شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

نکاتی برای نگهداری بهتر از وسایل برقی جدید در آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است و هرچقدر که وسایل و دکوراسیون آن سالم و بدون نقص باشند، حسی خوشایند و با آرامش به همراه دارد. ما در این نوشتار تلاش کرده‌ایم درباره نگهداری از وسایل برقی آشپزخانه صحبت کنیم، به ویژه اگر آنها را به تازگی خریداری کرده‌اید، چرا که همانطور که می‌دانید نگهداری و استفاده صحیح از وسایل برقی عمر مفید آنها را افزایش می‌دهد. با این مقدمه کوتاه اگر مایل به یادگیری درباره روش‌های نگهداری صحیح از وسایل برقی خانه هستید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است و هرچقدر که وسایل و دکوراسیون آن سالم و بدون نقص باشند، حسی خوشایند و با آرامش به همراه دارد. ما در این نوشتار تلاش کرده‌ایم درباره نگهداری از وسایل برقی آشپزخانه صحبت کنیم، به ویژه اگر آنها را به تازگی خریداری کرده‌اید، چرا که همانطور که می‌دانید نگهداری و استفاده صحیح از وسایل برقی عمر مفید آنها را افزایش می‌دهد. با این مقدمه کوتاه اگر مایل به یادگیری درباره روش‌های نگهداری صحیح از وسایل برقی خانه هستید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

طرز نگهداری از یخچال و فریزر

 

یکی از وسایل برقی بزرگ و بسیار مهم در هر خانه‌ای، یخچال و فریزر است. این وسایل برقی باید به صورت دائمی به برق شهری متصل باشند تا بتوانند دمای مناسب را برای داخل یخچال که انواع مواد غذایی در آن نگهداری می‌شود، فراهم کنند. بنابراین علاوه بر دقتی که در هنگام خرید این وسایل برقی باید داشته باشید، نحوه نگهداری از آنها در افزایش طول عمر آنها بسیار مهم است. برخی از نکته‌هایی که در استفاده از یخچال برقی باید بدانید، در ادامه اشاره شده‌اند:

 

 • مواد غذایی که داخل یخچال گذاشته شده است را از جهت تاریخ انقضا مصرف بررسی کنید و موادی که تاریخ مصرف آنها گذشته‌ است را از یخچال خارج کنید. اینکار دو مزیت عمده دارد: از رشد کپک و قارچ داخل یخچال جلوگیری می‌شود و انرژی بیشتری برای خنک نگاه داشتن این مواد مصرف نمی‌شود.
   
 • به صورت دوره‌ای و بسته به نوع یخچالی که خریداری کرده‌اید، داخل آن را تمیز کنید. برای اینکار، یخچال را از برق بکشید و مواد داخل آن را به طور کامل خارج کنید و با یک دستمال مرطوب تمام قفسه‌های آن را تمیز کنید. حتی می‌توانید برای از بین بردن لکه‌ها از جوش شیرین استفاده کنید و قفسه‌ها را با آب و مایع شوینده، بشویید. پس از شستن کامل و خشک شدن آنها، نوبت به جایگذاری مجدد آنها در یخچال می‌رسد.
   
 • سعی کنید مواد غذایی را به صورت طبقه‌بندی شده داخل یخچال بگذارید، برای هر ماده غذایی ظرف مخصوص داشته باشید و تا جایی که می‌توانید از مصرف پلاستیک خودداری کنید، اینکار باعث می‌شود طبقه‌بندی مواد راحت‌تر انجام شود، شکل ظاهری بهتری پیدا کند و به این ترتیب از مصرف پلاستیک زیاد هم خودداری کرده‌اید. همچنین برای نگهداری سبزیجات می‌توانید از پارچه‌های تمیز استفاده کنید.
   
 • بخش سیم‌پیچی کندانسور یخچال که در پشت و بخش بیرونی یخچال تعبیه شده است را به صورت دوره‌ای، هر شش ماه تا یکسال یکبار از وجود گرد و خاک تمیز کنید تا مانع از انتقال مناسب هوا به این بخش نشود.
   
 • لاستیک درزگیر درب یخچال را به طور مرتب چک کنید تا در صورت خراب شدن، هر چه سریعتر به تعویض آن اقدام کنید.

 

نگهداری از ماشین لباسشویی

 

better-maintenance-of-new-washing-machine-in-the-kitchen

 

ماشین‌های لباسشویی نیز یکی از وسایل ضروری هستند که در به طور معمول در آشپزخانه و یا حمام نگهداری می‌شوند و بسته به تعداد افراد خانواده، ممکن است روزانه و یا هفتگی از آن برای شستن لباس‌ها، ملحفه‌ها و حتی پتو استفاده کنید. این وسایل برقی نیز قیمت نسبتا بالایی دارند و نحوه استفاده صحیح از آنها، احتمال خراب شدن آنها را در طول زمان کاهش می‌دهد. موارد زیر، نکات خوبی در نگهداری از ماشین لباسشویی هستند:

 

 • پس از خرید ماشین لباسشویی، به طور حتم از نمایندگی و یا افراد متخصص بخواهید تا کار نصب و سرویس ماشین لباسشویی را انجام دهند. مکانی که ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد باید تراز باشد، فاصله سیم برق آن با پریز برق شهری چندان زیاد نباشد و شلنگ آب به درستی به ماشین لباسشویی وصل شده باشد.
   
 • در هنگام استفاده سعی کنید ماشین لباسشویی را با دو سوم ظرفیت روشن کنید و از تمام ظرفیت آن برای شستشو استفاده نکنید تا در طولانی مدت، فشار کمتری به دستگاه وارد شود.
   
 • پس از هر بار استفاده، فیلتر ماشین لباسشویی را خارج کرده و آن را از وجود ذرات غذایی، مو و پرز تمیز کنید.
   
 • برای استفاده از ماشین لباسشویی در بسیاری از موارد سعی کنید از آب سرد برای شستشو استفاده کنید. اینکار تاثیر مهمی در نگهداری مناسب از دستگاه دارد و مانع از مصرف زیاد انرژی می‌شود.
   
 • فرقی نمی‌کند چه نوع ماشین لباسشویی تهیه کرده باشید؛ انواع خارجی مانند سامسونگ و یا ماشین‌های لیاسشویی ایرانی مانند پاکشوما، آبسال و ... ، به نشانه‌های خرابی دستگاه حساس باشید. اگر دستگاه مانند گذشته کارایی ندارد، از بخشی از دستگاه آب می‌چکد و یا احساس می‌کنید صدای آن بیش از حد معمول شده است و مواردی از این دست، هرچه سریعتر از نمایندگی و یا افراد متخصص بخواهید برای تعمیر دستگاه و شناسایی مشکل اقدام کنند تا از احتمال پرداخت هزینه‌های بیشتر خودداری کنید.
   

نگهداری از اجاق گاز و یا فر

 

better-maintenance-of-stove-and-oven-in-kitchen

 

به طور معمول از اجاق گاز به طور روزانه استفاده می‌شود و اتفاقی که بارها در طول طبخ غذا ممکن است پیش بیاید، سرریز شدن مواد غذایی، ریختن لکه‌های روغن و تکه‌های مواد غذایی روی صفحه آن است. در نتیجه اگر به صورت مرتب اقدام به تمیز کردن آنها نکنید، در دراز مدت کارایی شعله‌ها کاهش می‌یاید و باید به سراغ تعمیر اجاق گاز بروید. برای جلوگیری از چنین اتفاقی موارد زیر را پیشنهاد می‌کنیم:
 

 • پس از تهیه اجاق گاز که می‌تواند به شکل اجاق گاز رومیزی و یا صفحه‌ای و فردار باشد، از نمایندگی‌ها و افراد متخصص بخواهید که کار نصب آن را انجام دهند. این بخش بسیار مهم است و مانع از خرابی‌های زیاد در طول استفاده دستگاه خواهد شد.
   
 • به طور مرتب با مواد شوینده‌ای که مخصوص تمیزی اجاق گاز و فر است، روی صفحه اجاق گاز و داخل فر را تمیز کنید. این موضوع در هنگام طبخ غذاهای سرخ‌کردنی و یا غذای آبکی که احتمال سرریز شدن آن وجود دارد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که باعث می‌شود مواد غذایی لابه‌لای شعله‌ها گیر کنند و در دراز مدت کارایی شعله را کاهش می‌دهند. حتی ممکن است به بخش فندک برقی آن آسیب وارد کنند. نحوه صحیح تمیز کردن اجاق گاز را در این مطلب بخوانید.
   
 • هر نوع اجاق گاز و یا فری را که از انواع برندهای اخوان، پیلوت، سینجر و یا کن تهیه کرده باشید، در طول استفاده ممکن است تعمیر بخش فندک و یا شعله‌ها و یا فر نیاز باشد. در این حالت سعی کنید از نمایندگی و یا متخصصین این نوع وسایل بخواهید برای انجام تعمیرات لازم، در منزل حاضر شوند و هرچه سریعتر مشکل را برطرف کنند.
   

موارد اشاره شده، نحوه نگهداری از چند وسیله برقی ضروری آشپزخانه را را بررسی کرد. اما به طور حتم، می‌توان نکات کلیدی بیشتری به این لیست اضافه کرد که تلاش می‌کنیم در مقالات بعدی به آنها بپردازیم.

 


این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی