شمانیوز

احتمال تعویق آزمون کارشناسی ارشد 1400 با بدتر شدن اوضاع کرونا در کشور و به ویژه تهران بالاتر می رود.

احتمال تعویق آزمون کارشناسی ارشد 1400 با بدتر شدن اوضاع کرونا در کشور و به ویژه تهران بالاتر می رود.سایه ویروس کرونا بیش از یک سال است که بر کشورماه سنگینی می‌کند. از همان لحظه که حضور ویروس کرونا در کشور اثبات شد، داستان تعویق کنکورهای دکتری و ارشد و سراسری هم آغاز شد.

امسال نیز، هر چه به زمان برگزاری کنکور ارشد 1400 بیشتر نزدیک می‌شویم، تعویق آزمون کارشناسی ارشد 1400 به دلیل شیوع کرونا موضوعی است که بیشتر به آن پرداخته می‌شود و در این راستا کمپین تعویق کنکور ارشد شکل گرفته است.

 

در این مطلب قصد داریم به تحلیل احتمال تعویق کنکور ارشد ۱۴۰۰ بپردازیم.

 

آیا تعویق کنکور ارشد ۱۴۰۰ امکان‌پذیر است؟

 

در سال 99، در گام اول کنکور دکتری چندین بار تعویق شد و به تبع آن کنکور کارشناسی ارشد هم با چندین بار تغییر زمان برگزاری مواجه شد.

اما به نظر می‌رسد داستان برگزاری کنکورهای 1400 متفاوت است و سازمان سنجش به این سادگی‌ها تن به تعویق این آزمون‌ها نخواهد داد. مثال بارز آن هم برگزاری کنکور دکتری 1400 در اسفندماه سال گذشته بود. علی‌رغم اعتراض گسترده داوطلبان آزمون دکتری و درخواست تعویق آزمون از سوی 70 درصد از داوطلبان، کنکور در موعد مقرر برگزار شد و این سازمان به نظر شرکت‌کنندگان آزمون وقعی ننهاد.

 

شاید شما هم با ذکر این مثال و گذاشتن آن در کنار آزمون استخدامی در دی‌ماه و برگزاری کنکور فراگیر در بهمن‌ماه به این نتیجه رسیده باشید که لابد کنکور کارشناسی ارشد 1400 هم بی‌بروبرگرد در همان موعد مقرر برگزار خواهد شد و خبری از تغییر زمان برگزاری کنکور ارشد نیست؛ اما بهتر است کمی صبر کنید و از احوال آزمون وکالت بپرسید.

 

سازمان سنجش آموزش کشور در سیاستی عجیب و یک‌ بام و دو هوا، آزمون وکالت را که قرار بود در همان اسفندماه 99 و یک هفته بعد از کنکور دکتری برگزار شود، به دلیل طغیان ویروس کرونا به تاخیر انداخت و برگزاری آن را به زمانی دیگر موکول کرد!

 

همین موضوع باعث شد تا باز هم چراغ امید در دل داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد روشن شود و طرفداران تعویق این آزمون را به جنب‌و‌جوش بیندازد. البته قطعاً نظر هر متخصص مشاوره آزمون کارشناسی ارشد این است که داوطلبان این کنکور، بدون توجه به این مسائل و با دقت تمام، مشغول مطالعه و کسب آمادگی برای این آزمون باشند؛ چرا که آزمون‌های ماه‌های گذشته نشان داده که هر اقدامی از سوی سازمان سنجش ممکن است. اما این موضوع بدین معنا نیست که تعویق آزمون کارشناسی ارشد امکان‌پذیر نیست!

 

البته بهتر است به یک اختلاف مهم در کنکور دکتری و کارشناسی ارشد هم توجه داشته باشیم. در کنکور دکتری، بخش مهمی از گزینش مربوط به مصاحبه این آزمون است و مرحله مصاحبه دست کم یکی دو ماه زمان نیاز دارد، اما کنکور کارشناسی ارشد این طور نیست و در نتیجه تعویق آن ساده‌تر و عملی‌تر خواهد بود.

 

کمپین تعویق کنکور ارشد 1400 چه دلایلی دارد؟

 

دلایل داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد هم مانند داوطلبان آزمون دکتری، بیشتر متوجه مسئله تزریق واکسن و احتمال تغییر شرایط کرونایی در ماه‌های آینده است. این داوطلبان هم معتقدند که به تاخیر انداختن چندماهه این کنکور باعث می‌شود تا واکسیناسیون گسترده‌تری صورت پذیرد و در نتیجه احتمال ابتلای داوطلبان کنکور کاهش یابد.

 

در سوی دیگر هم البته مخالفان تعویق این آزمون قرار دارند. کسانی که حسابی برای این آزمون خوانده‌اند و حالا می‌خواهند از شر کنکور خلاص شده و به سراغ گرفتن کارنامه و مشاوره انتخاب رشته ارشد بروند. این افراد هم گرچه مخالفت سفت و سختی با تعویق کنکور ندارند اما معتقدند که کار کرونا با یکی دو ماه تعویق کنکور راه نخواهد افتاد و این ویروس منحوس حالا حالاها دست از ما برنمی‌دارد؛ پس بهتر است هر چه زودتر آزمون را پشت سر بگذاریم و به سراغ کارهای دیگرمان برویم.

 

موضوع دیگر هم رشته‌هایی است که دارای مرحله عملی در آزمون کارشناسی ارشد هستند. هر سال این داوطلبان با برگزاری آزمون کتبی سنجش در فصل بهار، فرصت کافی دارند تا پس از گذر از این مرحله، خود را برای حضور در آزمون عملی آماده کنند. اما سال گذشته فاصله اندک بین آزمون سنجش و مرحله عملی حسابی داوطلبان این رشته‌ها را در مضیقه قرار داد. بنابراین، داوطلبان این رشته‌ها هم احتمالاً از مخالفین تعویق کنکور ارشد 1400 هستند.

 

چه کسی درخصوص تعویق آزمون کارشناسی ارشد تصمیم می‌گیرد؟

 

با توجه به این که تعویق کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ به دلیل شیوع کرونا ممکن است صورت گیرد، قطعاً تنها تصمیم‌گیرنده در این خصوص ستاد ملی کروناست. سازمان سنجش در این زمینه تابع تصمیمات ستاد است و نقش اجرایی دارد.

بنابراین، برای اعتراض جهت تغییر تاریخ آزمون ارشد باید این مورد به ستاد کرونا اعلام شود.

 

حرف آخر

 

به عنوان نکته پایانی در زمینه تعویق آزمون کارشناسی ارشد 1400 باید به این مسئله توجه کنیم که وضعیت کرونا بسیار لحظه‌ای است و نمی‌توان از قبل برای تعویق یا عدم تعویق یک رویداد برنامه‌ریزی کرد. از این رو لازم است بهترین توصیه به داوطلبان، همان مطالعه درست و دقیق برای کنکور است!

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی