شمانیوز

معاون صمت استان مرکزی در حالی ذخیره احتمالی معدن دالی را ۱۲ میلیون تن اعلام می‌کند که نماینده مردم دلیجان در مجلس می‌گوید محیط زیست آلودگی معدن را اعلام کرده است

 

به گزارش شمانیوز، راوه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلیجان در استان مرکزی است که در دهستان دودهک قرار دارد که براساس آمار موجود، تعداد جمعیت این روستا در سال 1399 بالغ بر 2000 نفر است که حدود یک سوم جمعیت روستای شهرستان دلیجان را در خود جای داده و از بزرگترین روستاهای شهرستان دلیجان است.

معدن "دالی " با مجوز برداشت دو عنصر فلز "طلا" و "مس" از جمله معادنشهرستان دلیجان به شمار می‌رود که این روزها فعالیت یا عدم فعالیت آنمحل مناقشه قرار گرفته به طوری که از یکسو برخی مسئولان دولتی همچونمتولیان صنعت و معدن استان مرکزی آن را دارای مجوز دانسته و فعالیت چنین معدنی را قانونی می‌دانند و از سوی دیگر نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس به دلیل مخالفت مردم که آن را یک تهدید زیست‌محیطی می‌دانند با فعالیت معدن دالی در راوه دلیجان مخالف است.

سید کمال فدائیفروتن معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به فعالیت معدن دالی در راوه شهرستان دلیجاناظهار داشت: یکی از معادن مهم که در گروه 6 قرار دارد معدن دالی واقع درمنطقه استان مرکزی، شهرستان دلیجان، در 8 کیلومتری روستای راوه دارایوسعت 5.8 کیلومتر مربع و با اکتشاف دو کانی موادمعدنی مس و طلا است، ولی چون وضعیت طلای آن مشخص نیست اما آنچه در وضعیت ظرفیت پروانه سالیانه معدن درج شده " مس" با ذخیره قطعی 5 میلیون تن و ذخیره احتمالی آن 12 میلیون تن است.

وی افزود: این معدن یک مجوز بهره برداری دارد که مجوز بهره‌برداری آن سالیانه حدود 480 هزارتن در سال است که با توجه به عیار و ذخیره مناسب معدن می‌تواند با فعال شدن آن و با توجه به نرخ مس در دنیا، در حوزه ارزی موثر خواهد بود. معادن مس ما در سه شهر ساوه، زرندیه و دلیجان قرار گرفته است که در دلیجان یک معدن دیگر به جز این معدن "دالی " فعال است ولیدر ساوه و زرندیه درحال کار اکتشافی است و در ساوه سه معدن فعال مسداریم که واحد فرآوری در آنها فعال است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به روند صدور پروانه‌های این معدن گفت: پروانه اکتشاف این معدن سال 1384 صادر شده که ثبت محدوده آن حداقل مربوط به دو سال قبل یعنی سال 1382 بوده که درواقع یک معدن قدیمی است که کار اکتشاف تکمیل و گزارش پایان اکتشاف صادر و باتوجه به اینکه معدن مس و طلا بوده پرونده آن به تهران ارسال و به شورای عالی معادن کشور به عنوان عالی ترین رکن در حوزه معادن که اعضایی مانند سازمان‌های منابع طبیعی، محیط زیست، صمت و برخی نمایندگان دارد ارجاع شده است.

وی ادامه داد: گواهی کشف و ذخیره این معدن دالی سال 89 توسط شورایعالی معادن بررسی و تصویب و ابلاغ شده است و استان هم به واسطه این تائید پروانه و گواهی کشف را صادر کرده است و در برج 6 (شهریور) سال 1391 پروانه بهره برداری صادر شده است که می‌بینید یک معدن قدیمی داریم که مجوزهای اولیه دهه 80 و در سال 91 مجوز رسمی آن (پروانه بهره برداری) صادر شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به برخی انتقادات به فعالیت معدن دالی گفت: برخی می‌گویند این معدن مجوزنداشته که چنین چیزی صحیح نیست زیرا اگر استان هم اشتباه کند چونموضوع در شورای عالی معادن کشور مورد تائید قرار گرفته هیچ خللی راجعبه صدور مجوزهای معدن وجود ندارد.

وی افزود: نوع روند در این محدوده ماده معدنی کمترین تخریب را دارد، بنابراین سطح تخریب این معدن بسیار کم است یعنی همکاران ما که بررسی کردند شعاع تخریب معدن 400 متر است که کمترین سطح تخریب را دارد. اشاره شده بود شاید فعالیت و تخریب شیمیایی داشته باشد که البته در یک معدن 2 کار بیشتر نداریم عملیات استخراج و عملیات حمل و بارگیری به محل دیگری که یعنی هیچ کار شیمیایی نداریم چراکه این ماده به مراکز فرآوری بارگیری و ارسال می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی  ادامه داد: درباره اب و مصرف آب منطقه هم طی جلسه ای که در سازمان محیط زیست استان تشکیل شد، نماینده آب منطقه ای حضور داشت و درخصوص وضعیت موافقت خود اعلام کرد این شرکت مجوز استخراج 7 لیتر بر ثانیه را گرفته و چون مجوزهای لازم را گرفته دخل و تصرفی در آب منطقه ندارد.

فروتن خاطرنشان کرد: سازمان امور اراضی هم اعلام کرده چون در محدوده معدن درختان و گیاهان ممنوع‌القطع وجود ندارد از نظر ما فعالیت معدن بلامانع است، ما به عنوان سازمان صمت صد درصد موافق هستیم زیرا مجوزدارد و مجوزهایی را داراست که جای شک و شبهه نیست.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی  تصریحکرد: درباره مسائل محیط زیستی باید گفت ابتدا این معدن تصویب شده وبعدها آن منطقه جزو مناطق چهارگانه به حساب آمده یعنی پروانه معدن سال91 صادر شده و سال 92 منطقه جزو مناطق چهارگانه بوده و از سوییگواهی کشف آن سال 84 صادر و تحقیقات و اقدامات در خصوص محدوده خیلی سال‌ها بعد صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: در آن سال روند قانونی درباره معدن صورت گرفته حتی با محیط زیست درباره ابهامات فعالیت معدن انجام شده است و باید بگویم این فعالیت به مردم و کشور با اشتغال زایی و درآمد کارها منفعت دارد. در عین حال، ما و محیط زیست و دیگر نهادها بر مسئله نظارت داریم و درصورت خسارت احتمالی تیمی برای بررسی مراجعه خواهد کرد و درصورت وجود خسارت سریعا دستور توقف و اصلاح و جبران لازم را صادر می‌کند.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس نیز از آلایندگی محیط زیستی معدن دالی انتقاد کرد و اظهار داشت: دو بحث دراین باره وجود دارد، یکی اینکه سازمان محیط زیست رسما و به صراحت باارسال نامه بر موضوع آلاینده بودن این معدن تاکید کرده است.

وی افزود: این درحالیست که مخالفت سازمان محیط زیست هم اخیرا اتفاق افتاده و اعلام شده است که باید آقایان توضیح دهند باتوجه به اینکه متولی اصلی بحث زیست محیطی سازمان محیط زیست است آیا با توجه به وجود این آلودگی که سازمان اعلام کرده می‌توان دنبال امر که به اذعان و گفته آنها توسعه پایدار است رفت یا خیر؟

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: نکته دوم، پایه نظام ما یک نظام مردمی است و به هر کیفیت امروز مردم به این موضوع اعتراضاتی دارند و هیچ یک از مسئولان تا به امروز با مردم صحبت نکرده و درهرحال وقتی بحث اجتماعی داریم و از سوی دیگر مسئله محیط زیستی مطرح است باید متولیان و آقایان توضیح لازم را به مردم و افکار عمومی بدهند.

سلیمی عنوان کرد: ما خادم مردم هستیم و امروز مردم معترض هستند و مسئله اعتراض مردم را به عنوان نماینده همین مردم در منطقه به گوش مسئولان رسانده‌ایم، این دو مسئله که بیان شد را باید در ملاحظات تصمیم‌گیران مورد توجه قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی