شمانیوز
شما نیوز

آمادگی مجلس برای رفع موانع و خلاء های قانونی توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس در رادیو فرهنگ‌گفت:در برخی استان ها مانند استان گیلان علیرغم وجود سایر زیر ساخت های لازم اما زیر ساخت های مخابراتی توسعه نیافته اند که همه این موارد باید احصا شود و اگر مانع قانونی وجود دارد مجلس شورای اسلامی آماده همکاری و هم فکری در خصوص رفع موانع و خلاء قانونی می باشد.

به گزارش شمانیوزمحمد خدابخشی رئیس فراکسیون توسعه متوازن کشور در برنامه زنده «در مسیر توسعه» که(دوشنبه، ۱۹ مهر ماه) از شبکه رادیویی فرهنگ با موضوع « توسعه استان ها و زیر ساخت مخابراتی» پخش شد، در این خصوص گفت: زیر ساخت های مخابراتی یکی از زیرساخت های مهم برای توسعه کشور است و به طور کلی رکن زیر ساختار مخابراتی یکی از ارکان مهم در دنیا برای رقابت پذیری است و امروزه وجود این زیرساخت به زندگی مردم پیوند خورده است و در حوزه های مختلفی چون آموزش،... از خدمات مخابراتی استفاده می شود. باید زیر ساخت مخابرات  تقویت شود نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه باید زیر ساخت مخابرات نسبت به گذشته تقویت شود گفت:در برنامه ششم توسعه موادی در این خصوص وجود دارد که مخاطب تمامی آنها وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد به طور مثال در ماده ۶۷  این برنامه وزارت ارتباطات مکلف شده است در توسعه زیر ساخت خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه گذاری کند تا  امکان ارائه ۴ خدمت الکترونیکی دولت از جمله سلامت،آموزش،کشاورزی و بانکی برای روستاهای ۲۰ خانوار فراهم شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  با اشاره به موادی دیگر از برنامه ششم توسعه گفت:در ماده ۶۸  این برنامه نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده است از سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه، تمهیدات لازم برای کاهش حداقل  سالانه حداقل ۱۲.۵ درصد مراجعه  حضوری مردم به دستگاه های اجرایی اندیشیده شود تا رتبه ایران در سطح جهانی در شاخص های مرتبط از جمله دولت الکترونیک به ۳۰ رتبه ارتقاء پیدا کند و همچنین در همین ماده عنوان شده است که سالانه باید زمینه لازم برای صدور مجوز بیش از ۲ هزار دفتر ارائه خدمات الکترونیکی روستایی فراهم شود. وی تاکید کرد : در ماده ۶۹  برنامه ششم توسعه تاکید شده است که وزارتخانه های ارتباطات و آموزش و پرورش با همکاری سازمان برنامه و بودجه باید زمینه هوشمند سازی مدارس را فراهم کنند که متاسفانه نتایج آن تا امروز حکایت از توسعه نامتوازن در این حوزه دارد.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات در سال ۹۹، حدود ۵۷ درصد خانواده های روستایی ما دسترسی به اینترنت دارند، جمعیتی که حداقل پوشش اینترنت همراه شبکه نسل ۳ هستند ۸۵ درصد است؛ یعنی ۱۵ درصد جمعیت ما دسترسی به اینترنت نسل ۳ ندارند. جمعیتی که حداقل تحت پوشش اینترنت همراه شبکه نسل چهار هستند ۸۱ درصد اند ؛ یعنی ۱۹ درصد به این خدمت دسترسی ندارند.

توسعه زیر ساخت های مخابراتی کشور نا متوازن است 

رئیس فراکسیون توسعه متوازن مجلس با اشاره به آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات  در سال ۱۳۹۹ افزود: ۵۷ درصد خانه های روستایی کشور به اینترنت دسترسی دارند و در خصوص وضعیت استقرار تلفن ثابت نیز ایران رتبه ۲۱ جهان می باشد که در مقایسه با سایر کشور ها رتبه خوبی محسوب می شود وی با بیان اینکه طبق مقایسه تطبیقی در خصوص وضعیت اسقرار تلفن ثابت در استان های مختلف انجام شده است ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان سیستان و بلوچستان ۱۳ درصد می باشد افزود : این آمار در استان کهگیلویه و بویر احمد  ۱۲ درصد است که این وضعیت در  مقایسه با استان های دیگر مانند تهران که ضریب نفوذ تلفن ثابت ۵۳ درصد است فاصله بسیاری دارد و این امار به وضوع  بیانگر توسعه نا متوازن زیر ساخت های مخابراتی کشور است . 

زیر ساخت های ارتباطی کشور

باید شکاف دیجیتالی کشور کاهش پیدا کند 

خدابخشی با اعلام اینکه انتظار داریم شکاف بخش دیجیتالی که در کشور وجود دارد کاهش پیدا کند افزود: در استان خوزستان ضریب نفوذ ارتباط مخابراتی ۷۲ درصد است و ۲۸ درصد مردم در روستاهای این استان هیچگونه ارتباط مخابراتی ندارند و این ضریب نفوذ در روستاهای استان سیستان و ۲۸ درصد است و ۷۲ درصد مردم این استان هیچگونه اتصال مخابراتی ندارند و این نشان دهنده توسعه نامتوازن زیر ساخت های مخابراتی کشور است و باید تلاش کنیم این فاصله های موجود را کاهش دهیم. 

وی همچنین در خصوص وضعیت ارتباطات سیار در کشور گفت: پوشش جمعیتی فناوری نسل ۴ ارتباطات سیار همراه اول در سیستان و بلوچستان ۵۴ درصد، و در خراسان شمالی ۵۱ درصد است که این هم نشان از توسعه نامتوازن در کشور دارد. 

خدابخشی  با بیان اینکه وزارت ارتباطات باید موانع توسعه زیر ساخت های ارتباطی را احصا کند افزود:در برخی استان ها مانند استان گیلان علیرغم وجود سایر  زیر ساخت های لازم اما زیر ساخت های مخابراتی توسعه نیافته اند که همه این موارد باید احصا شود و اگر مانع قانونی وجود دارد مجلس شورای اسلامی آماده همکاری و هم فکری در خصوص رفع موانع و خلاء قانونی می باشد

وی در  پایان احصای موانع بر سر توسعه زیرساخت‌های مخابراتی و همفکری با مجلس برای رفع خلاءهای قانونی در این خصوص،ارائه برنامه اجرایی با زمانبندی مشخص و هدف‌گذاری قابل سنجش برای کاهش شکاف دیجیتالی در بین استان ها را از راه های برون رفت از این وضعیت عنوان کرد و‌ادامه داد : ارزیابی عملکرد اپرا تورها و ارتقاء خدمات آنها،ارائه گزارش نحوه هزینه کرد اعتبارات    uso به مجلس به ویژه در خصوص هوشمند سازی مدارس و توسعه الکترونیک و توجه ویژه وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات به مطالبات کارکنان خود ، از جمله  گام‌های ضروری در جهت توسعه زیرساخت‌های مخابراتی کشور است.

خدابخشی با بیان اینکه وزارت ارتباطات در سال پایانی برنامه توسعه باید تلاش کند جایگاه ایران را ارتقا دهد، تاکید کرد:کیفیت خدمات دهی باید افزایش پیدا کند و اپراتورها بر اساس استاندارد های جهانی مورد ارزیابی قرار گیرند .

۹۰ درصد روستاها به سرویس پهنای  باند متصلند

مجری طرح ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری در رادیو فرهنگ اعلام کرد :خدمت الکترونیکی سلامت،آموزش،کشاورزی و بانکی در ۸۰ درصد روستاها فراهم  است ‌و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد روستاها به سرویس پهنای  باند متصل هستند.

در ادامه برنامه « در مسیر توسعه » رادیو فرهنگ مهرداد ترابیان مجری طرح ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری با اشاره به موادی از برنامه ششم توسعه گفت: وزارت ارتباطات مکلف بود در توسعه زیر ساخت خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه گذاری کند به گونه ای که امکان ارائه ۴ خدمت الکترونیکی دولت مثل سلامت،آموزش،کشاورزی و بانکی در ۸۰ درصد روستاها فراهم شود بر همین اساس هم اکنون بیش از ۹۰ درصد روستاها به سرویس پهنای  باند متصل هستند. 

ترابیان با اعلام اینکه کرونا باعث شد استفاده از سرویس های الکترونیکی در دنیا چندین برابر بیشتر شودافزود:در این مدت  حتی آموزش ها هم مبتنی بر اینترنت و از راه دور شد و کشور ما تصمیم گرفت که اولویت اول برای آموزش صداو سیما باشد و اولویت دوم استفاده از پهنای  باند باشد و هم اکنون کشور ما کمترین مشکل را در استفاده  از سیستم های آموزشی دارد. وی تاکید کرد :گاهی عنوان می شود یک دانش آموز در یک روستایی به شبکه اینترنت برای تحصیل دسترسی ندارد ولی این بدان معنا نیست که در روستا امکان اتصال به اینترنت وجود ندارد بلکه ممکن است دانش آموز امکانات لازم برای اتصال را نداشته باشد و این باید تفکیک شود که آیا مشکل از وزارت ارتباطات است یا از این است که دانش آموز تجهیزات لازم را  ندارد. مجری طرح ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری در خصوص توسعه نامتوازن در برخی استان ها گفت:وقتی که یک استانی در زیرساخت های خدمت رسانی  مشکل دارد به عنوان مثال در یک روستایی شبکه برق وجود ندارد  قطعا برای ایجاد ارتباط اینترنتی وزارت ارتباطات دچار مشکل خواهد شد اما با توافق های صورت گرفته مقرر شد استانداران مسئول پیگیری ایجاد دسترسی جاده و برق باشند تا در یک سال و نیم آینده در هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری مشکل دسترسی به پهن باند نداشته باشیم . اپراتورها در دنیا باید ۲۶ درصد از درآمد خود را به بخش توسعه زیر ساختی اختصاص دهند

ملزومات اتصال به اینترنت باید به قیمت مناسب برسد/ توسعه زیرساخت های مخابراتی نیازمند یاری دولت است 

مدیرعامل شرکت مخابرات در رادیو فرهنگ عنوان کرد:ملزومات اتصال به اینترنت با قیمت مناسب در اختیار مناطق محروم قرارگیرد و با توجه به هزینه های سنگین توسعه زیرساخت دولت در  این بخش باید حمایت کننده باشد .

در ادامه برنامه « در مسیر  توسعه»مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات با اشاره به وضعیت درآمدی و سرمایه گزاری شرکت متبوعش گفت:اپراتورها در دنیا باید ۲۶ درصد از درآمد خود را به بخش توسعه زیر ساختی اختصاص دهند و از ۱۲ سال پیش که شرکت مخابرات کشور خصوصی شده باعث شد سیاست ها به گونه ای رقم بخورد که درآمدهای شرکت مخابرات محدود شود به طوری که جلوی چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان از درآمدهای شرکت مخابرات گرفته شد و علیرغم همه فشارها؛ در پی رشد هزینه‌ها و افزایش نرخ ارز، با این حال شرکت مخابرات در جای‌جای کشور توسعه خوبی در شبکه خودش ایجاد کرده است و سرمایه‌گذاری متنابهی هم در بخش ثابت و هم در بخش همراه داشته است

مدیرعامل شرکت مخابرات با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در دنیا ،هر شرکتی به نیاز سرمایه دارد گفت: شرکت مخابرات علیرغم تحت فشار بودن به دلیل نوسانات ارزی و....،توسعه خوبی در کشور انجام داده است اما در کشور های دیگر در بخش توسعه زیر ساخت به دلیل هزینه های سنگینی که دارد دولت ها به شرکت های خصوصی کمک می کنند و اعتبار ویژه برای این شرکت ها جهت توسعه زیر ساخت ها در نظر میگیرند که این موضوع در کشور ما نیز باید مورد توجه قرار گیرد

مدیر عامل مخابرات ایران افزود :علی رغم فشارها و محدودیت‌ها، شرکت مخابرات در سراسر کشور توسعه خوبی در شبکه خودش ایجاد کرده است.

مهندس سلطانی همچنین توسعه درون استانی را وظیفه شرکت مخابرات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر  سعی کردیم که شبکه اینترنت پرسرعت  را به روز و حتی بومی‌کنیم به طور مثال در استان تهران بحث شبکه های فیبر نوری ، شبکه دیتا و صوت توسعه پیدا کرده است اما برای رسیدن به نقطه ایده‌آل نیازمند سرمایه‌گذاری سنگین در این حوزه هستیم و فعلاً درآمد ما به گونه‌ای است که به تنهایی نمی‌توانیم این بار را به دوش بکشیم.

وی همچنین نگاه تحولی و جهشی به توسعه زیرساخت، عزم جدی و همگانی همه منابع (دولت، مجلس ، شرکت مخابرات) برای جهش وضعیت زیرساخت‌ها و کمک اعتباری به شرکت مخابرات را برای توسعه زیرساخت ها در این بخش ضروری دانست.

زیر ساخت های ارتباطی کشور

برای توسعه مجموعه مخابرات کشور اصلاح تعرفه‌های مخابراتی ضروری است

رئیس کمیته دیوان محاسبات مجلس و نماینده مردم نهاوند در رادیو فرهنگ مطرح کرد :در حال حاضر زیرساخت ها و اینترنت در کشور فراهم است اما مردم به ویژه در مناطق محروم توانایی لازم برای بهره گیری از خدمات را ندارند.

در ادامه  برنامه « در مسیر توسعه » رادیو‌فرهنگ که به موضوع نقش توسعه زیرساخت های مخابراتی در توسعه استان ها اختصاص داشت ، علیرضا شهبازی  رئیس کمیته دیوان محاسبات مجلس و نماینده مردم نهاوند با اعلام اینکه وضعیت اتصال مخابراتی کشور شرایط خوبی ندارد گفت: معتقدم تعرفه های مخابراتی باید به گونه ای اصلاح شود تا مجموعه مخابرات بتواند زیر ساخت های ارتباطی کشور را توسعه دهد و در خدمت رسانی به مردم بهتر عمل کند. 

وی تاکید کرد : وقتی که برخی مردم در تهیه ملزومات اتصال به اینترنت و ... مشکل دارند باید امکاناتی فراهم شود تا مردم مناطق روستایی و محروم کشور نیز بتوانند تجهیزات لازم برای اتصال به اینترنت را تهیه کنند و یا باید این امکانات را با قیمت مناسب در اختیار این مناطق قرار گیرد.

رئیس کمیته دیوان محاسبات و نماینده نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: برای توسعه مجموعه مخابرات کشور اصلاح تعرفه‌های مخابراتی ضروری است

وی با تاکید بر ضرورت تجدیدنظر در تعرفه‌ها گفت: باید طوری عمل کنیم که مجموعه مدیریت مخابرات هم توان توسعه زیرساخت‌ها را داشته باشد یعنی در یک حرکت متقابل ما با تجدیدنظر در تعرفه‌ها به مجموعه ارتباطات و مخابرات کمک کنیم و آنها هم در مسیر تهیه و توسعه زیرساخت‌ها بهتر به وظایفشان عمل کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی