شمانیوز

هرچند این اختلافات بخشی از واقعیت‌های روابط و همکاری‌های میان دو کشور در سوریه بوده است، تاکنون شکاف و دوری جدی و بنیادینی بین تهران و مسکو در سوریه بروز نیافته است.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از تابناک: هرچند این اختلافات بخشی از واقعیت‌های روابط و همکاری‌های میان دو کشور در سوریه بوده است، تاکنون شکاف و دوری جدی و بنیادینی بین تهران و مسکو در سوریه بروز نیافته است. با این حال، بسیاری از ناظران بر این باورند که با تثبیت نظام سیاسی سوریه و از بین رفتن نیاز میدانی طرفین به یکدیگر و همچنین گام نهادن به سمت وسوی فرایند‌های سیاسی حل و فصل بحران، اختلافات میان ایران و روسیه ممکن است دو چندان شوند.
درگیری نیروهای ایرانی و روسی در سوریه
در چند سال اخیر، همواره اختلاف و تعارض منافع میان ایران و روسیه در بحران سوریه، مورد توجه رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللی بوده و ناظران از شکاف‌ها میان دو کشور در بحران سوریه سخن رانده اند. هرچند این اختلافات بخشی از واقعیات روابط و همکاری‌های میان دو کشور در سوریه بوده است، تاکنون شکاف و دوری جدی و بنیادینی میان تهران و مسکو در سوریه بروز نیافته است. با این حال، بسیاری از ناظران بر این باورند که با تثبیت نظام سیاسی سوریه و از بین رفتن نیاز میدانی طرفین به یکدیگر و همچنین گام نهادن به سمت و سوی فرایند‌های سیاسی حل و فصل بحران، شاید ختلافات میان ایران و روسیه دو چندان شوند. در همین رابطه، وبگاه «دیدبان سوریه» به نقل از اندیشکده سوری Strategy Watch در مطلبی، مدعی بروز درگیری میان طرفداران ایران و روسیه در سوریه شده و نوشته است، مسکو تحرکاتی برای محدود کردن نفوذ ماهر اسد، برادر بشار اسد که طرفدار ایران است، آغاز کرده است. در ادامه این مطلب آمده است: ماهر اسد خود را در مواجهه مستقیم با تلاش‌های روسیه می‌بیند که به دنبال تضعیف او و تقویت جناح‌های دیگر است. آنچه به ماهر مربوط می‌شود، نمی‌تواند بی ارتباط با رقابت ایران و روسیه در سوریه تلقی شود. درگیری میان نیرو‌های تحت حمایت ایران و روسیه در سوریه/ چرا روسیه به دنبال حذف «ماهر اسد» است؟ روسیه به دنبال تضعیف ماهر اسد روابط نزدیکی با تهران دارد و به نظر می‌رسد تلاش روسیه برای تضعیف ماهر، منجر به تضعیف روابط و همکاری‌های دو کشور در سوریه خواهد شد. در همین راستا، نیرو‌های روسی در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ اقداماتی برای محدود کردن نفوذ ماهر آغاز و عملیات گسترده‌ای را برای پاکسازی نهاد‌های نظامی سوریه و اعضای وفادار به ایران به رهبری ماهر اسد راه اندازی کردند. از سوی دیگر، مسکو تلاش کرده است که یک برنامه جامع برای بازسازی نهاد نظامی و تقویت شبکه افسران وفادار به خود را اجرا کند. عملیات برای بازسازی نیرو‌های مسلح به دستور روسیه با برنامه مسکو جهت تضعیف نفوذ ایران از طریق برچیدن نیرو‌های متحد و شبه نظامیان وفادار به تهران همزمان شده است. اداره اطلاعات نیروی هوایی، قرارداد‌های مربوط به حدود ۶، ۵۰۰ عضو یک شبه نظامیان وفادار به آن را به پایان رسانده است و شبه نظامیان وابسته به حزب بعث و دفاع ملی در برزه و قدیسیه و همچنین قلمون را منحل کرده است. مسکو همچنین اعضای شبه نظامیان دفاع ملی در دیرالزور را دستگیر کرده است. بنا بر این گزارش، شمار بسیاری از اعضای دیگر گروه‌های وابسته به ماهر اسد نیز دستگیر شده اند. این اقدامات منجر به تنش در روابط بین یک شبکه از افسران طرفدار مسکو در یک طرف و یک شبکه از افسران طرفدار ایران از سوی دیگر شد. سال ۲۰۱۸ نیز شاهد یکسری از ترور‌ها و پاکیزگی‌های بی سابقه بودیم. درگیری و برخورد منافع در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به مرحله جدیدی رسیده، به گونه‌ای که درگیری‌هایی بین گروهی از نیرو‌های نظام سوریه که وابسته به ایران هستند و رهبری آن‌ها را ماهر الاسد، برادر رئیس جمهور سوریه بر عهده دارد، و گروه «النمر» به رهبری سهیل حسن فرمانده سوری وابسته به روسیه، اتفاق افتاد.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید