کد خبر : 895867

رییس کل بیمه مرکزی در همایش سالانه انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه:

رویکرد انجمن‌های حرفه‌ای هر صنعت معمولا یک رویکرد انتقادی نسبت به نهاد ناظر است و بیمه مرکزی از این نوع نگاه استقبال می‌کند چرا که سیاست نهاد ناظر صنعت بیمه، انتقادپذیری در راستای اصلاح امور است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی که در همایش سالانه انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه سخن می‌گفت: با ابراز خرسندی از فعالیت فنی و حرفه‌ای این انجمن و ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: دموکراسی واقعی زمانی شکل می‌گیرد که تشکل‌های حرفه‌ای به شکل گسترده‌ای فعالیت کنند و زمینه برای انعکاس آرا و عقاید متفاوت آماده شود.
رییس کل بیمه مرکزی با ابراز خرسندی از حضور چهره‌های شاخص و مجرب در انجمن حرفه‌ای بیمه به تشریح آخرین وضعیت صنعت بیمه پرداخت و اذعان کرد: متاسفانه شاخص‌های صنعت بیمه این حقیقت را به اثبات می‌رساند که هنوز در اقتصاد کلان کشور سهم چندانی نداریم و برای افزایش ضریب نفوذ و توانمندسازی شرکت‌های بیمه باید انجمن‌های حرفه‌ای و تخصصی فعال‌تر عمل کنند.
دکتر سلیمانی با اشاره به اهمیت نظرات مشورتی و نکات اصلاحی نهاد‌هایی نظیر سندیکای بیمه گران ایران و انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در تصمیم سازی‌های شورای عالی بیمه، تصریح کرد: ما از مجامع تخصصی و علمی انتظار داریم با دقت و جدیت در مقوله اصلاح آیین نامه‌ها و قوانین با نهادناظر همکاری کنند و در این مسیر آمادگی خود را برای برون سپاری بخشی از مسئولیت‌های نظارتی، اعلام می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: انجمن حرفه‌ای می‌تواند در امر تدوین قرارداد‌های پیچیده و مهم بیمه‌ای به گونه‌ای عمل کند که تمامی قواعد حرفه‌ای و اصول بیمه گری، قوانین حقوقی و نرخ و شرایط منطقی در آن رعایت شده باشد که تحقق این امر مشکلات صنعت بیمه را به حداقل خواهد رساند.
انسجام بیمه گران زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت خواهد شد
رییس شورای عالی بیمه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که هر چقدر انجمن‌های حرفه‌ای قدرتمندتر عمل کنند به نفع شرکت‌های بیمه تمام می‌شود، تصریح کرد: به اعتقاد نهادناظر، کنترل و نظارت باید درون سازمانی باشد و موضوع حاکمیت شرکتی نیز به نوعی ایجاد یک مجموعه خودکنترلی برای شرکت‌های بیمه به شمار می‌رود.
وی نسبت به ضرورت ارتباط گسترده‌تر انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه و پژوهشکده بیمه تاکیدکرد و گفت: برون سپاری برخی خدمات به انجمن‌های حرفه‌ای یک نیاز جدی است و ما بستر‌هایی را فراهم کرده ایم که سندیکای بیمه گران و انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه برخی از ماموریت‌های غیر حاکمیتی نهادناظر را به انجام برسانند.
دکتر غلامرضا سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت دریافت مطالبات معوق شرکت‌های بیمه اشاره کرد و به صراحت گفت: اگر شرکت‌های بیمه در برابر بیمه گذاران بدحساب، منسجم‌تر عمل کنند و رفتاری حرفه‌ای در پیش بگیرند می‌توان به بهبود وضعیت صنعت بیمه بیشتر امیدوار بود.
وی از روند صدور گواهینامه‌های فنی و پایبندی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه به منشور اخلاقی و تلاش برای تدوین آیین نامه‌های آموزشی، ابراز خرسندی کرد و گفت: مساله تحریم‌ها تا حدودی دستگاه‌های حاکمیتی را تحت تاثیر قرار داده و در این شرایط نهاد‌های مستقل باید بیش از پیش با نهاد‌های بین المللی ارتباط برقرار کنند تا علاوه بر تبادل تجربیات، با دانش فنی روز دنیا حرکت کنیم.
شایان ذکر است در آغاز این همایش رییس هیات مدیره و همچنین مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در حضور رییس کل بیمه مرکزی و هیات همراه، گزارش سالانه انجمن را ارائه کردند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید