شمانیوز
شما نیوز

زمان دقیق واکسیناسیون گروهای شغلی مختلف اعلام شد

جدول زمانبندی واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران اعلام شد.

واکسیناسیون و ایمن سازی به تزریق و استفاده واکسن گفته می‌شود که با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت یا کاهش عوارض بیماری در شخص یا ایجاد ایمنی طبیعی با تزریق آنتی بادی یا آنتی ژن به دست می آید. واکسیناسیون اقدام مهمی است که به وسیله آن با هزینه ی کم می توان از ابتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کرد. گفتنی است واکسیناسیون موجب ایجاد ایمنی فعال در برابر عوامل بیماری زا در بدن می شود. در واقع واکسیناسیون این کار را به وسیله تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عوامل بیماری زا انجام می‌دهند.

 

وزارت بهداشت از اسفند ۹۹ تزریق واکسن کرونا به همنوعان ایرانی را آغاز کرده و تاکنون اندکی از افراد توانستند این واکسن را دریافت کنند به همین ترتیب زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران به شرح زیر اعلام شده است.

 

فاز اول حدود یک و نیم میلیون نفر

 در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در حدود ۹۹ کارکنان مستقیم تفصیل متوفیان کرووید ۱۹ پرسنل آزمایش آزمایشگاه های کوبید و نمونه بردار ها و کارکنان قطر و به حوزه بهداشت واکسینه شدند کارتون خطر اول بازی درمانی و پزشکی عملیاتی اورژانس ای کشور مرکز نگهداری سالمندان جانبازان معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ واکسینه شدند و سایر کارکنان بیمارستان های بستری کننده کوبید ۱۹ تا پایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می‌شوند.

 

 فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود ۱۲ میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۳۸۰ سال از اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰ را شامل می‌شوند همچنین در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۵ تا ۷۹ سال واکسین خواهند شد در ابتدا اولویت با سنین بالاتر است همچنین تا پایان تیرماه افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسیناسیون خواهند کرد در تیر و مرداد ۱۴۶۴ سال واکسن را دریافت می کنند.

 

 فاز سوم حدود ۴ میلیون نفر

گفتنی است که در فاز ۴ واکسیناسیون کرونا حدود ۴ میلیون نفر واکسن تزریق می کنند در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان ها و مراکز تادیب پرسنل پلیس نظامیان و سربازان در پادگان ها گرمخانه ها کمپ های معتادین و مهاجرین پرسنل بانکها حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می‌شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

 

فصل چهارم حدود ۴۰ میلیون نفر

با کسر جمعیت فاز دوم گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال در شهریور ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند و در مهر ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود در آبان ۱۴۰۰ هم گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹ سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می کنند همین عمل برای گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال در آذر امسال انجام خواهد شد دردی ۱۴۰۰ هم گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال واکسن را دریافت خواهند کرد

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied