شمانیوز

همزمان با ششمین سالروز تاسیس حشد شعبی عراق، مشاور امنیت ملی و رئیس هیئت حشد شعبی چگونگی نامگذاری این هیئت را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از تسنیم : فالح الفیاض مشاور امنیت ملی و رئیس هیئت الحشد الشعبی عراق در گفت وگو با سایت المعلومه تصریح کرد: من نزد نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق در زمان صدور فتوای جهاد کفایی مرجعیت عالی دینی بودم و این فتوا مسئولیت سنگینی را روی دوش دولت و مسئولان قرار داد.

وی افزود: فتوای جهاد کفایی گامی طنین انداز بود و مرجعیت دینی یکی از فاکتورهای قدرت در جامعه عراق به شمار می رود.

فالح الفیاض درباره شیوه انتخاب نام الحشد الشعبی گفت: من نزد نوی المالکی نخست وزیر اسبق و برخی از برادران بودم. نام "الحشد الوطنی" در نهاد ریاست جمهوری متداول بود و برای کمیته بازسازی به کار می رفت. المالکی نام الحشد را گرفت و من هم نام الشعبی را به آن افزودم و اینگونه تصمیم گرفتیم که مدیریت الحشد الشعبی را تشکیل دهیم و سپس نام هیئت الحشد الشعبی انتخاب شد و نخست وزیر (المالکی) من را مامور اداره موقت آن کرد.

وی افزود: اولین مسئول عراقی بودم که در آن شرایط کنفرانس مطبوعاتی برگزار و در آن زمان تاکید کردم که فتوای مرجعیت مختص شیعیان نیست بلکه برای نجات میهن است

فالح الفیاض گفت: مرجعیت از طریق برخی از معتمدان و شخصیت ها در تماس بود و توصیه ها درباره الحشد الشعبی و رفتار اعضای آن و آینده آن را منتقل می کرد و نمایندگان مرجعیت در بسیج (افراد) و مشارکت نقش داشتند.

وی گفت: گروههای مقاومت اسلامی و مجاهدان بارز در ساختار فنی الحشد الشعبی نقش داشته و اثرگذار بودند.

الفیاض گفت: "شهید قاسم سلیمانی توانست بسیاری از منابع را برای حمایت از الحشد الشعبی به خدمت بگیرد".

وی خاطرنشان کرد: اولین دستاورد الحشد الشعبی تامین امنیت شهر سامرا و اطراف آن بود. این اقدام از ارکان ضروری در مسیر مقابله با داعش بود.

رئیس هیئت الحشد الشعبی گفت: الحشد در روزهای اولیه به تنهایی در نبرد بود اما بعدا ارتش نیز خود را بازیابی کرد و با از بین بردن داعش تروریستی اعتبار و جایگاه عراق را به این کشور بازگرداند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه