`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی /

ریزش مو از تشخیص تا درمان

به طور کلی ریزش مو از جمله معضلاتی است که بسیاری از مردم در سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. به گونه ای که بر طبق آخرین اطلاعات به دست آمده از متخصصان آمریکایی، در این کشور بیش از ۸۰ میلیون نفر از ریزش مو رنج می برند...

ریزش مو از تشخیص تا درمان

به طور کلی ریزش مو از جمله معضلاتی است که بسیاری از مردم در سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. به گونه ای که بر طبق آخرین اطلاعات به دست آمده از متخصصان آمریکایی، در این کشور بیش از ۸۰ میلیون نفر از ریزش مو رنج می برند. عموما ریزش حدودی ۱۰۰ تار مو در روز در مقابل تعداد بسیار بالای مو بر روی سر امری عادی است و نیاز به نگرانی ندارد. اما در صورتی که ریزش موها از این ارقام فراتر رفت و یا آنکه موی جدیدی جایگزین موهای ریخته شده نشد، باید هرچه سریع تر نسبت به درمان موهای ر اقدام شود. به منظور درمان هر چه بهتر ریزش مو باید در گام اول علت این پدیده مشخص شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

دلایل ریزش مو

در صورتی که ریزش موی افراد از حد انتظار بیشتر شود، نسبتا به درمان به پزشک و متخصص مراجعه می کنند. در این موارد عموما متخصصان نسبت به ریشه یابی ریزش مو تحقیق می کنند. به طور کلی عوامل گوناگونی در ریزش موی افراد تاثیر گذار هستند که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    استرس

•    ارثیه

•    به هم ریختن هورمون ها

•    بیماری های تیروئید

•    آلوپسی

چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

ریزش مو

همانطور که گفته شد برای ریزش مو دلایل گوناگونی وجود دارد. بنابراین عموما اکثر متخصصان راه کار های گوناگونی نیز برای درمان این بیماری ارائه می دهند. از جمله این راه کار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح رژیم غذایی

به طور کلی گاهی اوقات پزشکان با تغییر الگوی تغذیه ای بیماران می توانند تا حد قابل توجهی در درمان ریزش موی آن ها موثر عمل کنند. همانطور که در بالا نیز ذکر شد، یکی از دلایل ریزش مو، استرس و افسردگی است. به طور کلی ریزش مو در اثر استرس امری موقتی و گذرا است.

زمانی که بدن انسان تحت استرس شدید به صورت فیزیکی و یا حتی ذهنی قرار می گیرد، فولیکول های مو را تحت شعاع قرار می دهد. به طور کلی عملکرد فولیکول ها می تواند تا سه ماه متوقف شود و این بدان معنا است که افراد از ماه ها قبل دچار استرس شدید شده اند. زمانی که فولیکول ها وارد فاز استراحت می شوند، عملا رشد مو به طور موقت متوقف می شود. اما در چنین شرایطی باید چه مواد غذایی را مصرف کرد؟

بنابر آنچه که گفته شد، استرس می تواند دلیل اصلی غیر فعال شدن فولیکول ها باشد. بنابراین باید استرس درمان شود. پس از آنکه افراد از استرس های شدید در امان ماندند فولیکول ها می توانند فرآیند رشد مو را مجدد از سر گیرند. مصرف انواع قهوه های حاوی قارچ گانودرما می تواند تا حد قابل توجهی در درمان استرس تاثیر گذار باشد. به طور کلی استرس از طریق اعصاب موجود در بدن به هیپوتالاموس مغز منتقل می شود. این مرکز یا دریافت این اطلاعات دستور آزاد سازی هورمون های استرس زا مانند کورتیزول و اپی نفرین را صادر می کند. بنابراین تقلیل میزان استرس بدن می تواند راهکار موثری برای درمان ریزش موی سر شناخته شود. قارچ گانودرما در کنار قهوه می تواند تا حد قابل توجهی در تقلیل استرس بدن تاثیرگذار است. مصرف انواع قهوه های حاوی قارچ گانودرما می تواند تا حد قابل توجهی آرامش اعصاب در افراد ایجاد میکند. به طور کلی قارچ های گانودرما علاوه بر ایجاد آرامش اعصاب برای افراد، می تواند میزان قند خون و فشار خون را تنظیم کند. خواص فوق العاده این قارچ باعث شده تا بسیاری از پزشکان مصرف روزانه این قهوه ها را به مردم توصیه کنند.

ریزش مو

مصرف دارو

زمانی که ریزش مو را نتوان با استفاده از اصلاح رژیم غذایی در افراد درمان کرد، به ناچار پزشکان و متخصصان از داروهای شیمیایی استفاده می کنند. عموما موی سر افراد با گذشت زمان و تغییر در هورمون ها به مرور ضعیف تر و شکننده تر می شود. این عمل باعث می شود تا افراد با گذشت زمان به با ریزش شدید موهای خود روبرو شوند. بنابراین مصرف برخی از داروها برای درمان طاسی سر لازم و ضروری به شمار می رود.

برای دیدن محصولات سلامت محور کلیک کنید.

ریزش مو

به طور کلی محصولات تقویت و رویش مجدد مو که به دو صورت مصرف می شوند. برخی از این محصولات به صورت موضعی و بدون نیاز به دستور پزشک مصرف می شوند و برخی دیگر از این محصولات به صورت خوراکی به بیماران داده می شود. عموما ماینوکسیدیل ها به صورت موضعی و روی سر قرار می گیرد. قرار گرفتن این داروها بر روی سر باعث می شود تا با تحریک رشد مو، از ریزش آن جلوگیری کند. از جمله مزایای استفاده از محصولات تقویت و رویش مجدد مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    جایگزین موهای جدید و کمک به رشد موها

•    تقویت موهای شکننده

•    تقویت فولیکول های موجود در موی شر

•    کلاژن سازی و تقویت پوست سر

•    تغذیه مناسب پیاز موهای سر به منظور جلوگیری از ریزش آن ها

در کنار محصولات تقویت و رویش مجدد مو استفاده از محصولات کمک درمانی نیز می تواند در درمان ریزش مو تاثیر گذار باشد. به طور کلی یکی از دلایل ریزش مو غلظت بیش از اندازه خون است. عموما غلظت خون به واسطه افزایش میزان آهن موجود در بدن ایجاد می شود. عمدتا آهن اضافی را از هیچ راهی نمی توان دفع کرد‌. اما با مصرف برخی از داروهای کمک درمانی می توان میزان آن را در خون کاهش داد. مصرف محصولات تصفیه کننده و تقلیل کننده غلظت خون در کنار محصولات تقویت کننده مو می تواند تا حد قابل توجهی در درمان موی سر موثر واقع شود. عمدتا داروهایی که به منظور تقلیل خون استفاده می شود به صورت گیاهی بوده و هیچ ضرری را به همراه نخواهد داشت. به همین دلیل عمدتا اکثر متخصصان مو مصرف این محصولات کمک دارویی را برای درمان ریزش و طاسی سر پیشنهاد می کنند. وبسایت drkhone از جمله وبسایت هایی است که با مراجعه به آن می توانید هرچه سریع تر و بهتر نسبت به درمان ریزش موی سر خود اقدام کنید. در این وبسایت هر آنچه را که برای درمان موی سر خود نیاز دارید، پیدا خواهید کرد!

 

 

* مطلب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت خبری شمانیوز مسئولیتی بابت آن ندارد . 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها