شمانیوز
شما نیوز

سیدافقهی در گفتگو با شمانیوز:

خیزش جدید در اراضی اشغالی شکل گرفته است/ هیبت گنبد آهنین شکسته شد

کاردار سابق ایران در لبنان گفت: امروز شاهد یک خیزش جدید در اراضی اشغالی هستیم؛ طوری‌که کنترل برخی از شهرهای اراضی اشغالی مانند اللد در دست فلسطینی‌هاست.

سیدهادی سیدافقهی، کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، درباره حملات اخیر نیروهای مقاومت فلسطینی به اسرائیل و تأثیرات این حملات بر افول رژیم اشغالگر قدس گفت: مفهوم افول دارای دو بُعد است. یکی افول اقتدار و حضور در منطقه است و دومی افول درون‌سازمانی و درون‌ساختاری است. خوشبختانه رژیم صهیونیستی در این مدت از هر دو نوع افول برخوردار شده است.

نشانه‌های افول اسرائیل

وی افزود: رهبر انقلاب در سخنرانی خودشان در روز قدس اشاره کردند که نشانه‌هایی از افول رژیم صهیونیستی مشاهده می‌شود؛ این افول هم مادی است و هم معنوی. درون سرزمین‌های اشغالی تحولاتی رخ داده که تصدیق‌کننده این موضوع است.

کاردار سابق ایران در لبنان یادآور شد: جامعه رژیم صهیونیستی، جامعه‌ای یکپارچه و یک‌تکه نیست. قومیت‌های مختلف اعم از یهودیان آفریقایی، مشرق‌زمین و اشکنازی و... اسرائیل را تشکیل داده‌اند. بنابراین به لحاظ فرهنگی و مسلکی از یک فرهنگ مشترک، مرجع و عالی برخوردار نیستند. البته شاید از مشترکات دینی در تورات که این کتاب هم تحریف شده، برخوردار باشند، اما قطعاً تنها اشتراک کتاب برای یکپارچگی ملاک نیست؛ لذا امروز در روابط اجتماعی صهیونیست‌هاف تندروی‌ها و پرخاشگری‌های بسیاری مشاهده می‌شود.

سیدافقهی به بُن‌بست‌های سیاسی در اسرائیل اشاره کرد و گفت: در طول این دو سال برای تشکیل دولت پارلمان اسرائیل به سمت انتخابات پیش رفت، اما مدام دولت منحل و به سمت انتخابات زودهنگام پیش می‌روند. این نشان می‌دهد که بافت سیاسی و انسجام سیاسی در اسرائیل متزلزل شده است.

سنگ‌ها جای خود را به موشک‌های نقطه‌زن داده‌اند

او ادامه داد: در بحبوحه مشکلات سیاسی در اسرائیل، انتفاضه چهارم معروف به شمشیر قدس شروع می‌شود. امروز همه مشاهده می‌کنند که سنگ‌ها به موشک‌های نقطه‌زن و پهپادهای انفجاری تبدیل شده و اقتدار رژیم صهیونیستی به شدت زیرسؤال رفته است.

خیزش جدید در اراضی اشغالی

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: شاهد یک خیزش جدید در اراضی اشغالی هستیم؛ طوری‌که کنترل برخی از شهرهای اراضی اشغالی مانند اللد در دست فلسطینی‌هاست؛ لذا یک رابطه ارگانیکی میان مقاومت مسلحانه، سازمان‌‌های جهادی مانند حماس، جهاد اسلامی و... با هویت فلسطینی که همان مردم قدس شریف و مسجدالاقصی هستند، شکل گرفته است. این رابطه ارگانیک در گذشته به این شکل متجلی نشده بود اما امروز وقتی می‌بینیم نمازگزاران در مسجدالاقصی مورد تهاجم و یورش وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند، سربازان صهیونیستی با مقاومت نمازگزاران روبه‌رو می‌شوند و حتی شاخه نظامی حماس و جهاد اسلامی به ارتش اسرائیل هشدار می‌دهند اگر دست از محاصره نمازگزاران و آزار و اذیت آنها برندارند، به سمت مناطق مهم اراضی اشغالی شلیک خواهند کرد که رأس ساعت هم شلیک‌ها شروع شد و این موشک‌ها به تل‌آویو هم رسید.

سیدافقهی بیان داشت: امروز هیبت گنبد آهنین که دولت رژیم صهیونیستی به آن افتخار می‌کرد، شکسته شده و یهودیان ساکن در اراضی اشغالی به نتانیاهو و رهبران این رژیم ناسزا گفته و می‌گویند شما که نمی‌توانید مقابل موشک‌های دست‌ساز جهاد و حماس بایستید، این چه گنبد آهنینی است که به آن افتخار می‌کنید.

انتهای پیام/*

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied