شمانیوز

پلیس قزاقستان امروز، یکشنبه ده‌ها حامی اپوزیسیون را که پس از مرگ یک فعال مخالف دولت در یک مرکز بازداشت در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند، دستگیر کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از ایسنا : "دولت آگادیل"، فعال مخالف دولت قزاقستان روز ۲۵ فوریه در زندان درگذشت. مسئولان قزاقستان از جمله قاسم جومارت توقایف، رییس جمهور این کشور گفته‌اند که مرگ او بر اثر نارسایی حاد قلبی رخ قش داشتن در این مساله را رد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مساله چندین تظاهرات کوچک را طی روزهای گذشته به دنبال داشته و درخواست‌هایی برای برگزاری اعتراضاتی بزرگ‌تر در روز یکشنبه (امروز) مطرح شد.

پلیس اما در شهر نورسلطان، پایتخت قزاقستان و آلماتی ده‌ها فعال را در حالی که هنوز به محل تجمع ملحق نشده بودند، دستگیر کرد. در آلماتی نیروهای پلیس از جمله نیروهایی که لباس محافظتی ضدشورش به تن داشتند، میدان اصلی این شهر را محاصره کردند و خبرنگار رویترز مشاهده کرده است که آن‌ها حدود ۴۰ تن را دستگیر کرده‌اند.

برخی از معترضان شعارهایی مانند "قزاقستان بیدار شود" و "پیرمرد برو" سر دادند. این عبارت یک شعار سیاسی است که نورسلطان نظربایف، همتای سابق توقایف را هدف قرار می‌دهد که سال گذشته میلادی از این سمت کناره‌گیری کرد.

برخی از معترضان در شهر نورسلطان پوسترهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود "دولت قربانی نظام است" و "نه به دیکتاتوری". یک خبرنگار رویترز مشاهده کرده که پلیس حدود ۳۰ تن را در این شهر دستگیر کرده است.

در کشور قزاقستان تجمع اعتراضی غیرقانونی است مگر آن که مسئولان مجوز آن را صادر کرده باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied