شمانیوز

کسانی که سنگ کلیه دارند می توانند از داروی "سنکل" استفاده نمایند. کاربرد اصلی آن در درمان سنگ کلیه است.

کسانی که سنگ کلیه دارند می توانند از داروی "سنکل" استفاده نمایند. کاربرد اصلی آن در درمان سنگ کلیه است.

برای تسکین دردهای کلیوی و عفونتهای مجاری ادرار نیز بکار می‌رود.با دلگرم همراه باشید تا با داروی گیاهی سنکل آشنا شوید.

 

مکانیسم اثر سنکل

 

مواد موثره آن املاح پتاسیم، اسیدهای چرب، فلانوییدها، روغن‌های فرار نظیر آنتول، فنکون، سینئول و کاروون هستند. این مواد به علت داشتن اثرات مدر و ضد اسپاسم باعث شل شدن عضلات صاف مجاری ادرار و تسهیل خروج سنگ می‌گردد.

 

قطره سنکل از عصاره گیاهان دارویی زیر تهیه شده است:

 

۱- دانه رازیانه 25% Foeniculum vulgare

۲-دانه زیره سبز 12/5% Cuminum cyminum

-۳برگ بو 12/5% Laurus nobilis

۴-دم گیلاس 12/5% Cerasus avium

۵-کاکل ذرت 12/5% Zea mays

۶-میوه خارخاسک 12/5% Tribulus terrestris

۷-تخم خربزه 12/5% Cucumis melo

 

قطره گیاهی سنکل چیست

 

مقدار مصرف سنکل

 

بزرگسالان

50 – 60 قطره با کمی آب سه نوبت در روز مصرف شود. قطره سنکل را می توان به مدت یک ماه مصرف نمود. در مصرف طولانی و برای جلوگیری از تشکیل سنگ های ادراری 30 قطره 2 تا 3 نوبت در روز سه بار در هفته مصرف شود.

 

کودکان تا 12 سال(برحسب وزن کودک)

10 تا 20 قطره سه نوبت در روز

 

مکانیسم اثر

استفاده از داروی گیاهی سنکل که حاوی رازیانه، خارخاسک ، برگ بو ، زیره سبز ، کاکل ذرت ، دم گیلاس و تخم خربزه می باشد به طور بسیار موثری در درمان و پیش گیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه ایفای نقش می کند. مواد موثره موجود در این قطره به طور مستقیم سبب شل شدن عضله صاف مجاری ادرار می شوند و همواره با اثر پیشاب آور، دفع سنگ های ادراری تا قطر 7 میلی متر را تهسیل می کند. قطره سنکل دارای اثر آنتی کلینرژیک بوده و از این طریق اسپاسم و دردهای قولنجی مجاری ادرار ناشی از سنگ های کلیوی را بر طرف می سازد. این قطره پیشگیری کننده و درمان کننده عفونت های ادراری ناشی از سنگ کلیه نیز می باشد.

 

مصرف در حاملگی و شیردهی

مطالعات نشان داده است که کاکل ذرت باعث تحریک و انقباض رحم خرگوش می گردد ایمنی مصرف این فرآورده دردوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

 

قطره گیاهی سنکل چیست

 

موارد احتیاط

مصرف مقادیر زیاد این فرآورده ممکن است منجر به اختلال آب و الکترولیت ها گردد .

 

هشدارها

    مصرف مقادیر زیاد این فرآورده ممکن است منجر به اختلال آب و الکترولیت ها گردد.

    ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است.

 

عوارض جانبی

 

در افراد حساس به کاکل ذرت احتمال بروز واکنشهای آلرژیک مانند درماتیت تماسی و کهیر وجود دارد .

 

نکات قابل توصیه

 

نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات همزمان با مصرف این دارو توصیه می شود ، در صورت بروز اختلالات گوارشی باید بعد از غذا میل شود

 

قطره گیاهی سنکل چیست

 

اثرات گیاهان به کار رفته

 

رازیانه

رازیانه با نام علمی Foeniculum vulgare Mill گیاهی چند ساله است. مهمترین ترکیب شیمیایی آن آنتول است که بیشترین خواص این گیاه مربوط به این ترکیب است. از طرفی دیگر مزه شیرین رازیانه مربوط به وجود آنتول و استراگول در آن می باشد.

 

خواص و کاربرد دارویی رازیانه

در طب سنتی رازیانه به عنوان ضد نفخ ، مدر ، دفع کننده سنگ های کلیه و مجاری ادراری ، افزایش دهنده شیر مادران مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه رازیانه دیورتیک است. اثر مدر قوی دارد. اوره و اسید اوریک را دفع می کند. به علاوه اشتها آور است. ریشه رازیانه به علت مدر بودن ، برای درمان سنگ کلیه، نفریت و بیماری هایی نظیر آن مصرف می شود. زمان جمع آوری ریشه باید در اواخر پاییز باشد.تخم رازیانه حاوی خواص دیورتیک است یعنی ادرارآور است و به سم زدایی از بدن کمک می کند. رازیانه حاوی مقادیر فراوانی ویتامین، مواد معدنی و فیبر است. منگنز ، پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، آهن ، ویتامین C و B3 از این موارد می باشند. ویتامین C موجود در پیاز رازیانه ، ضد باکتری بوده و برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

 

قطره گیاهی سنکل چیست

 

دارو شناختی و اثرات مهم

عصاره ی اتردوپترولی زیره ی سبز خاصیت آنتی اکسیدانی خوبی دارد. گرچه کومین آلدهید خالص حتی با غلظت های بالا اثرات مهار پراکسیداسیون کبدی را نشان نداده است ، ولی قدرت پاک کنندگی آنیون های سوپراکساید را دارا است. در مطالعاتی ادویه های حاوی زیره ی سبز خاصیت ضد سرطانی را در موش نشان داده است. اسانس زیره ی سبز و کومین آلدهید دارای اثرات قوی لاروکش و ضد باکتری می باشد. اسانس آن در غلظت های 300 تا 600 در میلیون ، از رشد لاکتوباسیلوس پلانتاروم جلوگیری می کند.

 

مهم ترین اثرات گزارش شده

سقط کننده ، ضد درد ، بی حس کننده ،  ضد کرم ، ضد چسبندگی پلاکت ها ، ضد باکتری ، ضد سم ، ضد صفرا ، ضد باروری ، ضد التهاب ، ضد اکسیدان ، ضد عفونی کننده ، ضد اسپاسم ، ضد تومور ، تقویت کننده ی قوای جنسی ، قابض ، ضد نفخ ، ضد احتقان ، معرق ، هضم کننده ی غذا ، ادرار آور ، شیرافزا ، دارای خاصیت استروژنی ، قارچ کش ، لاروکش ، فتودرماتیتیک ، محرک ، تقویت کننده ی معده ، تقویت کننده ی رحم و التیام دهنده ی زخم.

 

 

منابع:ویکی پدیا ، نمناک ، گل دارو

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه