شمانیوز

همایون شجریان که به‌تازگی داغ پدر را دیده است، روی سکوی جلو بیمارستان جم با بلندگوی دستی می‌گوید: «پدرم را در جوار حضرت فردوسی در مشهد و توس به خاک می‌سپاریم.» اما به ناگاه صدای برخی مردم بلند می‌شود: «استاد این کار رو نکن! همین تهران!»

ویدئو بسیار عجیب بود، همایون شجریان که به‌تازگی داغ پدر را دیده است، روی سکوی جلو بیمارستان جم با بلندگوی دستی می‌گوید: «پدرم را در جوار حضرت فردوسی در مشهد و توس به خاک می‌سپاریم.»، اما به ناگاه صدای برخی مردم بلند می‌شود: «استاد این کار رو نکن! همین تهران!» دیگری می‌گوید: «همایون جان! تهران!»؛ دیگری فریاد می‌زند: «چرا تهران نه!»، آن یکی می‌گوید: «استاد ما هم حقی داریم!» و بعد گروهی از جمعیت با حالتی کودکانه، یک صدا فریاد می‌زنند: «تهران! تهران!» حتی کار به جایی می‌رسد که وقتی همایون می‌گوید این تصمیم خواسته خانواده‌اش بوده است، اجازه پایان صحبت را به او نمی‌دهند و فردی خطاب به همایون می‌گوید: «استاد شجریان که فقط مال خانواده‌اش نبود!»

 

 

 

ردوبدل‌شدن این دیالوگ‌های عجیب از چشم بسیاری از فعالان و کاربران فضای مجازی پنهان نماند. پوریا عالمی، روزنامه‌نگار و طنزنویس، که از اتفاق خودش تهرانی است، یادداشتی دراین‌باره در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام منتشر کرد، در بخشی از این یادداشت و در چرایی این رفتار بخشی از مردم می‌خوانیم: «یک دلیل ساده آن را بهتر است در سیاست‌های کلان کشور بجوییم که پایتخت‌گرایی را به یک فرهنگ پذیرفته‌شده وطنی تبدیل کرده است؛ تجمع مراکز فرهنگی، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز آموزشی، مراکز رفاهی و... در تهران و رهاکردن شهر‌ها و استان‌های دیگر به امان خدا.» عالمی در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است: «وقتی همایون شجریان می‌گوید بزرگ‌مرد مشهدی و هنرمند یگانه آواز را در مشهد به خاک خواهیم سپرد، تهرانی‌ها که بر اساس آمار، ۷۵ درصدشان تهرانی نیستند، تاب نمی‌آورند و فریاد می‌زنند: نه داداش، فقط تهران. مگه بهشت زهرای خودمون چشه؟ از نواب می‌اندازیم می‌ریم و قبل از ظهر هم برمی‌گردیم سر کارمون. کی واقعا حالش رو داره برای خاکسپاری بره تا مشهد؟ اگه مسئله آرامگاه فردوسیه، خب اون بنده خدا رو بیارید قطعه هنرمندان بهشت زهرا دیگه. بله، فقط تهران. انگار فقط تهران جدی است و مشهد، توس یا هر شهر دیگری در این سرزمین پهناور یک شوخی ساده است.»
 
محمدعلی محمدپور، روزنامه‌نگار، نیز دراین‌باره نوشت: «یه روزنامه‌نگار معروف در واکنش به دفن استاد در توس نوشته: «باورم نمی‌شه. چه کار کردین آخه باهامون!» انگار طبق نظر ایشون، یه جای خوش‌مسیر که ایشون جلوس می‌فرماین باید استاد دفن می‌شد. این‌ها حاصل تفکر مرکزگراییه که مسئولان باعثش شدن.» کاربر دیگری هم پیامی این‌چنینی دارد: «بعید می‌دونم حتی اونا بدونن توس کجاست. این رفتار‌های این‌‎چنینی چیزی نیست جز سودای حضور در جو و گرفتن عکس و سلفی!»
 
کاربران بسیاری از اعتراض‌های مردمی که جلو بیمارستان بودند، در شوک بودند و تصمیم گرفته‌شده درباره به خاک‌سپاری شجریان در توس را تصمیم درستی می‌دانستند، از جمله کاربری که نوشت: «یه‌جوری می‌گن تهران، تهران، یه‌جوری می‌گن استاد شجریان متعلق به مردمه که انگار همه مردم فقط تهرانی‌ها هستن! بهترین تصمیم گرفته شده، استاد شجریان یک شخصیت ملی هستند و آرامگاه حضرت فردوسی و جوار استاد اخوان جایگاهی تاریخی برای ایشان خواهد بود.»


گروهی از کاربران نیز از سعه‌صدر همایون شجریان تشکر کردند، از جمله کاربری که نوشت: «تشکر می‌کنم از صبر و مردم‌داری همایون شجریان که در اون شرایط که فقط چند ساعت از مرگ پدرش گذشته، این‌قدر با متانت جواب همه رو می‌ده.»

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه