شمانیوز

هزاران تن از مردم لبنان عصر امروز در اعتراض به اوضاع معیشتی و انفجار اخیر بیروت، به خیابان های پایتخت آمدند، برخی از تظاهرکنندگان خشمگین که قصد ورود به ساختمان پارلمان را داشتند با پلیس درگیر شدند.

به گزارش المیادین، هزاران شهروند لبنانی که تعدادی از آنها از دیگر شهرهای این کشور به بیروت پایتخت رفته بودند، تلاش کردند به برخی ساختمان های دولتی از جمله ساختمان پارلمان یورش ببرند که این اقدام با واکنش پلیس و نیروهای ضدشورش لبنان مواجه شد.

تظاهرکنندگان که شعارهایی علیه دولت لبنان سر می دادند، خواستار محاکمه مقصران انفجار اخیر در بیروت شدند که بیش از 150 تن را به کام مرگ کشاند.

تظاهرکنندگان همچنان در مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده و بر رسیدگی به خواسته های خود از جمله مجازات مقصران انفجار اخیر و نیز بهبود شرایط معیشتی خود تاکید کردند.

در این بین پلیس با معترضانی که قصد ورود به ساختمان پارلمان را داشتند، درگیر شد و برای متفرق کردن آنها که اقدام به پرتاب سنگ می کردند به پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله پلاستیکی متوسل شد.

همچنین برخی منابع رسانه ای از ورود تعدادی از معترضان خشمگین به داخل ساختمان وزارت خارجه خبر داده اند.

 

ارتش لبنان در بیانیه ای اعلام کرد "رنج مردم لبنان را درک می کنیم اما از معترضین می خواهیم بطور مسالمت آمیز اعتراضشان را نشان داده، خیابانها را مسدود نکرده و به اماکن عمومی حمله نکنند.

استاندار بیروت نیز دستور داد خودروهای آتش نشانی فقط در صورت بروز حریق وارد خیابان شوند.

خبرنگار العالم گزارش داد که افراد نفوذی و خرابکار می کوشند مسیر تظاهرات در میدان شهدای بیروت را منحرف کنند اما ارتش لبنان از تظاهرکنندگان مسالمت جو حمایت می کند.

رویترز گزارش داد که صدای تیراندازی در محل تظاهرات در بیروت شنیده شده و پلیس نیز اعلام کرده که تیراندازی شده است.

منابع لبنانی گفتند که شماری از تظاهرکنندگان وارد مقر وزارت امور خارجه در بیروت شده اند.

رسانه های لبنان اعلام کردند که یکی از نیروهای امنیتی در بیروت کشته شده است و دو خودرو توسط تظاهرکنندگان به آتش کشیده شد. پلیس محافظ مجلس نمایندگان لبنان اعلام کرد که متهم کردن ما به تیراندازی، دارای اهداف مشکوکی است و هدف ما فقط حفاظت از مجلس است.

صلیب سرخ نیز اعلام کرد که در تظاهرات بیروت ۱۱۰ نفر زخمی شدند که ۳۲ نفر آنان برای مداوا به بیمارستان انتقال یافته اند.

 

 

تصاویری از تصرف ساختمان وزارت اقتصاد لبنان توسط معترضین را ببینید:

 

صلیب سرخ لبنان: انتقال ۵۵ نفر از مجروحین اعتراضات بیروت به بیمارستان و مداوای ۱۱۷ نفر دیگر در محل تظاهرات

معترضین لبنانی برای دقایقی ساختمان وزارت اقتصاد را تصرف کردند و پس از مدتی آنجا را ترک کردند

رویترز به نقل از سخنگوی پلیس: یک پلیس لبنانی در جریان درگیری با معترضین در مرکز بیروت کشته شد

المیادین: معترضین بخشی از ساختمان وزارت اقتصاد را تخریب و پرونده هایی را از آنجا به بیرون پرتاب کردند

نیروهای امنیتی لبنان از کشته شدن یکی از اعضای خود ضمن کمک به بازداشت شدگان در هتلی که توسط معترضین مورد حمله واقع شد خبر دادند

الجزیره نوشت: تعدادی از معترضین به ساختمان انجمن بانکهای لبنان حمله کردند.

المیادین از قول شارل ابی نادر سرهنگ بازشنسته سابق ارتش لبنان:‌ من یقین دارم که کسانی که به وزارت امور خارجه حمله کردند ، با خارج از کشور ارتباط دارند. کسانی که این خرابکاری ها را انجام می دهند ، نمی خواهند که تحقیقات مربوط به بمب گذاری ادامه یابد

المیادین افزود: گروههایی که وزارت امور خارجه را اشغال کردند ، به وزارتخانه های اقتصاد و محیط زیست حمله کردند و اسناد و پرونده ها را از بین بردند. 

منابع المیادین: طرحی برای حمله به بیش از یک وزارتخانه به منظور از بین بردن اسناد و پرونده های مربوط به فساد از سال ۱۹۹۲ وجود دارد.

 

 

 

تکمیلی// ساعت 23:06

بیمارستان الحریری هم اعلام کرد که تاکنون یک کشته و ۲۴ مجروح با حال وخیم به آنجا منتقل شده است.

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که ۵۵ نفر از زخمی‌های درگیری‌ها به بیمارستان منتقل شدند و ۱۱۷نفر دیگر در محل برپایی تظاهرات در مرکز بیروت سرپایی درمان شدند.

 

 

 

تکمیلی 2// ساعت 23:11

معترضان لبنانی، مرکز پلیس الجمیزه در بیروت را به محاصره خود در آوردند/الجزیره

 

 

منابع: خبرانلاین ، انتخاب

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه