کد خبر : 899845

مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران

کار گزاری‌ها پل ارتباطی بین مردم و بازار سرمایه هستند، چرا که مردم و سرمایه گذاران با تمام ارکان این بازار درارتباط نیستند بنابراین مهم‌ترین نقش در توسعه اجتماعی بازار سرمایه توسط کارگزاری‌ها ایفا می‌شود.

ورود بیمه‌ها به بازار سرمایه باعث مدیریت ریسک بیمه‌ها خواهد شد
به گزارش شمانیوز به نقل از اخبار پولی مالی-بدون شک دستیابی به رشد بلند مدت و مداوم اقتصادی در هر کشور با تجهیز و تخصیص بهینه منابع سرمایه گذاری در اقتصاد ملی آن کشور امکان پذیر است. تجربه بسیاری از کشور‌های صنعتی نشان می‌دهد که بازار‌های مالی خصوصاً بازار سرمایه همپای رشد و توسعه اقتصادی آن‌ها تکامل و گسترش یافته است. به بهانه ورود بیمه‌ها به بورس پای صحبت‌های مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران نشستیم تا از چند و، چون بازار سرمایه ایران و همچنین پیشرفت‌هایی که این صنعت در دهه اخیر داشته است؛ با خبر شویم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانیم: ارزیابی جنابعالی در شرایط فعلی از بازار سرمایه چگونه است؟ بازار سرمایه از کاهش ارزش پول ملی و تورمی که در دو سال گذشته در کشور حاکم بوده تاثیر می‌پذیرد. در حال حاضر نیز سهام با توجه به فضای داخلی کشور در حال تطبیق ارزش واقعی خود با کاهش ارزش پول ملی و تورم است. افزایش ارزش اسمی سهام باعث شده تا رشد جدی را ظرف مدت ۱ ماه گذشته در بازار تجربه کنیم؛ همچنین در حال حاضر بازار سرمایه فضای پر رونقی دارد و پیش بینی می‌شود تا دو سال آینده بازدهی این بازار نسبت به سایر بازار‌های رقیب بیشتر باشد. استقبال مردم نسبت به گذشته چه تغییری داشته است؟ خلایی که در کشور ما همیشه وجود داشته، این است که فرهنگ سرمایه گذاری در جامعه ما به سمت بازار سرمایه پیش نرفته؛ این امر بدین معنیست که مردم کشور ما به سرمایه گذاری در بازار‌های سنتی مانند طلا، ارز و مسکن تمایل بیشتری دارند. اما درسال‌های اخیر به علت تغییر نسل و ورود متولدین دهه ۷۰ به بازار کار و جوان‌تر شدن جامعه، استقبال بیشتری ازورود به بازار سرمایه صورت گرفته است.
البته همچنان قشر سرمایه دار کشور فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه را نپذیرفته اند؛ اما اقبال عمومی درآحاد جامعه نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. بنا براین پیش بینی می‌شود با گذشت زمان و با یک عزم ملی و توجه متولیان آموزش و پرورش کشور به بحث ارتقا سواد مالی از دوران کودکی و نوجوانی، بازارسرمایه بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.
با مقایسه ضریب نفوذ بازار سرمایه در ایران و سایر کشور‌های دیگر حتی ترکیه، درمی یابیم که میزان نفوذ بازار سرمایه در ایران بسیار پایین‌تر است. در کشور‌های پیشرفته مانند امریکا و انگلیس ضریب نفوذ بازار سرمایه بسیار بالاست حدودا ۹۰ درصد از مردم امریکا به طور فعال سهامدار هستند، اما در ایران تنها ۵ تا ۱۰ درصد از مردم در بازار سرمایه مشارکت دارند؛ لذا این نوع از سرمایه گذاری در کشور ما نوپا بوده و بازارآینده سرمایه گذاری در کشور به طور قطع بازار سرمایه خواهد بود. کار گزاری‌ها در ترویج بازار سرمایه چه نقشی دارند؟ کار گزاری‌ها پل ارتباطی بین مردم و بازار سرمایه هستند، چرا که مردم و سرمایه گذاران با تمام ارکان این بازار درارتباط نیستند بنابراین مهم‌ترین نقش در توسعه اجتماعی بازار سرمایه توسط کارگزاری‌ها ایفا می‌شود.
طبیعتا هر آنچه که خدمات کارگزاری‌ها متنوع‌تر باشد و بستر بهتری برای حوزه‌های مختلف به ویژه آی تی و مدیریت ریسک فراهم شود، استقبال بیشتری از بازار سرمایه صورت می‌گیرد.
در این میان کار گزاری‌هایی که پشتوانه مالی و حاکمیتی قوی تری دارند، نقش پررنگ تری را می‌توانند ایفا کنند. به عنوان نمونه میز‌های خدمات بازار سرمایه در شعب بیمه ایران توسط کارگزاری بورس بیمه ایران، علاوه بر تهران در ۳ استان مرکزی، اصفهان و زنجان راه اندازی شده و اگر از همراهی و همکاری شرکت بورس برخوردار شویم به زودی در سایر استان‌ها نیز راه اندازی خواهد شد که کمک شایانی به توسعه بازار سرمایه در سطح کشور خواهد کرد. در حال حاضر بحث ورود اوراق بیمه‌ای، به بازار سرمایه بسیار داغ است؛ به اعتقاد جنابعالی استقبال از این رویکرد به چه صورت است؟ مدت زیادی است که این اتفاق در دنیا به یک امر متداول تبدیل شده و یقینا در ایران نیز باید انجام شود، اما در کشورما با توجه به نوپا بودن این صنعت و همچنین عدم وجود زیر ساخت‌های لازم و توان تخصصی در کشور، این موضوع به تعویق افتاده و به رغم مباحث انجام شده به منصه ظهور نرسیده است. ورود بیمه‌ها به بازار سرمایه باعث مدیریت ریسک بیمه‌ها خواهد شد، اما نکته مهم این است که شروع پروژه با قدرت انجام شود چرا که در غیر اینصورت باعث بروز ذهنیت منفی در جامعه خواهد شد.
در حال حاضر کارگروه‌های مشترکی بین سازمان بورس، شرکت بیمه مرکزی و بیمه ایران تشکیل و جلسات مختلفی برگزار شده، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. به اعتقاد من اگر قرار باشد رخدادی در صنعت بیمه روی دهد، بیمه ایران با توجه به نفوذی که بین آحاد مردم و صنعت دارد، می‌تواند به خوبی جهت دهی‌های لازم را انجام دهد.
استقبال مردم را از اوراق‌های بیمه‌ای چگونه پیش بینی می‌کنید؟ استقبال مردم منوط به چگونگی انتشار اوراق بیمه‌ای است. اگر این اوراق به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند انتظارات سرمایه گذاران را در بازدهی و ریسک مناسب پوشش دهند، قطعا با استقبال بیشتری مواجه خواهند شد.
طی چند ساله اخیر ابزار‌های مالی بسیاری طراحی شده اند که برخی موفق بوده و برخی با شکست مواجه شده اند. موفق بودن هر پروژه‌ای بستگی به این دارد که سرمایه گذاران مطمئن باشند که سرمایه گذاری قابل قبول و با میزان ریسک قابل مدیریتی انجام می‌دهند؛ لذا با قاطعیت نمی‌توان گفت که استقبال چگونه است، اما به طور قطع این ابزار در آینده می‌بایست مورد توجه بیمه‌ها قرار داده شود.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید