شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

کیفیت نگارش پایان نامه

دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر از آن زمانی که دوران تحصیل شان در حال اتمام است باید پلیان نامه ارائه دهند . این پایان نامه برای اخذ مدرک تحصیلی لازم است .ارائه و در نتیجه دفاع ، از مهم ترین مراحل پایانه نامه است ، اگر پایان نامه خوب باشد و نظر داوران را جلب کند میتواند جز مقالات علمی از آن استفاده کرد . پایان نامه بایداصولی و با نگارش درست نوشته شود.

دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و بالاتر از آن زمانی که دوران تحصیل شان در حال اتمام است باید پلیان نامه ارائه دهند . این پایان نامه برای اخذ مدرک تحصیلی لازم است .ارائه و در نتیجه دفاع ، از مهم ترین مراحل پایانه نامه است  ، اگر پایان نامه خوب باشد و نظر داوران را جلب کند میتواند جز مقالات علمی از آن استفاده کرد . پایان نامه بایداصولی و با نگارش درست نوشته شود.

برای ارائه یک پایان نامه خوب باید در ابتدا پرسش مناسبی را انتخاب کنید و موضوع پایان نامه پاسخ به آن باشد. انتخاب یک پرسش خوب می تواند پایان نامه شما را از حالت کسالت آوری خارج کند.

 

در نگارش و ارائه پایان نامه اصول و قائده خاصی دارد که باید با توجه به قوانین دانشگاه محل تحصیل انجام شود. این قوانین ممکن است در دانشگاه های هر شهر متفاوت باشد .

 

مراحل ارائه پایان نامه

 

 

 • انتخاب موضوع پایان نامه :
   

ابتدا باید موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه مند هستید و میتوانید به خوبی آن را شرح دهید . عنوان پایان نامه باید مختصر و مفید باشد و کسالت بار نباشد ، چون این پایان نامه جامع بوده وافرادی با سطح تحصیلی متفاوتی  ممکن است از آن استفاده کنند.
 

 • موضوع پایان نامه تکراری نباشد:
   

  موضوع پایان نامه باید با تخصص استادان راهنما و مشاور انتخابی مرتبط باشد.

  موضوع پایان نامه باید با رشته تحصیلی و گرایش تخصصی دانشجو مرتبط باشد.

  با توجه به اینکه حداکثر 2 نمره از نمره کل پایان نامه مربوط به ارائه مقاله می باشد، دانشجویان بایدنگارش مقالـه را از شروع مراحــل پیشنهادی مــوضوع انجام پایان نامه مدنظر قرار دهند و به تحقیق بپردازند و موضوعی را انتخاب نمایند که امکان استخراج مقاله را داشته باشد.

  دانشجویان می توانند برای پایان نامه از موضوعاتی استفاده کنند که شامل اولویت های تحقیقاتی سازمانهـــای دیگر باشــد برای دریافت کمک هزینه.

 

 • انتخاب استاد راهنما و مشاور:
   

استادی را نتخاب کنید که تخصص کافی در زمینه موضوع شما داشته باشد و آن را به عنوان استاد راهنما نتخاب کنید. در این مرحله لازم است که تحقیقات و اقدامات خود را با استاد راهنما در میان بگذارید .
 

مطابق با قوانین سازمان تآمین اجتماعی ملزوم است تصویر کارت ملی، صفحه اول شناسنامه ،صفحه اول دفترچه بیمه، آخرین حکم کار گزینی این دسته از اساتید به کارشناس تحصیلات تکمیلی تحویل داده شود و همچنین جهت پرداخت حق الزحمه شماره حساب بانکی ایشان به امور پژوهشی اعلام گردد.

 

 • تکمیل فرم انتخاب موضوع پایان نامه و ارائه به مدیر گروه
   

دانشجو باید عنوان موضوع پایان نامه خود با رعایت قوانین مطرح کند . برای اطمینان از تکراری نبودن موضوع پایان نامه باید به سایت پایگاه های مرتبط مراجعه کند و موضوع و کلمات کلیدی خود را در آنجا جستجو کند. از نتایج جستجو پرینت گرفته و ضمیمه فرم تصویب موضوع پایان نامه نمائید. بعد ازتایید موضوع پایان نامه توسط مدیرگروه ، می بایست ظرف مدت حداکثر 2 هفته دانشجو اقدام به آماده سازی پرپوزال خود کند ، زیر نظر اساتید راهنما و مشاور . و جهت مطرح شدن در شورای تخصصی گروه به مدیرگروه مربوطه تحویل دهد.

 

 • تکمیل پپروپزال زیر نظر استاد راهنما و مشاور و ارائه پرپوزال به گروه تخصصی
   

پرپوزال (طرح تحقیق)، فرم پیشنهاد تحقیق پایان نامه است ، که دانشجو باید با هماهنگی استادان راهنما در خصوص موضوع پایان نامه موارد خواسته شده در آن از قبیل: بیان مساله، اهداف، روش کار، سوابق تحقیق و … را به طور کلی تکمیل کند. مبنای تصویب موضوع پایان نامه، همین فرم است. عنوان پایان نامه خود باید به نحوی انتخاب شود که کوتاه باشد بیان کننده خوبی برای موضوع پایان نامه باشد.

زمان و مکان در آن ذکر شده باشد.

 از عبارت‌هایی مانند بررسی، ارائه و ارزیابی در ابتدای عنوان استفاده نشود.

در این فرم باید ثابت کنید که بهترین فرد برای ارائه این پروژه هستید.

فایل پروپوزال خود را برای تایید به مدیر گروه ایمیل کنید و تایید اولیه را اخذ کنید.

پروپوزال را به تصویب برسانید و برای تایید کمیته گروه اقدام کنید. فرم را به مدیر گروه تحویل دهید.

پرپوزال بدون امضاء اساتید راهنما پذیرفته نخواهد شد.

پریوزال باید در زمان مقرر تحویل داده باشد در غیر این صورت هیچ عذری قابل قبول نیست.

برای دریافت فرم پریوزال باید به وب سایت واحد و در قسمت فرم های پایان نامه بروید و دانلود کنید.

 

 • اخذ کد و دریافت نامه کدینگ:
   

پس از تایید دانشگاه ، پروپوزال های مربوطه در سایت پایان نامه های دانشگاه ثبت می شود و کد اخذ شده به کارشناس پژوهش ارسال می گردد. سپس بعد خالی بودن ظرفیت اساتید دانشجو می بایست 2 هفته پس از برگذاری شورای پژوهشی به واحد پژوهش مراجعه کند. دانشجو 6 ماه پس ازتاریخ دریافت کد مجاز به دفاع می باشد.

 

 • نگارش پایان نامه
   

پس از تأئید نهایی طرح تحقیق در شورای پژوهشی دانشگاه، دانشجویانی که پرپوزال آنها تصویب شده است به همراه کد پایان نامه آنها اعلام می گردند. دانشجو باید تمامی قوانین ذکر شده را رعایت کند در غیر این صورت پایان نامه از دانشجو تحویل گرفته نمی شود.

زمانی که تمامی فصول پایان نامه نگارش شد باید یک نسخه کامل از آن به صورت تایپ شده تحویل استاد راهنما شود تا مورد بررسی و رفع نقص گردد.

 

 • اعلام آمادگی دفاع و داوری پایان نامه

 

دانشجویان 6 ماه پس از تاریخ تصویب پروپوزال می توانند از پایان نامه خود دفاع نماینــد. که به صورت زیر است:

برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه

ثبت نمره نهایی

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی