن دقت داشته باشید، مراکز دریافت خسارت می باشد. مراکز دریافت خسارت در هر شرکت بیمه ای که بیشتر باشد به این معنی است که شما می توانید راحت تر خسارت خود را دریافت کنید. در جدول پایین تعداد مراکز دریافت خسارت در شرکت های مختلف را مشاهده می کنید.

شعب دریافت خسارت

سقف پوشش های مالی بیمه شخص ثالث

همانطورکه گفته شد بیمه شخص ثالث دارای پوشش های مالی متفاوتی است که می توانید سقف این خسارت ها را خودتان انتخاب نمایید. بنابراین اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید حتما دقت داشته باشید تا شرکت بیمه گر مورد نظر شما، بالاترین سقف تعهدات مالی را داشته باشد.

تخفیفات بیمه شخص ثالث

از دیگر مواردی که باید در خرید بیمه شخص ثالث به آن دقت داشته باشید، تخفیفات شرکت بیمه گر می باشد، باید بدانید درصد تخفیف در برخی از شرکت های بیمه با هم تفاوت دارد، پس حتما بررسی نمایید که شرکت بیمه مورد نظر شما، تخفیفات خوبی داشته باشد.

خرید بیمه شخص ثالث

نتیجه گیری

 بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های ضروری برای تمامی وسایل نقلیه است که خسارت های مالی و جانی وارد شده به شخص ثالث را پرداخت خواهد کرد، پس حتما باید این بیمه نامه را داشته باشید. در این مقاله به تمامی مواد مهم در بیمه شخص ثالث اشاره شد. همچنین تمامی مواردی که باید قبل از خرید بیمه شخص ثالث به آنها دقت داشته باشید را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم تا بتوانید بهترین بیمه شخص ثالث را برای خودرو خود تهیه نمایید.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • علی عباسی

    مطلب جالبی بود