شمانیوز
شما نیوز

حمله تروریستی به مدرسه ایی در کابل + آمار کشته شدگان

طالبان با ارائه یک بیانیه گفته است که در این حادثه تروریستی دخالتی نداشته است.انفجار روز گذشته کابل را کار داعش می دانند.

طالبان با ارائه یک بیانیه گفته است که در این حادثه تروریستی دخالتی نداشته است.بیشتر مجروحان این حادثه دانش‌آموزان مدرسه بودند.

 

 

افزایش قربانیان حمله تروریستی به دبیرستان دختران شیعیان در کابل

 

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان گفت: مردم از روی خشم به سمت ماشین آمبولانس حمله‌ور شده و کارکنان بهداشت را کتک زده‌اند، تاکنون ۴۶ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد:شمار تلفات انفجار کابل به دست‌کم ۴۰ نفر کشته افزایش یافت.

 

 

تلفات انفجار کابل به ۴۰ نفر افزایش یافت +عکس وفیلم

 

 

در این حادثه تروریستی پس از انفجار یک خودروی بمب گزاری شده، چندین فرد ناشناس مردم رهگذر که برای امداد به کمک مجروحین شتافته بودند را به رگبار بسته اند. در بین شهدا و مجروحین تعداد زیادی کودک نیز دیده می شود. این حادثه تروریستی همزمان با خروج دانش آموزان از محل ساختمانی واقع در غرب کابل رخ داده است.

طالبان هم این حادثه تروریستی را محکوم کرده و بیانیه داده است که در این حادثه تروریستی دخالتی نداشته است.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که شمار تلفات حمله‌ی مرگبار بر مدرسه «سیدالشهدا»، در غرب شهر کابل به بیش از ۵۵ شهید و ۱۵۱ زخمی افزایش یافته است.

«طارق آرین»، سخن‌گوی وزارت کشور افغانستان گفته است که کشته‌شدگان دانش‌آموزان این مدرسه و ساکنان محل حادثه بوده‌اند.

آرین افزوده که این آمار نهایی نیست و امکان افزایش آن وجود دارد. همچنان به گفته‌ی وی، روند انتقال کشته‌شدگان و زخمیان به بیمارستان تا بامداد شب گذشته نیز جریان داشته است.

از سویی هم، سخن‌گوی وزارت کشور افغانستان تأکید کرد که این حمله توسط جنگ‌جویان گروه طالبان راه‌اندازی شده بود.

به گفته‌ وی، در حالی که مکان‌های اکادمیک مصونیت جنگی دارد، اما این گروه از این مناطق به عنوان اهرم فشار بر مردم و دولت افغانستان استفاده می‌کند.

طارق آرین گفته است که مشابه این حملات نشان می‌دهد که گروه طالبان مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد، اما به‌ صورت مستقیم در آن دست دارد.

او افزوده است: «طالبان برای اعلام مسئولیت حملات تروریستی دو آدرس دارند؛ نخست [حمله بر] اماکن نظامی را مستقیما [به‌عهده] می‌گیرند و اماکن غیرنظامی را این‌ها (طالبان) با تفکیک از آدرس دیگر اعلامیه می‌دهند و مردم و حکومت افغانستان به این نقطه پی برده‌اند.»

از سویی هم، سخن‌گوی وزارت کشور افغانستان گفته که این حادثه ناشی از انفجار یک خودرو بمب‌گذاری‌شده و انفجار دو حلقه مین تعبیه‌شده در منطقه انجام شده است.

به گفته‌ وی، خودرو بمب‌گذاری‌شده در هنگام خارج شدن دانش‌آموزان از مدرسه منفجر شده و لحظاتی پس از آن دو مین تعبیه‌شده نیز منفجر شده است.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است، گروه طالبان دست‌داشتن در این حادثه را رد کرده است.

 

 

 

طالبان انفجار امروز کابل را کار داعش دانست

 

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در واکنش به انفجار مرگبار امروز کابل که به شهادت ده ها نفر انجامید در صفحه توئیتر خود نوشت: ما انفجارات امروز در منطقه دشت برچی کابل را محکوم می‌نمائیم که علیه مردم ملکی انجام شد و متأسفانه تلفات زیاد وارد کرد.

وی افزود: این اعمال شوم، کار حلقات منحوسی می باشد که تحت پرورش و حمایت استخباراتی اداره کابل بنام داعش فعالیت دارند.

 

این حمله با واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و بین‌المللی به همراه بوده است. غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری و شماری از شخصیت‌های سیاسی کشور افغانستان این حمله را محکوم کرده‌اند.

 

 

 

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این رویداد را محکوم کرده و گفته است که طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت‌شان یک‌بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه‌ی صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده‌ساختن وضعیت، فرصت فراهم‌شده به خاطر صلح را سبوتاژ می‌کنند.

آقای غنی، گفته است: «گروه طالبان حتا در شب‌های قدر که لحظات نزول قرآن است، دست از کشتار مردم بی‌گناه ما برنداشتند. این گروه وحشی‌صفت که در میدان نبرد توان مقابله با نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی کشور را ندارند، اماکن عامه و مکتب دختران را با قساوت و بی‌رحمی هدف قرار می‌دهند.»

رییس‌جمهور غنی به نیروهای امنیتی افغان دستور داده که این «جنایت بشری» طالبان را بی‌پاسخ نگذارند.

 

 

 

 

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصاحله‌ی ملی این کشور ، این حمله‌ را بیرون از دایره‌ی انسانیت خوانده و گفته است که این گونه حملات بزدلانه‌ی تروریستی، نابخشودنی، ناپذیرفتنی و ظالمانه است. «کلمات در محکومیت این رویداد ضدبشری، ضدانسانی و غیراسلامی کم می‌آورند.»

 

 

 

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، این حمله را عمل وحشیانه و ضد انسان و مصداق جنایت ضدبشری خوانده و گفته است که طالبان مسؤول این حمله‌ی «دلخراش» استند؛ زیرا آن‌ها به گونه‌ی واضح اقلیت‌های قومی را هدف قرار می‌دهند.

آقای دانش، گفته است: «انتظار ما از جامعه‌ی جهانی و نهادهای حقوق‌بشری این است که گروه طالبان و حامیان آن را در برابر این عمل وحشیانه مجازات کرده و تمام سران طالبان دوباره در لیست سیاه و در معرض تحریم‌های سخت قرار گیرند.»

او تأکید کرده است؛ روندی که زیر عنوان صلح جریان دارد، چیزی جز مشروعیت‌بخشی به عمل‌کردهای ضدانسانی طالبان نیست و به همین دلیل، باید هرچه زودتر در مورد روند صلح به گونه‌ی جدی تجدید نظر شود.

 

 

 

 

هم‌چنان حامد کرزی -رییس‌جمهور پیشین افغانستان- نیز این رویداد را محکوم کرده و گفته است که این عمل تروریستی، دشمنی آشکار با مردم افغانستان و کار دشمنان صلح و آرامش کشور است.

اتحادیه‌ی اروپا حمله‌ در منطقه‌ی دشت‌برچی را یک عمل تروریستی خوانده و گفته است که تروریستان با هدف‌ قراردادن دانش‌آموزان، در حقیقت به آینده‌ی افغانستان حمله کرده اند؛ تا اراده‌ی نسل نو را با کندی روبه‌رو کنند.

‌هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما نیز انفجار روز شنبه در یک مکتب دخترانه در کابل را نکوهش کرده و آن را یک حمله‌ی بی‌رحمانه توصیف کرده ‌است.

همین‌گونه استفانو پونتیکورو، نماینده‌ی ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، در تویتی، حمله‌ی تروریستی در مکتب دخترانه‌ی سیدالشهدا در غرب کابل را ناجوان‌مردانه خوانده است.

سفارت بریتانیا در کابل نیز حمله‌ی تروریستی در مکتب دخترانه‌ی سیدالشهدا در غرب کابل را محکوم کرده است. این سفارت در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که حمله‌ به دانش‌آموزان خردسال مکتب، غیرقابل‌تصور است.

سفارت بریتانیا در کابل هم‌چنان خواستار پایان فوری این خشونت‌ها شده و گفته است که بیش‌تر از این، کودکان نباید قربانی حمله‌های تروریستی شوند.

 

 

 

ایران اقدام تروریستی در کابل را محکوم کرد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام تروریستی در غرب کابل که منجر به کشته شدن۴۰ نفر شد را به شدت محکوم کرد.
«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام تروریستی در غرب کابل را که در آن یک مرکز آموزشی مورد حمله قرار گرفت محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز مراتب انزجار از این اقدام تروریستی که افراد عادی خصوصا دانش آموزان و دانشجویان را مورد حمله قرار داد، به بازماندگان قربانیان این حادثه تسلیت گفت و برای مجروحان این اقدام تروریستی سلامتی مسئلت کرد.

 

 

 

این درحالی است که کشتار شیعیان هزاره بصورت سیستماتیک در چند سال اخیر در افغانستان صورت می گیرد.

حمله به مساجد، زایشگاه، آموزشگاه ها، مدارس و بسیاری از مراکز فرهنگی شیعیان هزاره در غرب کابل در دستور کار تروریستان می باشد که هر بار فاجعه عظیم خلق می کند. تاکنون دولت افغانستان عاملان این جنایت ها را شناسایی نکرده و در تامین امنیت شیعیان ناکام می باشد.

 

 

آغاز مراسم خاکسپاری شهدای این حمله تروریستی 

 

  

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied