`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

صرافی‌های ارز دیجیتال مورد تأیید پلیس فتا

از زمانی که ارزهای دیجیتال پا به عرصه مبادلات مالی گذاشتند، همواره بحث اعتبار و امنیت این ارزها و صرافی‌های عرضه‌کننده این ارزها، یکی از چالش‌برانگیزترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران و تریدرها بوده است.

مثلاً کاربران برای خرید تتر این نگرانی را دارند که کدام صرافی ارز دیجیتال برای خرید آن ایمن‌تر است. در همه جای دنیا و در همه کشورها، روی بازار ارزهای دیجیتال حساسیت وجود دارد. پول‌شویی و اخلال در نظام‌های مالی و اقتصادی از دلایلی بود که دولت‌مردان و قانون‌گذاران را به قانون‌گذاری و اعمال محدودیت‌هایی برای کنترل بازارهای ارز دیجیتال واداشت.

 

نظارت و کنترل صرافی‌های ارز دیجیتال نیز از این ‌دست دغدغه‌هاست که سرمایه‌گذاران و کاربران حرفه‌ای صرافی‌های ارز دیجیتال، به آن توجه دارند. یکی از نهادهایی که در ایران مسئولیت مستقیم نظارت و کنترل بر فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران دارد، پلیس فتا است. بسیاری از کاربران و سرمایه‌گذاران ایرانی پیگیر این مسئله هستند که کدام صرافی‌های ارز دیجیتال مورد تأیید پلیس فتا هستند؟ ما در این مقاله سعی داریم به موضوع نظارت و کنترل پلیس فتا بر صرافی‌های ارز دیجیتال و صرافی‌های ارز دیجیتال مورد تأیید پلیس فتا بپردازیم. با ما همراه باشید.

قوانین مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران

از چالش‌های صرافی‌های ارز دیجیتال که به کاربران خدمات مربوط به خرید و فروش ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند، قانونی یا غیرقانونی بودن و نظارت و کنترل بر آن‌ها است. ازآنجاکه قوانین ایران درمورد صرافی‌های ارز دیجیتال سکوت کرده‌اند، بر اساس ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان ‌جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد». راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتال، جرم نیست. ضمن این‌که در همین اواخر صحبت‌هایی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر طرح و تصویب قانون ساماندهی ارزهای دیجیتال صورت ‌گرفته است که تصویب آن به تسهیل و تأیید فعالیت‌های صرافی‌های ارز دیجیتال کمک می‌کند.

defee6aa-cc47-450e-b926-6283df6618ea

یکی از این صحبت‌ها، اظهارنظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تاریخ ۲۳ آذر ۱۴۰۰ است که گفته: «تأخیر در صدور مجوز صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال مورد پذیرش مجلس نیست و نباید به بهانه نظارت و صدور مجوز، سرعت فعالیت کسب‌وکارهای مجازی را کند کرد. باید برای انجام کسب‌وکارها در فضای مجازی الزامات حاکمیت رعایت شود؛ اما نباید این مجوزها همچون سرعت‌گیری در مسیر حرکت آنها بوده و کارشان را با کندی مواجه کند. در تمام دنیا بر کسب‌وکار مجازی نظارت می‌شود لذا ما با اصل نظارت موافقیم، شک نداریم و حتماً باید انجام شود اما مخالف این روشی هستیم که در ذیل نظارت به دلیل گرفتن یک کد، فضای کسب‌وکارشان تحت‌تأثیر قرار گیرد».

محمدرضا پورابراهیمی همچنین افزوده‌است: «وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و بانک مرکزی جلسه گذاشته و تأکید کردیم که باید با ارائه راهکاری ضمن نظارت بر کسب‌وکارهای فضای مجازی، در سریع‌ترین زمان ممکن مجوزها برای فعالیت کسب‌وکارهای مجازی صادر شود تا فعالیت آنها با کندی مواجه نشود. راهکارها و ساختارها و بسترهای تخصصی برای صدور مجوز وجود دارد. قطعاً باید تمام پلتفرم‌ها در فضای مجازی برای انجام فعالیت‌هایشان مجوز حاکمیتی بگیرند، منتها اگر پروسه صدور مجوز باعث کندی در کار آنها شود، مورد پذیرش ما نیست».

01686726-a1b0-4cbd-ad0e-61e393d74385

گمانه‌زنی‌هایی نیز در مورد عرضه ارز دیجیتال ملی صورت ‌گرفته‌است که در صورت تحقق، تأثیر مثبتی بر فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال گذاشته و مانع فعالیت این صرافی‌ها نیز نمی‌شود. در این صورت مثلاً اگر کاربری نیاز به خرید اتریوم داشته باشد، بدون نگرانی از امنیت و اعتبار به صرافی‌هایی که تحت‌نظر قوانین ایران فعالیت می‌کنند، مراجعه می‌کند.

ویژگی‌های مهم صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی

از ویژگی‌های مهم صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی یکی بالابودن تعداد کاربران آن‌هاست که نشان‌دهنده اعتماد تعداد افراد زیادی به صرافی مدنظر است. دیگر ویژگی مهم صرافی معتبر ارز دیجیتال معتبر ایرانی، حجم بالای معاملات در آن صرافی است. این نیز بیانگر اعتماد و نیز مقرون‌به‌صرفه بودن معامله در آن صرافی است. ویژگی مهم سومی که اعتبار صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی را نشان می‌دهد، نظرات مثبت و اعلام رضایت کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال در شبکه‌های مجازی مختلف است. ویژگی مهم چهارم صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر ایرانی این است که پلیس فتا و نهادهای نظارتی بر آن نظارت داشته باشند.

صرافی‌های ارز دیجیتال مورد تأیید پلیس فتا کدام‌اند؟

همان‌طور که گفته شد قوانین ایران طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، در برابر ارزهای دیجیتال و صرافی‌های ارز دیجیتال سکوت کرده‌اند؛ بنابراین پلیس فتا نیز درمورد این ارزها و صرافی‌های ارائه‌دهنده این ارزها، هیچ‌گونه جرم‌انگاری نکرده است ولی بااین‌حال بر فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال نظارت دارد تا از هرگونه سوءاستفاده و کلاهبرداری از طریق این صرافی‌ها برخورد و جلوگیری کند. مثلاً اقدام پلیس فتا در رابطه‌ با یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی به نام کریپتولند که به‌عنوان صرافی ارز دیجیتال اقدام به عرضه کوین جعلی و کلاهبرداری از کاربران خود کرده بود که پلیس فتا در اقدامی نظارتی، این صرافی را پلمب کرد.

پلیس فتا در سایت خود درمورد صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی ابراز داشته است: «ارزهای دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه دولتی و بانکی بوده لذا سرمایه‌گذاری دراین‌رابطه با مخاطراتی همچون بلوکه شدن دارایی‌ها و انواع کلاهبرداری مواجه است. باتوجه‌به اینکه صرافی‌های آنلاین خارجی در ایران نمایندگی ندارند، امکان مسدودی حساب کاربری و سرمایه کاربران ایرانی در این صرافی‌ها به بهانه‌های مختلف ازجمله احراز هویت وجود دارد».

همچنین پلیس فتا درمورد احراز هویت در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی آنلاین گفته است: احراز هویت مشتری (Know Your Customer) یا به‌اختصار KYC، به‌منظور جلوگیری از پول‌شویی و فعالیت‌های مجرمانه، بر طبق قوانین ضد پول‌شویی (AML) دولت‌ها تنظیم می‌شود. به طور خلاصه به معنی شناخت مشتریان وب‌سایت صرافی آنلاین است. فرایندهای احراز هویت همچنین ابزاری برای شناسایی و جلوگیری از رفتارهای مجرمانه در سراسر جهان است. اثبات هویت و موقعیت جغرافیایی مشتریان و مدارک شغلی مشتریان از مراحل KYC است که در زمان تأیید مشتریان، باید به نسبت میزان ریسک آنها دسته‌بندی شوند و مشخص شود که آنها چه نوع مشتریانی هستند.

باتوجه‌به این اظهارنظرهای پلیس فتا، می‌توان گفت نظارت پلیس فتا بر صرافی‌های ارز دیجیتال ایران کاملاً جدی است و دستورالعمل‌هایی برای صرافی‌های ارز دیجیتال و کاربران آن‌ها دارد. موید این نظارت و ارائه دستورالعمل‌ها به صرافی‌های ارز دیجیتال، ادعای مطرح شده صرافی ارز دیجیتال تبدیل در بخش سؤالات متداول سایت خود است که گفته: تبدیل دارای درگاه پرداخت قانونی و کد مالیاتی است و تحت نظارت نهادهای نظارتی مانند پلیس فتا عمل می‌کند.

کدام صرافی‌ها تحت نظارت پلیس فتا هستند؟

می‌توان گفت اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال که اسم‌شان معروف است و یک صرافی معتبر ارز دیجیتال ایرانی محسوب می‌شوند، تحت نظارت و تأیید پلیس فتا فعالیت می‌کنند. می‌توان صرافی تبدیل را که سابقاً اسم آن آمد، مثال زد. از دیگر صرافی‌هایی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد که تحت‌نظر پلیس فتا کار می‌کنند و دستورالعمل‌های احراز هویتی آن را رعایت می‌کنند، صرافی ارز دیجیتال والکس و نوبیتکس است.

کلام آخر

از دغدغه‌های اصلی فعالین بازار ارزها دیجیتال ایرانی، امنیت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است. مجلس شورای اسلامی و نهادهای مربوطه پیگیر ایجاد سازوکار و وضع قوانین برای فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی هستند.

پلیس فتا طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، فعلاً هیچ‌گونه جرم‌انگاری درمورد فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی نکرده است و فقط بر آن‌ها نوعی نظارت و کنترل دارد و با متخلفین در این صرافی‌ها برخورد می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید