شمانیوز

مواد غذایی مثل آوکادو و کنجد و توت و ... باعث تقویت تخمک گذاری در زنان می شوند که منجر به جذب بهتر اسپرم و بارداری هرچه سریع تر خواهد شد.

برای یک زن، تخمک های سالم در تخمدان ها، نظم چرخه قاعدگی، باروری را در آینده و توانایی او را مشخص می کند. سوالی که ممکن است در حال حاضر در ذهن شما باشد این است که "چگونه یک زن تضمین می کند که تخمک های او سالم هستند؟"هیچ پاسخی برای این مساله وجود ندارد زیرا طیف گسترده ای از عوامل وجود دارند که بر کیفیت تخمک تولید شده و نیز سلامتی آن تاثیر می گذارند. تغییرات ساده زندگی، تغذیه برنامه ریزی شده و رژیم غذایی سالم می تواند کیفیت تخمک و تخمک گذاری را بهبود بخشد و همچنین احتمال حامله شدن را افزایش دهد.

 

عوامل متعددی تاثیراتی بر تخمدان ها و تخمک های تولید شده می گذارند. باروری سالم براساس عوامل محیطی، هورمون ها، استرس، چرخه قاعدگی سالم، گردش خون و رژیم غذایی استوار است.

 

چرا کیفیت تخمک ها مهم است؟

 

سنگ بنای باروری سالم، سلامت تخمک های شماست که بر احتمال بارور سازی آن ها تاثیر می گذارد و همچنین احتمال حامله شدن را تعیین می کند. در سال های گذشته گفته می شد که سلول های تخمک ها در طی سالهای زندگی اصلا تولید نمی شوند و در زمان جنینی همه آنها تولید نمی شدند بلکه فقط بارور و رها سازی می شوند.

 

با این حال الان ثابت شده که سلول های تخمدان این توانایی را دارند که خودشان در طی سال ها تخمک های بیشتری را تولید کنند.سن تاثیری بر کیفیت تخمک ها دارد. تخمدان تخم را می گیرد، همانطور که بزرگ تر می شوید، تخمدان فضای قابل دوام و بهینه ای برای تخمک گذاری فراهم می کند تا آنها را حفظ کنند.شما می توانید یک تخمدان سالم با رژیم غذایی، خوردن مکمل ها و گردش خون افزایش یافته در سیستم تولید مثل خود داشته باشید.

 

خوراکی های مفید برای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

 

یک چرخه 90 روزه برای یک تخمک طول می کشد تا برای تخمک گذاری آماده شود ؛ قبل از اینکه به بلوغ کامل برسد عوامل مفسد و عوامل ناسالم نیز آن را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

تقویت تخمک گذاری با راهکارهای مفید و تغذیه مناسب

 

1. جریان خون و اکسیژن زایی مناسب:

 

کاهش جریان خون به علت کم ورزش کردن، کم آبی و غلظت خون می تواند جریان خون غنی از اکسیژن را برای سلامتی تخم ک و تخمدان سالم محروم کند.ننوشیدن آب کافی می تواند جریان خون را در سیستم تولید مثل مختل کند. هر روز آب بنوشید و از یک برنامه روتین ورزشی پیروی کنید که شامل راه رفتن، دویدن یا یوگا برای تحریک گردش خون تازه به سلول ها در تخمدان ها و رحم است.

 

2. ماساژ باروری:

 

ماساژ شکمی یکی از بهترین روش های درمانی است که جریان خون را به رحم و تخمدان افزایش می دهد و جریان خون اکسیژن دار تازه را هم زیاد می کند و خون راکد را از بین می برد. درمانگری که تخصص باروری است را پیدا کنید و ماساژ خود را از روز بعد از اتمام پریودتان آغاز کرده و تمام طول ماه را ادامه دهید.توصیه می شود حداقل چهار ماساژ در هفته داشته باشید.

 

خوراکی های مفید برای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

 

راهکارهای مفید تقویت تخمک گذاری

 

3.تعادل هورمونی:

 

استرس، رژیم غذایی نامناسب و دیگر بیماری های سبک زندگی باعث عدم تعادل در هورمون ها می شود.این باعث می شود که تخمک خنثی شود، چرخه باروری اش قطع شود و تخمک گذاری اتفاق نیفتد.سعی کنید استرس کمتری داشته باشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا تعادل هورمونی و یک سیستم غدد درون ریز را در هنگام تلاش برای حامله شدن کسب کنید.

 

4. غذاهای مغذی:

 

رژیمی که غنی از اسید فولیک باشد، تخمدان را حمایت می کند و همچنین تخم های سالم تولید می کند.مطمئن شوید که سبزیجات برگ دار، محصولات لبنی و ماهی را در رژیم غذایی خود دارید تا از سلامت تخمک هایتان پشتیبانی کنید.

 

رژیم باروری برای بهبود کیفیت تخمک ها و تقویت تخمک گذاری :

 

به رژیم غذایی متعادل و سالم پایبند باشید که باروری شما را بهبود خواهد بخشید. در این بخش لیستی از برخی غذاهای خوش مزه آورده شده است تا سلامتی تخمدان و تخمک های شما را افزایش دهد.

 

خوراکی های مفید برای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

 

1. آوکادو برای تقویت تخمک گذاری:

 

این سوپر خوراکی مقدار چربی بالایی در میوه ها دارد که به سلامتی تخمک ها کمک می کند.آوکادو چربی زیادی دارد (چربی خوب مورد نیاز بدن است) که به حفظ سلامت باروری خوب کمک می کند. آن ها می توانند به صورت ساندویچ، سالاد و یا حتی به صورت دیپ مصرف شوند.

 

2. حبوبات و عدس مناسب تقویت تخمک گذاری:

 

عدم وجود آهن در بدن شما می تواند منجر به عدم تخمک گذاری شود.لوبیا و عدس منبع غنی آهن و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای باروری حیاتی می باشند.مهم است که هر روز یک وعده لوبیا و عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

تقویت تخمک گذاری با مواد مغذی

 

3. تقویت تخمک گذاری با آجیل و میوه های خشک:

 

میوه های خشک و آجیل ها یک منبع بزرگ از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند.سلنیوم آنتی اکسیدانی است که جلو رادیکال های آزاد را می گیرد و تولید تخمک های بهتری را اداره می کند.

 

خوراکی های مفید برای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

 

4. کنجد تقویت کننده تخمک گذاری:

 

این دانه ها غنی از روی هستند و به تولید هورمون های مسئول سلامت تخمک ها کمک می کنند. دانه های کنجد غنی از چربی های اشباع شده می باشند.

 

هوموس حاوی تاهینی است (خمیر دانه کنجد)، پی هوموس در رژیم غذایی شما راهی خوب برای افزایش سلامت تخمک هاست. همچنین اگر نمی خواهید به تنهایی آن را بخورید ، دانه های کنجد را می توانید به غلات و سالاد اضافه کنید.

 

تقویت تخمک گذاری در زنان برای جذب اسپرم

 

5. تقویت تخمک گذاری با توت ها:

 

این میوه ها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند که از تخمک ها در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کنند. این سوپر خوراکی ها شما را در مقابل تعدادی از مشکلات محافظت می کنند.

 

آن ها را می توانید خالی بخورید یا در سالاد میوه یا اسموتی ها مصرف کنید. به شما توصیه می شود هر هفته حداقل سه وعده از این توت ها را بخورید.

 

6. تقویت تخمک گذاری با سبزیجات پر برگ سبز:

 

اسفناج، کلم پیچ، و دیگر سبزیجات پر شاخ و برگ غنی از اسید فولیک، آهن، منگنز، کلسیم و ویتامین A هستند. هر روز حداقل دو وعده سبزیجات سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

خوراکی های مفید برای تقویت تخمک گذاری و باروری زنان

 

تقویت تخمک گذاری زنان برای بارداری

 

7. تقویت تخمک گذاری با ریشه ماکا:

 

ریشه گیاه ماکا شگفت انگیز است و شامل 31 مواد معدنی مختلف و 60 فیتونوترین است.اعتقاد بر این است که سلامت اسپرم و تخمک را افزایش می دهد.

 

تعادل هورمونی را تثبیت می کند و میل جنسی را افزایش می دهد و این محصول را می توان پودری یا در یک کپسول خرید.پودر ریشه ماکا را می توان به اسموتی ها اضافه کرد و یا حتی برای ساختن شکلات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

8. زنجبیل برای تقویت تخمک گذاری:

زنجبیل هم خواص ضد التهابی دارد که گردش خون را افزایش داده و هضم سالم را ترویج می دهد. این کار به کاهش هر گونه ناراحتی در سیستم تولید مثل چرخه های پریودی سالم و کاهش التهاب اعضای تناسلی کمک می کند.یکی از بهترین راه ها برای گنجاندن زنجبیل در رژیم غذایی، نوشیدن مقداری چای زنجبیل است.

 

تقویت تخمک گذاری با استفاده از مواد خوراکی طبیعی

 

9. تاثیرات دارچین در تقویت تخمک گذاری:

دارچین برای بهبود عملکرد تخمدان ها مشهور است و تولید تخمک مناسب را با تحریک مقاومت انسولین تسریع می کند.به زنانی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستند، توصیه می شود که دارچین را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.یک چهارم قاشق چای دارچین را هر روز مصرف کنند.

 

10. فواید آب برای تقویت تخمک گذاری:

به لحاظ فنی آب یک جز ضروری برای سلامت تخمک هاست.هدف شما نوشیدن 8 لیوان آب در روز است از نوشیدن آب ها با بطری های پلاستیکی خودداری کنید.مواد شیمیایی بطری های پلاستیکی می توانند تاثیر منفی بر سلامتی تخمک ها بگذارند.

 

 

منبع: وب سایت مینت ، نمناک

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه