شمانیوز

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از انصراف پاتریک شاناهان از نامزدی پست وزارت دفاع، مارک اسپر را بعنوان جانشین او معرفی و منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز: مارک توماس اسپر  (زاده ۲۶ آوریل ۱۹۶۴) وزیر دفاع کنونی و بیست و هفتمین وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا است. وی پیش از این به عنوان معاون وزیر دفاع فعالیت می‌کرد و از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۱۹ بیست و سومین وزیر ارتش ایالات متحده بود.

 

اسپر از آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پوینت در سال ۱۹۸۶ با مدرک لیسانس مهندسی فارغ‌التحصیل شد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در امور اداری دولتی از دانشگاه هاروارد گرفت و در سال ۱۹۹۵ موفق به کسب پی‌اچ‌دی سیاستگذاری عمومی از مدرسه حکومت جان اف. کندی در دانشگاه هاروارد شد.

اسپر در سال ۲۰۰۸ موفق به اخذ درجه دکترای سیاستگذاری عمومی از دانشگاه جورج واشینگتن آمریکا شد.

 

زندگی‌حرفه‌ای

مارک اسپر کارش را در پیاده‌نظام ارتش آغاز کرد. ابتدا در لشکر صد و یکم هوابرد افسر پیاده بود و پس از آن آموزش رنجری را تکمیل کرد.

او به مدت ده سال بعنوان نظامی زیر پرچم خدمت کرده‌است. اسپر در اوایل دههٔ ۹۰ میلادی در جنگ خلیج فارس خدمت کرد. او همچنین بعنوان نظامی زیر پرچم در ویرجینیا و گارد ملی کلمبیا و ذخیره ارتش خدمت کرد و در سال ۲۰۰۷ در سمت سرهنگ دوم (ایالات متحده) بازنشسته شد.

مارک اسپر از سال ۱۹۹۶ رئیس هیئت کارکنان بنیاد هریتج بود و بعنوان مشاور امنیت ملی سناتور لدر بیل و بعنوان مدیر اجرایی و مشاور سیاسی سناتور چاک هگل خدمت کرده‌است. او همچنین مسئول امور امنیت ملی در کمیته روابط خارجه سنا بوده‌است.

 

افتخارات

مارک اسپر جوایز و افتخارات نظامی از جمله لژیون لیاقت و نشان ستاره برنزی و مدال آزادی کویت را کسب کرده‌است. او همچنین مدال وزارت دفاع آمریکا برای خدمات عمومی برجسته را دریافت کرده‌است.

 

 

 

مارک اسپر:

مارک اسپر ۵۵ ساله از نوامبر سال ۲۰۱۷ با چراغ سبز سنا بعنوان معاون وزیر دفاع آمریکا در ارتش مشغول بوده است. پنتاگون در زندگینامه مارک اسپر وظایف او را شامل استخدام، سازماندهی، آموزش، تدارکات و مراقبت از ۱.۴ میلیون نظامی زیر پرچم، گارد ملی، سربازان ذخیره، دپارتمان غیرنظامیان ارتش و خانواده‌هایشان عنوان کرده است.

 

آقای اسپر در جلسه رای گیری سنا برای انتخاب خود (۸۹ رای موافق در مقابل ۶ رای مخالف) در نوامبر ۲۰۱۷ گفته بود اگر انتخاب شود تمام سعی و تلاش خود را معطوف یکپارچگی بیشتر نیروها، همکاری گسترده تر واحدها، تشویق نوآوری، توانمند سازی ملت و لزوم پاسخگویی مسئولان می کند.

 

او پیش از این مقامی اجرایی در شرکت رایتون که یک پیمانکار دفاعی است، برعهده داشته است و اخیرا نیز بعنوان معاون در امور دولتی خدمت کرده است.

مارک اسپر بعنوان فردی شناخته می شود که تاریخچه زندگی اش با ارتش پیوند خورده است. او در سال ۱۹۸۶ همزمان با مایک پمپئو از آکادمی نظامی ایالات متحده آمریکا فارغ التحصیل شد، کارش را در پیاده نظام ارتش آغاز و سپس آموزش رنجری را تکمیل کرد.

 

این مقام نظامی آمریکایی به مدت ده سال بعنوان نظامی زیر پرچم خدمت کرده است. او در اوایل دهه ۹۰ میلادی در جنگ خلیج فارس خدمت کرد. او همچنین بعنوان نظامی زیر پرچم در ویرجینیا و گارد ملی کلمبیا و ذخیره ارتش خدمت کرد و در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد.

 

مارک اسپر همچنین بعنوان مشاور امنیت ملی سنتاتور لدر بیل و بعنوان مدیر اجرایی و مشاور سیاسی سناتور چاک هگل خدمت کرده است. وی همچنین مسئول امور امنیت ملی در کمیته روابط خارجه سنا بوده است.

 

وی پیش از رسیدن به پست معاون وزیر دفاع بعنوان «برنامه‌ریز جنگ» در پنتاگون خدمت کرده است. گفته می شود مهار قدرتهایی چون چین و روسیه از اولویت های وی در راس پنتاگون خواهد بود.

 

مارک اسپر جوایز و افتخارات نظامی از جمله لژیون لیاقت و مدال برنز و مدال آزادی کویت را کسب کرده است. او همچنین مدال وزارت دفاع امریکا برای خدمات عمومی برجسته را دریافت کرده است.

 

او در سال ۲۰۰۸ موفق به اخذ درجه دکترای سیاستگذاری عمومی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه