شمانیوز

یک افراطی نژادپرست که در سال 2019، 51 نمازگزار را در دو مسجدی در نیوزیلند به قتل رسانده بود، به حبس ابد بدون امکان بخشش محکوم شد.

«برنتون هریسون تارانت» که در سال  ۲۰۱۹ در اقدامی تروریستی ۵۱ نمازگزار را در دو مسجد شهر «کرایست چرچ» نیوزیلند به قتل رساند، امروز (پنجشنبه) به حبس ابد بدون امکان بخشش محکوم شد.

قاضی نیوزیلند حداکثر محکومیت ممکن را برای این جوان نژادپرست و افراطی ۲۹ ساله استرالیایی صادر کرد و این اولین بار است که چنین حکمی در نیوزیلند صادر می‌شود.

«کامرون مندر» قاضی پرونده قتل نمازگزاران مساجد کرایست چرچ تصریح کرد که جرم تارانت به اندازه‌ای شرورانه است که حکم حبس ابد هم برای آن کفایت نمی‌کند.

وی ادامه داد که تارانت با نشأت گرفتن از یک ایدئولوژی شرورانه و منحرف موجب شکسته شدن قلب‌های شمار زیادی از افراد شده است.

مندر در دادگاه گفت: «اقدامات شما غیرانسانی بود. شما به عمد یک کودک سه ساله را در حالیکه پای پدرش را چسبیده بود، به قتل رساندی».

حملات مارس ۲۰۱۹ به دو مسجد «النور» و «لینوود» تکان هولناکی به نیوزیلند وارد کرد و به تصویب قانون ممنوعیت مالکیت کشنده‌ترین انواع سلاح‌های نیمه‌ خودکار در این کشور منجر شد.

این عامل مسلح در سال ۲۰۱۹ در حالیکه یک دوربین بر روی کلاه خود نصب کرده بود، تصاویر ویدئویی را به صورت زنده از حمله به دو مسجد و تیراندازی به نمازگزاران به صورت پخش می‌کرد.

طبق این گزارش، این حکم حبس ابد بعد از برگزاری چهار جلسه دادگاه صادر شد و ۹۰ تن از بازماندگان اعضای خانواده قربانیان دو مسجد نیز حضور پیدا کردند.

تارانت که پیش از این از اقدام به قتل دهها مسلمان در دو مسجد نیوزیلند ابراز خرسندی می‌کرد، آنطور که قاضی پرونده می‌گوید، اخیراً گفته است که فلسفه افراطی‌گری خود را رد می‌کند و حملات خود به نمازگزاران را «بی‌شرمانه و غیرعقلانی» توصیف کرده است.

طبق این گزارش، تارانت در ماه مارس به ارتکاب ۵۱ فقره قتل و ۴۰ فقره اقدام به قتل و یک فقره اقدام تروریستی اعتراف کرد.

این شهروند استرالیایی مانیفستی در توئیتر منتشر کرده بود که نشان می‌داد از «آندرس برویک» نروژی که در سال ۲۰۱۱ میلادی ۷۷ نفر را در اسلو قتل عام کرد الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دارد.

منبع: فارس

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied