شمانیوز

در این مقاله که توسط تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده قالیشویی محمودیه تهیه شده است، قصد داریم تا اطلاعاتی را درخصوص PH مواد شوینده مناسب برای شستشوی فرش به شما آموزش دهیم.

با نگاهی به گذشته، حتما متعجب می شوید که بسیاری از دروسی که در مدرسه آموخته ایم، بعداً در زندگی ارزشمند بوده اند. به عنوان مثال کسانی که در صنعت قالیشویی فعالیت می کنند، یک زمینه خوب و کلی از شیمی برای کار خود دارند. این اطلاعات شامل شناخت تمام مواد شیمیایی مورد استفاده در شستشوی فرش و همچنین اطلاع از شرایط استفاده از هر کدام آن هاست.

 

در این مقاله که توسط تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده قالیشویی محمودیه تهیه شده است، قصد داریم تا اطلاعاتی را درخصوص PH مواد شوینده مناسب برای شستشوی فرش به شما آموزش دهیم.

 

آشنایی با شیمی فرش

 

آشنایی با شیمی فرش یکی از اطلاعات اصلی در زمینه شستشوی فرش است. اگرچه مواد اصلی تشکیل دهنده محلول های شستشوی فرش (شامپو فرش ها) مهم هستند اما درک PH محصول و معنی آن، قدم اول است.

دانش در مورد PH برای تکنسین های قالیشویی ضروری است. این اطلاعات به آن ها اجازه می دهد بهترین محصول را برای انواع لکه ها و انواع فرش ها انتخاب کنند.

 

pH چیست؟

 

برای درک بهتر، می توانیم چنین بگوییم که در صنعت قالیشویی از PH برای اشاره به میزان اسیدیته یا قلیایی بودن محلول شستشوی فرش استفاده می شود.

PH محدوده ای از 0 تا 14 است که میزان اسیدیته یک محصول را نشان می دهد. محدوده 0 اسیدی ترین حالت و 7 خنثی است (نه اسیدی است و نه قلیایی). محدوده بالای 7 و محصولات با این میزان PH به مقدار زیادی قلیایی هستند.

به علاوه، عدد PH در هر جهت که از عدد 7 (حالت خنثی) دورتر می شود، 10 برابر عدد قبلی افزایش می یابد. به عنوان مثال محصولی که pH 12  دارد، 10 برابر بیشتر از کالایی با PH 11 قلیایی است. برعکس، محلولی که  pH 4  دارد، 10 برابر اسیدی تر از محلول با PH 5 است.

 

pH مناسب برای تمیز کردن فرش

 

هنگام تمیز کردن آلودگی های اسیدی که متداول ترین نوع کثیفی ها هستند، استفاده از مواد شوینده قلیایی توصیه می شود. همچنین برای از بین بردن خاک های قلیایی، بهتر است از یک محلول تمیز کننده اسیدی به طور معمول با pH  2 تا 5 استفاده کنید.

قالیشویی های حرفه ای همچون قالیشویی آجودانیه که مطابق با استانداردهای روز بین المللی فعالیت می کند، برای تمیز کردن عمومی فرش هایی که نسبتاً کثیف شده اند و از الیاف مصنوعی ساخته شده اند (اغلب فرش هایی که در فضاهای مسکونی استفاده می شوند)، یک پاک کننده قلیایی با PH حدود 10 یا کمتر از آن استفاده می کنند.

همچنین تکنسین های خوب قالیشویی در آجودانیه ممکن است برای تمیز کردن بهتر فرش هایی که در مکان های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرند (به عنوان مثال فرش های یک رستوران) از محصولاتی با pH قلیایی یعنی محصولات شوینده فرش با pH حدود 12 استفاده می کنند. اما از آن جایی که تکنسین های قالیشویی های حرفه ای دوره های مختلف آموزشی را طی می کنند، ابتدا اطمینان حاصل می کنند که استفاده از مواد شیمیایی با این سطح از قلیایی بودن، به فرش ها آسیب نمی رسانند.

توجه کنید که شستشوی فرش های دستباف به دقت بیشتری نیاز دارد. تکنسین های قالیشویی در محمودیه هنگام شستشوی فرش های بافته شده از منابع طبیعی مانند پشم یا پنبه از یک محلول شیمیایی خنثی یا کمی قلیایی استفاده می کنند. این انتخاب به محافظت از الیاف فرش و رنگ آن کمک می کند.

 

15613

 

تطبیق فرش با مواد شوینده

 

اگرچه از پاک کننده های قلیایی بیشتر در تمیز کردن فرش استفاده می شود اما در مواردی، استفاده از یک محصول اسیدی بهتر عمل می کند. به عنوان مثال اگر فرشی با مواد شوینده قلیایی شستشو داده شود، ممکن است مواد شوینده قلیایی در فرش باقی بماند. این موضوع می تواند منجر به کثیف شدن سریع تر فرش شود، چرا که باقیمانده مواد قلیایی در فرش همچون آهنربا عمل می کند و خاک را به سرعت به سمت الیاف فرش جذب می کند.

همچنین یک محلول اسیدی ممکن است به بخش های قلیایی آسیب برساند تا بتوان آن را از فرش خارج کرد. در اغلب موارد قالیشویی های حرفه ای با استفاده از سیستم کپسوله سازی از این مشکل جلوگیری کنند.

 

کدام نوع مواد شوینده برای کدام نوع فرش مناسب است؟

 

قبل از انتخاب مواد شوینده با سطح PH خاص برای تمیز کردن فرش، باید بدانید که با چه نوع الیافی کار می کنید. آزمایشات مختلفی وجود دارد که می توان نوع الیاف فرش را تشخیص داد. تکنسین های حرفه ای قالیشویی ها می توانند به راحتی نوع الیاف را شناسایی کرده و مواد شوینده متناسب با آن را انتخاب کنند.

امروزه 95 درصد از تمام الیاف مورد استفاده در فرش ها، مصنوعی است. (نایلون، پلی استر یا الفین) نایلون متداول ترین آنها است. برای شستشوی فرش هایی با این الیاف، یک پاک کننده با PH بیشتر از 10 توصیه می شود. اگر فرش فقط کمی کثیف شده باشد، یک پاک کننده خنثی (PH7) نیز موثر است.

 

انتخاب مواد شوینده براساس نوع آلودگی

 

تکنسین های حرفه ای قالیشویی جردن همچنین نوع خاک و کثیفی را نیز تعیین می کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد، اکثر آلودگی های فرش ها اسیدی هستند. (مواد غذایی، نوشیدنی ها، مایعات بدن و ...) برای پاک کردن این موارد، به یک پاک کننده خنثی تا قلیایی نیاز خواهید داشت. سایر آلودگی ها مانند شن با یک پاک کننده خنثی یا قلیایی از بین می روند.

 

1397070812150330815536744 - Copy - Copy - Copy (2)

 

شستشوی ایمن فرش با یک قالیشویی خوب در جردن

 

علاوه بر موارد فوق همچنین سن فرش، رنگ، میزان سایش و غیره ملاحظات دیگری هستند که بر میزان pH مواد شوینده فرش تاثیر می گذارند. شما می توانید به طور کاملا حرفه ای و ایمن، فرش های خود را با قالیشویی محدوده محمودیه تمیز کنید.

 

قالیشویی توحید

 

تکنسین های باتجربه قالیشویی توحید که دوره های مختلف را گذرانده اند، به خوبی می دانند که کدام مواد شوینده برای کدام نوع فرش ها مناسب هستند. بنابراین شما می توانید با خیال راحت فرش های خود را به ما بسپارید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی