شمانیوز

گروهی از ژنرال‌های سابق اسرائیلی و کارشناسان استراتژیک پیش‌بینی می‌کنند که احتمال جنگ در سال ۲۰۲۰ بسیار بالاست.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تابناک: روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت، گروهی از ژنرال‌های سابق اسرائیلی و کارشناسان استراتژیک بعد از پژوهش‌های طولانی که چند هفته طول کشید و در مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی در تل‌آویو به ریاست عاموس یدلین، رئیس اسبق شعبه اطلاعات نظامی در ارتش رژیم صهیونیستی انجام شد در گزارشی ادعا کردند: می‌توان این مساله را پذیرفت که قدرت بازدارندگی اسرائیل برای مقابله جنگی گسترده همچنان ثابت است. بیشتر کشور‌ها و گروه‌های اطراف اسرائیل به خوبی عظمت قدرت اسرائیل و میزان آسیبی که در نتیجه این جنگ به آن می‌رسد را درک می‌کنند.

برای همین این دشمنان امتناع از جنگ را ترجیح می‌دهند. یا این حال شرایط نشان می‌دهد که احتمال وقوع جنگ در سال ۲۰۲۰ بسیار بالاست. وضعیت به گونه‌ای است که احتمالا اسرائیل به ترور و واکنش و تشدید اوضاع متوسل خواهد شد.

این پژوهشگران در تحلیل خود درباره وضعیت استراتژیک اسرائیل برای سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ مدعی هستند: رویکرد‌های مثبت و منفی در منطقه وجود دارند، اما مثبت آن این است که وضعیت استراتژیک اسرائیل پابرجا و استوار است و احتمال ضعیف این است که دشمنان مختلف اسرائیل جنگ‌های وسیع به راه بیندازند. تهدیداتی علیه موجودیت اسرائیل وجود ندارد و حتی تهدید اسرائیل با سلاح‌های متعارف محدود است. ائتلاف با آمریکا ثابت است و قوی‌تر شده است. روابط با روسیه و چین درحال تقویت است. اسرائیل در کارشکنی در بخشی از تلاش‌های ایران برای موضع‌گیری در خاورمیانه موفق بوده است (عملیات ترور سلیمانی نیز این موفقیت را تقویت می‌کند.)

در ادامه این گزارش آمده است: مساله فلسطین محدودیتی برای اسرائیل ایجاد نمی‌کند. جهان همگی به توانایی‌های اسرائیل در زمینه‌های تکنولوژی و سایبری و مبارزه با تروریسم اذعان دارند.

اما پیامد‌های منفی از نظر ژنرال‌های اسرائیلی این است که اسرائیل در تبدیل عظمت قدرت خود به دستاورد‌های سیاسی موفق نمی‌شود و استراتژی کاملی نخواهد داشت که قادر به مقابل با چالش‌های متعدد باشد. محور شیعی متحد است و از چندین ابزار علیه اسرائیل استفاده می‌کند. ایران در فعالیت نظامی و حتی هسته‌ای خود جرأت دارد. سطح توجه بین‌المللی به خاورمیانه و همچنین آمادگی بین‌المللی برای کمک به حل و فصل مشکلات آن کاهش یافته است. درباره وضعیت فلسطین به نظر می‌رسد اوضاع هر لحظه در معرض انفجار است. جبهه داخلی اسرائیل آماده جنگ وسیع نیست. بحران سیاسی داخلی اسرائیل را فلج کرده است و اجازه اتخاذ تصمیمات مهم را نمی‌دهد.

براین اساس ژنرال‌ها چندین پیشنهاد را مطرح می‌کنند که مهم‌ترین آن عبارتند از: توافق با آمریکا درباره موضوع ایران و قانع کردن آن به طرح گزینه نظامی و نه فقط بهبود توافق هسته‌ای. آمادگی برای جنگ در چندین جبهه و تلاش‌های سیاسی و امنیتی برای ممانعت از جنگ علیه اسرائیل و تقویت تشکیلات خودگردان فلسطین به عنوان تنها قدرت مشروع و ازسرگیری مذاکرات مسالمت آمیز براساس راهکار‌های مرحله‌ای و راهکار تشکیل دو کشور در آینده. تعامل با حماس به عنوان قدرت موقتی در غزه و تحقق آتش‌بس طولانی مدت در ازای بهبود وضعیت شهروندان غزه و بهبود زیرساخت و تلاش برای کاهش توانایی‌های نظامی آن. اگر برخوردی رخ بدهد باید ارتش اسرائیل حمله دردناکی به حماس وارد کند.

پژوهشگران همچنین به تقویت روابط استراتژیک با آمریکا به روشی مناسب که آزادی عمل را از اسرائیل نگیرد، ترمیم روابط با دو حزب بزرگ آمریکا، حفظ کانال‌های مذاکره استراتژیک با روسیه و تقویت روابط با چین در هماهنگی کامل با آمریکا، تعمیق اطلاعات و تخصص در اسرائیل درباره چین و تقویت روابط با اروپا دعوت می‌کنند. آن‌ها به اصلاح روابط با اردن و ادامه ارتقای روابط با کشور‌های سنی عربی در خاورمیانه از طریق درک این مساله که این روابط دارای چارچوب محدود است، توصیه کردند. همچنین ادامه تقویت برتری نسبی اسرائیل در زمینه سایبری و تکنولوژی، نظامی و تقویت اقتصاد و جایگاه بین‌المللی اسرائیل در جهان را مسائل مهم دیگر برشمردند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه