شمانیوز

سخنگوی وزارت خارجه:

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: کشور‌های اروپایی می‌دانند که ما کشور شرط پذیری نیستیم و درباره مسایل سیاست خارجی از کسی اجازه نمی‌گیریم.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در خصوص استعفای محمدجوادظریف وزیر خارجه گفت: در‌این مورد توضیحات لازم داده شده. بحث استعفای آقای ظریف نه یک بحث شخصی بود و نه موضوعی نشأت گرفته از اختلاف و شخص رئیس جمهور بود. ایشان تلاش برای ارتقای جایگاه وزارت خارجه داشتند و اعتقاد داشتند که وزارت خارجه باید وظایف ذاتی خود را انجام دهد و از جایگاه و منزلت ایران دفاع کند. این نوع شایعات در خصوص اختلاف با رئیس جمهور، تقلیل دادن موضوع استعفای ایشان بود.
استعفای ظریف یک بحث شخصی نبود؛ کشور‌های اروپایی می‌دانند شرط‌ پذیر نیستیم
وی درباره مناسبات تهران-اسلام آباد نیز گفت: روابط ایران و پاکستان روابط دیرینه و کهن و مبتنی بر همکاری است. این روابط ادامه پیدا خواهد کرد. برخی از مشکلات که پیش می‌اید الزاما خواست دولت این کشور محسوب نمی‌شود. همین روز‌های گذشته که دو وزیر خارجه تحولات منطقه و روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند. قاسمی اضافه کرد: ایران از ابتدا ابراز نگرانی کرد و افزایش تنش بین پاکستان و هند را مذموم دانست و افزایش تنش را نه به نفع منطقه و نه دو کشور می‌داند. ما از آن‌ها خواستیم که مسایل را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند. در صورت نیاز و خواست آن‌ها از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد. سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: بحث نفوذ منطقه‌ای ایران که توسط آمریکا و اسرائیل درباره آن تحریکاتی انجام می‌شود، یک نفوذ ذاتی است. این به گذشته و پیوستی جغرافیایی برمی گردد. کشور‌های اروپایی می‌دانند که ما کشور شرط پذیری نیستیم و درباره مسایل سیاست خارجی از کسی اجازه نمی‌گیریم. وی افزود: ما در روابط خارجی و روابط بانکی خارجی به یک سری ابزار‌های نرم‌های جهانی برای کار کردن با کشور‌های دیگر جهان نیازمندیم. یکی از آن‌ها مسایلی است که این روز‌ها در مجمع مطرح بوده است. امیدواریم که مجمع مسئولیت تصمیمی را که می‌گیرد بپذیرد. اینکه اف‌ای تی اف همه مشکلات اقتصادی ما را حل کند چنین نیست. مشکلاتی که ممکن است که در بخش اقتصادی باشد احتمالا دلایل خود را داشته باشد و بخاطر یک دلیل نیست و باید راه حل‌های دیگری را نیز جستجو کرد. پیوستن (به اف‌ای تی اف) در شرایط کنونی بهتر از نپیوستن است. قاسمی با اشاره به حادثه تروریستی زاهدان گفت: پیگیری‌ها و مذاکرات ما با پاکستان از طریق‌های دیپلماتیک و غیردیپلماتیک ادامه خواهد یافت. وی در خصوص سفر بشار اسد به ایران و اینکه آیا ظریف از آن مطلع بوده یا نه گفت: این نوع سفر‌ها و در این سطح با توجه به اهمیت و ابعاد سیاسی و امنیتی، از قبل خبرش داده نمی‌شود و فکر می‌کنم این سفر هم چنین بود و روش درستی در پی گرفته شد. فکر می‌کنم کسانی که باید از این سفر مطلع می‌بودند، اطلاع داشتند. فکر می‌کنم حاشیه سازی‌ها در داخل را نباید در کشور جدی تلقی کرد. سفر مهمی بود و آثار بسیار موثری را خواهد داشت. یکی از اهداف این سفر تشکر دولت و ملت سوریه از ایران بخاطر تلاش برای مبارزه با تروریسم در این کشور بود. سخنگوی وزارت خارجه در‌خصوص سفر وزیر خارجه انگلیس به یمن گفت: ما با یک بحران جدی و غم انگیز در بحث یمن بخاطر تجاوز کشور‌های ائتلاف به رهبری عربستان مواجه بوده ایم. بحث یمن به سفر درمانی و گفتار درمانی نیاز ندارد. اگر دیگر کشور‌ها به دنبال کمک به بحران یمن هستند باید کار‌های دیگر بکنند و باید به توقف بحران کمک کنند و از طریق توقف فروش سلاح (به عربستان) اقدام کنند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید