شمانیوز
شما نیوز

طراحی فضای سبز روف گاردن یکی از بهترین ایده های طراحی فضای سبز است که با خلاقیت بسیار همراه بوده و در بالاترین محوطه ساختمانی، زیبایی بی حد و حصر و چیزی جادویی خلق می کند. استفاده از گیاهان مناسب در روف گاردن ساختمان ها و تعبیه روش های رسیدگی متناسب با چنین فضایی، لازمه ایجاد روف گاردن یا باغچه پشت بامی خواهد بود. شما باید مشکلاتی چون کم آبی، بی آبی، خشکی، یخ زدن، برودت یا گرمای هوا و سایر نکات را در ایجاد فضای سبز پشت بامی، در نظر بگیرید.

در ادامه ببینیم طراحی فضای سبز روف گاردن به روش مدرن، چطور انجام می شود.

Screenshot from 2021-09-03 12-56-41

ایجاد فضای سبز روف گاردن

امروزه دلایل مختلفی از جمله افزایش جمعیت، آلودگی شهرها، کمبود فضاهای طبیعی شهری نیاز انسان را به فضاهای طبیعی و محیط زیست پاک پیش از پیش افزایش داده است. پیش از هر اقدامی لازم است که گل و گیاهان مناسب برای ایجاد یک روف گاردن را به خوبی بشناسید. چیزی که در ساختمان های مرتفع امروزی می بینیم، هیچ تناسبی با طبیعتی که  دوست داریم ندارد و اضافه کردن یک فضای سبز پشت بامی، باعث خواهد شد تا باری دیگر بتوانیم خود را در دامان طبیعت احساس کنیم. در واقع این فرصتی است که باعث می شود تا بتوانید با اضافه کردن چمن های طبیعی یا مصنوعی، نیمکت و لمکده، باربیکو، استخر فایبرگلاس و ... فضایی عالی در پشت بام ساختمان خود به وجود بیاورید.

تعبیه سیستم آبیاری در روف گاردن

یکی از چالش های بسیار قابل توجه در پیاده سازی یک روف گاردن ساختمانی، تعبیه سیستم آبیاری مناسبی است که بتوان به واسطه ی آن آبیاری گل و گیاهان کاشته شده را به درستی انجام داده و این موضوع با سختی همراه نباشد. از این روی معمولا در فضای سبز پشت بامی، از گل و گیاهانی استفاده می شود که کمترین میزان رسیدگی را نیاز داشته و به لحاظ حجم آبیاری نیز نیاز کمتری به آبیاری داشته باشند.

Screenshot from 2021-09-03 12-56-51

تعبیه استخر در فضای سبز روف گاردن

در خصوص ایجاد استخر های کوچک یا بزرگ در فضای سبز پشت بامی، شما می توانید از استخرهای پرتابل استفاده کرده و به این شکل امکان گذاشتن و برداشتن استخر وجود داشته باشد. این به شما فرصت می دهد تا در عین حال که از یک استخر با منظره تمام شهر برخوردار می شوید، امکان جمع کردن آن را نیز داشته و نیاز به برپا ماندن استخر پرآب در پشت بام مجتمع یا ساختمان نباشد.

مزایای طراحی فضای سبز روف گاردن

از جمله مزایایی که برای طراحی و اجرای چنین فضایی می توان در نظر گرفت، موارد زیر قابل توجه هستند:

    • بازدهی اکولوژیک

    • ایجاد یک فضای طبیعی در شهرهای صنعتی

    • افزایش راندمان انرژی

    • توسعه پایدار فضای سبز

    • کمک به محیط زیست

    • بالا بردن کیفیت بصری ساختمانی

    • کاهش آلودگی هوا

    • تعدیل دمای ساختمان

    • تصفیه هوای آلوده

Screenshot from 2021-09-03 12-57-00

با نگاهی به هر یک از این مزایا، بهتر درک خواهید کرد که داشتن یک فضای سبز در پشت بام ساختمان مسکونی یا تجاری و اداری، می تواند تا چه اندازه لذت بخش باشد. به این شکل می توانید خود را برای ساعتی در دامان طبیعت احساس کرده و از قرار گرفتن در یک محیط سرسبز لذت ببرید.

چطور بهترین طراحی فضای سبز روف گاردن را داشته باشیم؟

برای آن که بهترین طراحی در این زمینه صورت بگیرد، خوب است که از تمام پتانسیل های موجود در چنین فضایی استفاده کرده و با کنترل و مدیریت هزینه ها، تجهیزات کاملی در این پشت بام، پیاده سازی کنیم.

Screenshot from 2021-09-03 12-57-08

هزینه طراحی فضای سبز روف گاردن

هزینه طراحی فضای سبز روف گاردن با توجه به مساحت پشت بام، نوع تجهیزات و کاشت گیاهان در آن و ... تعیین خواهد شد. با سپردن این موضوع به تیم های تخصصی و حرفه ای، می توانید هزینه های خود را مدیریت کرده و با کمترین هزینه نسبت به ایجاد فضای سبز پشت بامی، اقدام کنید.

کلام آخر

شما به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به ایجاد چنین فضایی داشته باشید که یکی از اصلی ترین آن ها، دوری کردن از فضای صنعتی شهرها و قرار گرفتن در یک محیط تازه و سرسبز است. به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به خروج از شهر و دل به دامان طبیعت زدن، چنین فضایی را در پشت بام منزل خود داشته باشید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied