شمانیوز

زرده و سفیده تخم مرغ هر کدام منابعی از مواد معدنی و آلی مختلف هستند. به همین دلیل است که ماسک تخم مرغ برای مو می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات مثل خارش و شوره سر، ریزش موها، خشکی و موخوره و مواردی از این قبیل کمک کند.

زرده و سفیده تخم مرغ هر کدام منابعی از مواد معدنی و آلی مختلف هستند. به همین دلیل است که ماسک تخم مرغ برای مو می‌تواند به درمان بسیاری از مشکلات مثل خارش و شوره سر، ریزش موها، خشکی و موخوره و مواردی از این قبیل کمک کند. ریزش مو، چرب یا خشک بودن، موخوره، سفید شدن مو‌ها و موارد مشابه دیگر، مشکلاتی هستند که همه ما در دوران‌های مختلفی از زندگی تجربه می‌کنیم. هرچه بیشتر با این مشکلات درگیرمی‌شویم، رویای داشتن مو‌های حجیم و زیبا هم برایمان دست نیافتنی‌تر به نظر می‌رسد. اما شاید جالب باشد بدانید، ماده‌ای به ارزانی تخم‌مرغ، راه‌حلی موثر برای درمان بیشتر مشکلات مو‌ها است. در این گزارش با چندین روش استفاده از تخم‌مرغ برای تقویت مو‌ها و انواع ماسک تخم مرغ برای مو آشنا می‌شوید.

 

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

 

تخم‌ مرغ یا باتری نیرومند مو

 

تمام مولکول‌هایی که در دنیای زیست‌شناسی به عنوان منابع تولید انرژی شناخته می‌شوند، هر کدام به نوعی در تخم‌مرغ وجود دارند. پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، چربی‌ها و در نهایت عناصر معدنی. ویتامین‌ها و به طور خاص، بیوتین و ویتامین‌های خانواده B. که به وفور در تخم‌مرغ وجود دارند، عامل تغذیه ریشه مو‌ها هستند. این مواد به درمان ریزش مو ناشی از کمبود ویتامین‌ها (شایع در خانم‌ها) بسیار کمک می‌کنند. دسته‌ای دیگر از مواد مغذی تخم‌مرغ در تحریک رشد موها، به خصوص در نواحی که به دلیل ریزش کم‌پشت شده، موثر هستند. شکننده شدن و خشک بودن مو‌ها نیز که ناشی از به هم ریختگی ساختار پروتئین‌های مو و کمبود چربی است، با پروتئین‌ها و اسید‌های چرب تخم‌مرغ به خوبی درمان می‌شود.

 

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

 

ماسک تخم‌ مرغ برای مو‌های معمولی

 

مو‌های معمولی به آن دسته از انواع مو گفته می‌شود که از نظر چربی متعادل هستند. درخشش و نرمی مو‌ها مناسب بوده و رشد آن‌ها طبیعی است. برای مراقبت از مو‌های معمولی با کمک تخم‌مرغ به روش زیر عمل کنید.

 

ابتدا مواد زیر را آماده کنید:

    ۱ یا ۲ عدد تخم‌مرغ

    ۱ قاشق روغن گیاهی (روغن دلخواه)

 

حال، کل تخم‌مرغ را با روغن مخلوط کنید تا مایع یکنواختی بدست آید. کل مو‌ها و پوست سر را به این ترکیب آغشته کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی مو‌ها بماند. سپس با آب کاملاً سرد آبکشی کنید (آب داغ و گرم باعث جامد شدن سفیده تخم‌مرغ و پخته شدن آن می‌شود، همچنین آب گرم بوی تخم‌مرغ را تشدید می‌کند). سپس با یک شامپوی ملایم مو‌ها را بشویید و آبکشی کنید. از سشوار یا اتوی مو استفاده نکنید و بگذارید مو‌ها به مرور زمان خشک شوند.

 

ماسک مو با سفیده تخم مرغ

 

این ماسک مناسب تمام کسانی هست که موهای چرب دارند. چربی بیش از اندازه می‌تواند مشکلات زیادی رو به همراه داشته باشد. منافذ پوست رو مسدود می‌کند و باعث ایجاد انواع جوش و آکنه می‌شود. ماسک مویی که در اینجا پیشنهاد می‌کنیم حاوی عسل و روغن زیتون است. سفیده تخم مرغ به از بین بردن چربی‌های اضافی روی موهاتون کمک می‌کند و روغن زیتون باعث نرمی و لطافت موها می‌شود و عسل به موها درخشندگی می‌دهد. سپس اگر موهای چربی دارید حتما این ماسک مو را امتحان کنید.

 

    ۲ سفیده تخم مرغ

    ۱ قاشق غذاخوری عسل

    ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون

 

مقدار این ماسک مو به مقدار موها و بلندی و کوتاهی بستگی دارد که می‌تواند به همین نسبت کم و زیاد کنید. این ماسک را هم با استفاده از دو انگشت رو کل سر به طور یکسان بمالید و کلاه رنگ یا پلاستیک روی سر قرار بدهید و برای ۱۵-۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد با شامپو بشوئید. برای شستن این ماسک کمی باید حوصله به خرج بدهید چون کمی خشک و چسبنده است. این ماسک را هم دوبار در ماه روی موها بگذارید تا نتیجه مطلوبی بدست بیاورید.

 

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

 

ماسک زرده تخم‌ مرغ برای مو‌های خشک

 

مو‌های خشک معمولاً کدر یا مات و شکننده هستند. موخوره و گره خوردن هم از دیگر مشکلاتی است که در مو‌های خشک و نازک بیشتر از انواع مو‌ها دیده می‌شود.

 

برای درمان خشکی مو‌ها با تخم‌مرغ می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

    ۱ یا ۲ عدد تخم‌مرغ

    ۲ قاشق روغن زیتون

 

مواد بالا را کاملاً با هم مخلوط کنید و کل مو‌ها را به این ترکیب آغشته کنید. با یک کلاه رنگ پلاستیکی یا کیسه نایلونی مو‌ها را بپوشانید و اجازه دهید این ماسک به مدت ۳۰ دقیقه روی مو‌ها بماند. با آب سرد آبکشی کنید و سپس از یک نرم‌کننده برای آبرسانی مو‌ها کمک بگیرید. می‌توانید از این ماسک تخم مرغ برای مو یک یا دوبار در هفته برای درمان خشکی مو‌ها استفاده کنید.

 

ماسک سفیده تخم‌ مرغ برای مو‌های چرب

 

چرب شدن مو‌ها ناشی از فعالیت بیش از حد غدد سبوم موجود در پوست سر است. سفیده تخم‌مرغ تقریبا فاقد هرگونه چربی است، اما سایر مواد معدنی و آلی موجود در آن می‌توانند به تنظیم چربی و pH کمک کنند؛ بنابراین برای تهیه ماسک تخم مرغ برای موهای چرب به روش زیر عمل کنید:

 

    ۲ عدد سفیده تخم‌مرغ

    ۱ قاشق روغن (روغن دلخواه)

 

این مواد را به خوبی هم بزنید تا یک محلول شفاف و یکدست ایجاد شود. سپس کل مو‌ها و به خصوص ناحیه پوست سر را با این ماسک بپوشانید. از یک کیسه نایلونی یا کلاه رنگ به عنوان پوشش ماسک استفاده کنید. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه مو‌ها را با آب سرد و یک شامپوی ملایم آبکشی کنید. برای رفع چربی مو‌ها به مدت ۱ ماه، هر هفته دوبار از این ماسک استفاده کنید.

 

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

 

ماسک تخم مرغ و تخم شنبلیله

 

برای درمان موثر و تقویت سریع موها، شنبلیله می‌تواند مانند یک معجزه باشد. وقتی می‌خواهید موهای سالم با رشد سریع داشته باشید، یک ماسک حاوی تخم شنبلیله و تخم‌مرغ می‌تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد. ۲ قاشق تخم شنبلیله را در یک فنجان آب برای یک شب خیس کنید. صبح روز بعد، تخم‌‌ شنبلیله را صاف و بعد با یک آسیاب خرد کنید تا خمیر شود. حالا یک تخم‌مرغ اضافه کنید و دوباره به مدت ۴ تا ۵ دقیقه هم بزنید تا خمیر نرم و یکدستی به دست آید. ماسک را به همه سر و پوست سرتان بزنید و بگذارید روی سرتان بماند و بعد از ۱ ساعت بشویید. برای بهترین نتیجه این ماسک را ۲بار در هفته مصرف کنید.

 

چند ماسک تخم مرغ برای تقویت مو

 

ماسک تخم‌ مرغ و آلوئه‌ ورا برای رشد مو

 

آلوئه‌ورا گیاهی سرشار از مواد مغذی مانند آمینواسیدها، ویتامین‌ها، لیپیدها، اسید‌های چرب و استرول است. این مواد می‌توانند فولیکول را تغذیه کرده و باعث تحریک رشد مو‌ها شوند. تحقیقات نشان داده است که به طور متوسط مو‌ها هر ماه ۰.۷ تا ۲ سانتی متر رشد می‌کنند و در این میان رشد مو‌های آقایان کمتر از خانم‌هاست. اگر دچار ریزش مو هستید یا رشد مو‌های شما از این مقدار کمتر است، احتمالاً فولیکول‌ها به اندازه کافی مواد مورد نیازشان را دریافت نمی‌کنند؛ بنابراین می‌توانید با کمک تخم‌مرغ و آلوئه‌ورا این مواد مغذی را به آن‌ها برسانید یا با افزایش گردش خون در ناحیه پوست سر به این مسئله کمک کنید.

 

برای تهیه ماسک با تخم‌مرغ و آلوئه‌ورا به شیوه زیر عمل کنید:

 

    ۲ عدد سفیده تخم‌مرغ

    ۲ قاشق ژل طبیعی آلوئه‌ورا

 

این دو ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید و اجازه دهید ترکیب به مدت ۱ ساعت روی مو‌ها بماند. با کمک یک نایلون یا کلاه رنگ مو‌ها را بپوشانید. از این ماسک یک یا دوبار در هفته یا در فواصل منظم استفاده کنید.

 

 

منبع: کاویاب

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


تسلیت