شمانیوز

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه چهل‌پاره فرهنگی در حاشیه شهرها با هم در نزاع برای زنده ماندن هستند، گفت: ‌جامعه‌ای بدون هنجار در حاشیه کلان‌شهرها متولد شده است‌.

محسن پیرهادی رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کوچ مردم مناطق محروم‌، روستاها و شهرهای کوچک به کلان‌شهرها به‌امید دست یافتن به زندگی بهتر سبب شکل‌گیری جامعه‌ چهل‌پاره‌ای از نظر فرهنگی اجتماعی در کلان‌شهرها  شدهاست  ‌که به‌ناچار و شاید در ظاهر به‌صورت مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی می‌کنند، اظهار داشت:‌ در باطن به نوعی نزاع همه‌جانبه برای زنده ماندن تن می‌دهند.

وی با ابراز اینکه جامعه ‌بدون خط قرمز فرهنگی‌، اجتماعی و حتی مذهبی ارمغان ناخوشایند پدیده حاشیه‌نشینی کلان‌شهرها است که به‌خاطر عدم بستر‌سازی مناسب میزبان مهاجران مهجوری شده‌اند، افزود: آنها از دیار و شهر خود به‌امید زندگی بهتر به شهر دیگر کوچ کرده‌اند اما حتی کسب درآمد که اصلی‌ترین خواسته آنها بوده به‌خاطر اشباع فرصت‌های شغلی نیز برای‌شان به‌سهولتی که انتظار داشته‌اند میسر نشده است.

‌عضو هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه ‌حاشیه‌نشینی نوعی بی‌توجهی فرهنگی و بی‌قیدی به ارزش‌های اجتماعی و مذهبی و محلی را هم بر زندگی مهاجران غالب کرده است، تصریح کرد: ‌هم شهروندان آن شهر را ناخواسته از ارزش‌ها و فرهنگ‌شان دور کرده ‌و در نهایت سبب شکل‌گیری طبقه اجتماعی با حداقل بهره‌مندی شاخص‌های  برخورداری توسعه‌ای از نظر رفاه اقتصادی‌، اجتماعی و سلامتی شده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه "حاشیه‌نشینی و شکل‌گیری شهرک‌هایی در اطراف کلان‌شهرها و به‌صورت مشخص تهران یکی از موضوعاتی است که ساماندهی آن مورد توجه مسئولان شهری قرار دارد، ارزیابی شما از مقوله حاشیه‌نشینی چیست؟"، ادامه داد: یکی از پاشنه‌آشیل‌های شهر‌نشینی در کشور ما عدم برنامه‌ریزی برای ساماندهی مراکز مهاجر‌نشین شهری است.

پیرهادی با تذکر اینکه "کلان‌شهرهای ما بدون اینکه میزبان مناسبی برای مهاجران دیگر شهرها و روستاها باشند، جمعیت پرشماری را در دل و حاشیه خود جای داده‌اند"، خاطرنشان کرد: ‌بیش از آن که ‌به عواملی برای ارتقای سطح شهرنشینی بدل شده باشند یا تحفه‌ای را جهت زندگی راحت‌تر به مهاجران عرضه کنند‌، هم به امنیت اجتماعی و هم به فرهنگ مردم محلی آن شهر ضربه زده‌اند و توأمان مهاجران را از فرهنگ و ارزش‌های محلی خود دور کرده‌اند.

وی در همین زمینه تأکید کرد: به‌گونه‌ای که نوعی بی‌توجهی فرهنگی و بی‌قیدی به ارزش‌های اجتماعی و مذهبی و محلی را هم بر زندگی مهاجران غالب کرده ‌و هم شهروندان آن شهر را ناخواسته از ارزش‌ها و فرهنگ‌شان دور کرده ‌و در نهایت سبب شکل‌گیری طبقه اجتماعی با حداقل بهره‌مندی شاخص‌های برخورداری توسعه‌ای از نظر رفاه اقتصادی‌، اجتماعی و سلامتی شده است‌.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با تصریح به اینکه همزیستی تحمیلی ‌در نقاط مهاجر‌پذیر‌ شهرها منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی شده و به‌شدت نیازمند تدبیر و ساماندهی جدی است، گفت: این روند که محصول غیر‌مستقیم عدم توسعه متوازن در کشور است، سبب شده است حاشیه شهرها و به‌صورت ویژه شهر تهران شاهد شکل‌گیری شهرک‌ها و حتی شهرهای دیگر شود.

وی با بیان اینکه محصول این سر‌ریزی جمعیت ناهمگون به‌جز ساخت‌وساز‌های غیر‌اصولی و کاسب‌مآبانه شهرک‌های آپارتمانی برای جمعی فرصت‌طلب و شاید درمان بیکاری شماری از مهاجران از نگاه فرهنگی‌، طبقه اجتماعی و اقتصادی  آسیب‌های جبران‌ناپذیری به فرهنگ جامعه زده است، اظهار داشت: دست یافتن به رفاه اقتصادی، داشتن کسب درآمد، زندگی بِروز و آموزش و امید به دستیابی به موقعیت‌های اجتماعی بهتر از جمله عواملی است که سبب کوچ مردم مناطق محروم‌، روستاها و شهرهای کوچک به کلان‌شهرها شده است ‌که عمده ‌این مهاجران ابتدا تهران را به‌عنوان مقصد مورد هدف خود قرار‌ می‌دهند.

پیرهادی با طرح این سؤال که حاشیه‌نشینی چه آسیبی را متوجه شهرها و شهروندان آن می‌کند، پاسخ داد:‌ حاشیه‌نشینی و مهاجر‌پذیری کلان‌شهرها منجر به شکل‌گیری شهرک‌ها و شهرهایی  شده است ‌که ساکنان آن شهروندان نه قرابت فکری‌، فرهنگی با هم دارند و نه هدفشان از مهاجرت به شهر بزرگ و پناه بردن به حاشیه‌نشینی واحد است.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه ‌جامعه‌ بدون خط قرمز فرهنگی‌، اجتماعی و حتی مذهبی ارمغان ناخوشایند پدیده حاشیه‌نشینی کلانشهرها است، گفت: ‌حاشیه شهرها بدون بستر‌سازی مناسب میزبان مهاجران مهجوری شده‌اند که از دیار و شهر خود به‌امید زندگی بهتر به شهر دیگر کوچ کرده‌اند اما حتی کسب درآمد که اصلی‌ترین خواسته آنها بوده به‌خاطر اشباع فرصت‌های شغلی نیز ‌برای‌شان به‌سهولتی که انتظار داشته‌اند ‌میسر نشده است.

وی با ابراز اینکه آنچه در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری در این سالها مغفول مانده ‌عدم تقدم دادن به منافع ملی بر منافع منطقه‌ای است‌، تصریح کرد: حاشیه‌‌نشینی و مهاجر‌پذیری در کلان‌شهرها یکی از این موارد است که به‌شدت نیازمند نظارت و مدیریت جدی است.

‌رئیس فراکسیون مدیریت شهری‌ مجلس با بیان اینکه رفع کاستی‌های آموزشی‌، انتظامی‌، اجتماعی و فرهنگی این مناطق اولویتی است که ‌ مدیران شهری نباید از آن غفلت کنند، تأکید کرد: ‌مدیران شهری باید توجه داشته باشند پرداختن به موضوع مهاجران و حاشیه‌نشینان شهرها در دایره مسئولیت آنها تعریف می‌شود و ضروری است هرچه سریع‌تر نواقص را رفع کنند و با بستر‌سازی مناسب حاشیه‌های شهر‌ها را به محلی مناسب برای زندگی مهاجران بدل کنند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی